A trombózis meglétének diagnózis felállítása nem a Trombózis- és Hematológiai Központ profilja, szakmailag azonnali akut ellátást igényel, amire mi - fekvőbeteg osztály intenzív osztály hiányában - nem vagyunk felkészülve. Akut ellátás igénye esetén, kérjük, hívjon mentőt, és keresse fel a területileg illetékes kórházat!

Ezeket érdemes tudni a karban kialakult trombózisról
A mélyvénás trombózis kapcsán leggyakrabban az alsó végtagokra gondolunk, hiszen a legtöbb esetben ott lép fel a probléma. Viszont, ha a karjában tapasztal trombózisra utaló tüneteket, ne legyintsen rá, mivel ott is kialakulhat. Prof. Dr. Blaskó Györgyöt, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistáját a karban jelentkező trombózisról kérdeztük.
Trombózis a karban
Vérrögök bárhol keletkezhetnek a testben, ám való igaz, vannak olyan területek, ahol gyakrabban alakulnak ki. Ám akárhol is lép fel trombózis, közös bennük, hogy fontos ereket zárhatnak el, sőt, el is vándorolhatnak, akár létfontosságú szervekhez. Trombózis főleg a lábakban és a medencében fordul elő, ám olykor a karban is létrejöhet- bár közel sem olyan sűrűn.
“A DVT (mélyvénás trombózis) bárhol, bárkinél kialakulhat, ám vannak olyan tényezők, melyek hajlamosítanak rá: pl. trauma, műtét, bizonyos betegségek (rák, lupus, pitvarfibrilláció), trombofília, terhesség, hormonterápia stb)”- mondja a professzor.
Felső végtagi trombózist sokszor valamilyen karban vagy mellkasban lévő eszköz okoz, pl. egy katéter vagy pacemaker. Ezen kívül lehet, hogy egy felsőtestben lévő daganat váltja ki, esetleg trombofília, illetve az ún. Paget Schroetter szindróma nevű betegség. (A clavicula latti véna trombózisát gyakran a nyaki izmok inainak rendellenes helyen történő tapadása okozza, ami egy mechanikus ok és egy kis műtéttel segíteni lehet rajta). Az állapot főleg a karjukat erősen használt sportolóknál fordul elő (pl. tenisz, baseball), és gyakran agyi vénás trombózist okoz szövődményként.
A karban kialakult trombózis jelei
- Livid elszíneződés
- Ödéma
- Fájdalom
- Izomlázszerű érzés
- Meleg tapintás
- Olykor néma (vagyis tünetmentes)
Kezelés tekintetében mindegy, hol alakult ki
Prof. Blaskó György, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistája elmondta, a felső végtagokban kialakult mélyvénás trombózis kezelése megegyezik a lábban fellépővel. Vagyis a közvetlen életveszély elhárítása és az orvos döntése alapján esetleges thrombusoldás/eltávolítás után megfelelő dózisú és idejű véralvadásgátló terápiában részesül a beteg. Amennyiben a karban lépett fel a probléma, úgy érdemes a továbbiakban kerülni az olyan sportokat, melyek annak sérülésével, túlzott megerőltetésével járhatnak. Nagyon fontos a részletes kivizsgálás is, hiszen, ha szokatlan helyeken alakul ki a trombózis (márpedig a kar annak számít), úgy könnyen lehet, hogy valamilyen trombofília (akár egyszerre több) váltotta ki a problémát.
Téma szakértői
Orvos válaszol
Az öcsémnek fájt a lába, amivel el is ment az orvoshoz ott kivizsgálva azt mondták neki ,hogy trombózisa van 2 db vérhígítót adtak neki majd haza küldték.Aznap hajnalban fájlalta a mellkhasát.Ilyen tünetek már nagyon veszélyesek és mit lehet tenni mit tegyen?
Forduljanak minél hamarabb szakorvoshoz kivizsgálásra, akút tünetek esetén sürgősségire.
Üdvözlettel,
Prof.Dr.Blaskó György