A trombózis meglétének diagnózis felállítása nem a Trombózis- és Hematológiai Központ profilja, szakmailag azonnali akut ellátást igényel, amire mi - fekvőbeteg osztály intenzív osztály hiányában - nem vagyunk felkészülve. Akut ellátás igénye esetén, kérjük, hívjon mentőt, és keresse fel a területileg illetékes kórházat!

Mire figyeljenek nyáron a kismamák, ha el akarják kerülni a trombózist?
Kell-e szúrnom magam véralvadásgátlóval?
Azoknak, akiknek magas a trombózis kialakulásának rizikója (ezt szakorvos dönti el), fontos, hogy rendszeresen alkalmazzanak véralvadásgátló injekciót a terhességük alatt, mivel enélkül nagy eséllyel kialakulnak életveszélyes vérrögök, melyek az anyuka és a baba életét is veszélyeztetik. Érdemes tudni, hogy a heparin-tartalmú szerek a kumarin származékokkal és a NOAC (új alvadásgátló) tablettákkal szemben teljes biztonsággal használhatóak a terhesség alatt, mivel a magzat fejlődését nem károsítják. A szülés után általában még 6-8 hétig kell szúrnia magát a mamának, a későbbi alvadásgátló szükségességéről a szakorvos dönt.
Viseljen kompressziós harisnyát
Bár a nagy hőségben nem biztos, hogy a legkényelmesebb viselet a kompressziós harisnya, mégis bizonyos estekben fontos szerepe van a mélyvénás trombózis megelőzésében. Különösen azoknál a kismamáknál, akiknek vannak visszértágulatai, volt már a lábában mélyvénás trombózis, esetleg krónikus vénás keringési elégtelenség miatt rendszeres lábdagadásuk (ödéma) van. A kompressziós harisnya tartást ad a felületes vénáknak, nem engedi, hogy azok kitáguljanak, valamint a mélyvénák felé segíti a vér áramlását, így megelőzi a vér pangását és a trombózis kialakulását. Emellett természetesen gátolja a láb bedagadását is, ami szintén a vénákban és a nyirokerekben kialakult pangás miatt jönne létre. Hogy milyen típusú és kompressziós erősségű harisnyát kell használni, valamint hogy mi a felhúzás jó technikája azt feltétlenül szakemberrel kell megbeszélni!
Ne tartózkodjon a napon
A tűző napon tartózkodni várandósság nélkül is veszélyes és nem csak a bőrt károsító hatás miatt, hanem ekkor nagyobb a folyadékvesztés, könnyebb napszúrást kapni, ami ájulást, hányást okozhat, ráadásul a melegben az erek kitágulnak, a visszerekben pangás alakulhat ki. Ezen tényezők mind segítik a trombózis kialakulásának esélyét. A melegebb termálvizekben történő üldögélés szintén nem javasolt a kismamáknak, mert ekkor is nő a trombózis lehetősége a visszerek kitágulása miatt, és természetesen a nőgyógyászati fertőzéseket is könnyebb itt szerezni.
Repülőútra készül? Legyen elővigyázatos!
Sokan a terhesség alatt is vállalkoznak hosszabb-rövidebb repülőútra, ám érdemes bizonyos óvintézkedéseket érdemes betartani! Először is, ha a családjában előfordult már trombózis, úgy célszerű az út előtt laborvizsgálattal meggyőződni arról, hogy nincs-e esetleg genetikai hajlama a vérrögösödére, hiszen ha van, akkor meglehet, hogy heparin injekcióra lesz szüksége! Ha nincs, akkor is fontos fokozottan ügyelni a prevencióra: ha visszeres, akkor viseljen kompressziós harisnyát, fogyasszon megfelelő mennyiségű folyadékot, mert a repülő levegője szárazabb, továbbá ügyeljen arra, hogy fehérneműje, ruhája legyen kényelmes, ne szorítson sehol, valamint álljon fel és sétáljon, amikor csak teheti - tanácsolja dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa.
További híreink>>>
Téma szakértői
Orvos válaszol
Leidein Homozygota vagyok csökkent protein S aktivitással. (a genetikai vérvételeket a terhesség alatt végezték, majd szülést követően is a protin S aktivitás miatt) Látható viszereim nincsenek, nem dohányzom, ülőmunkát végzek, de rendszeresen sportolok. Terhesség alatt (lombik program) derült ki a genetikai eltérés, akkor végig a terhesség alatt, majd a szülést követően 8 hónapig Clexan injekciót kaptam. Ezt követően Syncumar szedését javasolta a haematológus. Egy évig szedtem, de az adagot folyamatosan növelni kellett hogy az INR terápiás tartományban legyen. Egy év után a gyógyszer szedését saját felelősségre befejeztem. Édesanyámnak egy éve nagy kiterjedésű agyi infarktusa volt ezt megelőzően már volt kettő kisebb, INR szintje terápiás tartományban (syncumart szedett). Az lenne a kérdésem, hogy Ön szerint javasolt e a folyamatos véralvadás gátlás? (36 éves vagyok) Ha igen akkor van e más lehetőség mint a syncumar? Injekciót szúrni nem szeretnék, és a folyamatos havi INR ellenőrzés miatt a vénáim sincsenek jó állapotban. Létezik olyan gyógyszer amennyiben feltétlen szükséges szednem amivel nem kell havonta vérvételre járni?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:
Perényi Gyöngyi
Amennyiben nem volt még mélyvénás trombózisa, akkor rendszeresen nincs szüksége véralvadás gátló szedésére.
Természetesen bizonyos élethelyzetekben kell, hogy kapjon alvadásgátló kezelést. (terhesség, gyermekágy, műtét, baleset, gipszrögzítés, tartós ágynyugalom,kiszáradással járó, lázas betegségek,citostatikumok szedése, hosszú utazás,stb.)
A protein S érték csökkenés, ha nem túl nagy mértkü, akkor az APC-R csökkenés okozza.
Természetesen van már mód olyan alvadásgátló gyógyszer szedésére, ami nem kíván laboratóriumi kontrollt.
Üdvözlettel: Dr. Szélessy Zsuzsanna
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Az orvos szaktudása
További véleményekAz orvos szaktudása, kommunikációja, magabiztossága meggyőző, ez tetszett a legjobban, ill. Ezért mentem önököz.