Belső aranyér kezelése
A belső aranyér a végbél falában kialakuló aranyértípus. Általában nem jár fájdalommal, székelés közben megjelenő vérzés utalhat a jelenlétére.
Az aranyér számos pácienst érintő, kellemetlen kórkép. A végbél, és ánusz környékén megjelenő vénatágulat és a kitágult vénás ércsomóban pangó vér okozza az érszakasz kitüremkedését, vérzését is. A tünetek erőlködés, nehéz súly emelése közben, székelés alkalmával jelenhetnek meg.
Az aranyeres panaszok rendkívüli kellemetlenséggel járhatnak, fájdalmas székletürítés, véres széklet is fennállhat. Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Belső aranyér tünetei
A belső aranyér az esetek többségében proktológiai vizsgálatok alkalmával, vagy aranyér specialista szakorvos rendelése esetében diagnosztizálható. A vizsgálat során a szakorvos a kóros nodus (ércsomó) kitapintásával tudja megállapítani a belső aranyér meglétét. Természetesen fontos az aranyérre utaló tünetek fennállása is.
A belső aranyér tünetei az alábbiak lehetnek:
- székletürítést kísérő vérzés
- duzzanat a végbélben
- fájdalmas székletürítés
Belső aranyér stádiumai
Az aranyeres panaszok ezen formájának különböző stádiumait ismerjük a tünetek súlyossága alapján
- 1. stádium: kissé megduzzadt, vérzékeny aranyér
- 2. stádium: kiforduló aranyér, amely spontán módon visszahúzódik
- 3. stádium: kiforduló duzzanat, amely spontán nem húzódik vissza, azonban kézzel visszaállítható
- 4. stádium: a duzzanat kifordul, ám mechanikailag sem helyezhető vissza
Az aranyerek kezelése esetén az első és legfontosabb a megelőzés, azaz a prevenció. Kapcsolódó cikkünk
Mikor forduljon orvoshoz aranyeres panaszaival?
Az aranyérbetegség a leggyakoribb végbél környéki betegség, melytől elsősorban az 50 év felettiek és a várandós kismamák szenvednek. A betegek sajnos nem minden ...
Belső aranyér kezelése
Az aranyeres panaszok megelőzhetőek ugyanis életmódbeli változtatásokkal, úgy, mint a helyes táplálkozás és a rendszeres mozgás bevezetésével.
Ami a táplálkozást illeti, a mennyiségi zöldség- és gyümölcsfogyasztás bevezetése szerves része a helyes étrendnek. A teljes kiőrlésű gabonafélék, pékáruk preferálása is hozzájárul az optimális bélműködés fenntartásához, csakúgy, mint az elegendő folyadékfogyasztás.
A rendszeres testmozgás bevezetése is jótékonyan hat az emésztőrendszerünk működésére. Napi minimum fél óra tetszőleges mozgásformával már sokat tehet az egészségéért. Egyes mozgásformák, például pilates, jóga különösen hatékonyak, hiszen számos alkalommal szerepel bennük hasprés, amely a bélmozgást ingerli.
Vannak esetek, amikor a megelőzés már nem elegendő, kialakult belső aranyerek esetében már más kezelési módszerekre is szükség lehet.
A belső aranyér kezelésében is jelentősek a fájdalomcsillapító kúpok, az is előnyös, ha enyhe érösszehúzó hatásuk is van, így a vérzést csökkenthetik. Szájon át adható gyógyszerek esetében a gyulladáscsökkentők , vénás keringést javító készítmények alkalmazása javasolt lehet.
Egyes esetekben akár szükség lehet a belső aranyér műtéti eltávolítására is. Leggyakrabban a III. és IV. stádiumú belső aranyerek kezelésében merülhet fel a sebészi eltávolítás módszere.
Amennyiben Önnél fennáll az aranyeres csomó meglétének gyanúja, bátran forduljon a Trombózis- és Hematológiai Központ szakembereihez!
Téma szakértői