Aranyér

Aranyér

Kellemetlen, szúró, ülést megnehezítő kórkép az aranyérbetegség, mely a leggyakoribb vénás rendszert érintő kórképek közé tartozik. A közel társadalmunk felét érintő kórkép kellemetlen tünetei miatt sokan nem fordulnak vele orvoshoz, pedig az aranyérbetegség szövődményei, mindennapi életet megnehezítő tünetei elkerülhetőek lennének. Aranyérbetegség során a végbélben elhelyezkedő érgomolyag és véna működésének a problémájáról beszélünk. A végbélnek ez a területe felelős egyébként a szabályos bélműködésnek a fenntartásáért, szabályozásáért.

Aranyérrel kapcsolatos szolgáltatásaink

Aranyér fennállása esetében nem működik megfelelően az érfonatba befolyó vér elvezetése, emiatt az érintett érterület kitágul. A tág erekben a vénás folyás lelassul, a vér pangani kezd, majd emiatt az ereket borító nyálkahártya- vagy bőrréteg is kitágul. Létrejön az aranyeres csomó, mely hajlamos arra, hogy begyulladjon, felülfertőződjön.

Elhelyezkedése szerint megkülönböztetünk

  • belső aranyeres csomókat, és
  • külső aranyeres csomókat.

A belső aranyeres csomók a végbélnyíláson belül helyezkedek el, míg a külső aranyér kívül található.

Különböző súlyosságú aranyérbetegség becslések szerint minden harmadik embert érint, az érintettek jelentős része azonban a panaszait – a fájdalmat, a viszketést, a váladékozást, illetve a vérzést – tabuként kezeli, és nem fordul vele orvoshoz.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Az aranyérnek négy fő stádiumát megkülönböztetjük meg. A kezdeti, első stádiumban az aranyér kissé megnagyobbodott, tünetmentes csomók találhatóak a végbélnyílás közelében, de nem tapinthatók, nem láthatóak, csak vizsgálat (végbéltükrözés) kapcsán derül fény kilétükre. Második stádiumra jellemző, hogy az aranyeres csomók rövid időre kitüremkednek a végbélnyílás elé székeléskor, de utána maguktól visszahúzódnak. Harmadik stádiumban már a csomók nem húzódnak vissza, de kézzel még visszahelyezhetők. Negyedik stádiumban kézzel sem lehet visszahelyezni az aranyeres csomókat. . Aranyér stádiumai:Amennyiben Ön is észlelete magán az aranyérbetegség tüneteit, forduljon mielőbb a Trombózis- és Hematológiai Központ aranyér specialistájához a gyors kivizsgálás és hatékony kezelés érdekében. 

Az aranyér tünetei

  • vérzés,
  • fájdalom,
  • kitüremkedés,
  • előesés (prolapsus),
  • viszketés,
  • váladékozás,
  • székelési nehezítettség 

A tünetek felléphetnek egészen korai stádiumban is, de lehet, hogy előrehaladottabb fokozatnál sem észlel a beteg panaszt, így későn jut el orvoshoz. A korai felismerés ( tünettel vagy anélkül) lehetővé teszi a kíméletes, ambuláns gyógyítást, míg későn felismert esetben sokszor már csak a műtét segít véglegesen. A tünetek kialakulása a napi normális életvitelt zavaró vagy akár lehetetlenné tévő kellemetlen panaszokká válhatnak. 

Kapcsolódó cikkünk

Öt leggyakrabban előforduló tünet, ami aranyérre utal!

Öt leggyakrabban előforduló tünet, ami aranyérre utal!

Gyakori, fájdalmat még nem okozó vérzés székletürítés közben, amelynek látható jele a véres WC kagyló és WC papír. Első ...

Az aranyér kiváltó okai

Az aranyér kialakulásához vezető okok közül kiemelendő a veleszületett, örökletes tényezők (kötőszöveti gyengeség), fokozott hasüregi nyomásviszonyok (terhesség, szülés, székrekedés, nehéz súlyok emelése, bélürülési zavarok /székrekedés/). Ezeket egészítik ki, növelik meg hatásukat az un. civilizációs ártalmak, mint az elhízás, életmódbeli káros tényezők (mozgáshiány, tartós állás-ülés), helytelen táplálkozás (rostszegény étrend, csípős, fűszeres, zsíros ételek).

Fájdalmas, viszkető, kellemetlen aranyérbetegség kivizsgálása, kezelése, tartós terápiája elérhető a Trombózis- és Hematológiai Központban!

Aranyér kezelése

Alapvető fontosságú, hogy kezdeti panaszok jelentkezése után mielőbb forduljon szakorvoshoz. Az első vizsgálat során a panaszok hátterében álló ok felderítése a fő szempont  mert számos más kórkép is hasonló tünetekkel járhat.  Az aranyérbetegség kezelésének célja a beteg tünetmentessé tétele, ha lehet, az aranyerek eltávolítása nélkül. Újabb ismereteink szerint ugyanis az aranyeres párna fontos kiegészítő tényezője a székelési habitus megfelelő szabályozásának. 

Nem műtéti, konzervatív aranyér kezelés

A konzervatív terápia legfőbb elemei a diétás és életmódbeli változtatások.

Aranyér- TrombózisközpontA rostmennyiség bevitelének növelése és a kellő folyadékbevitel lágyítja a székletet, megelőzi a székrekedést, kialakítja a rendszeres székelést, ezáltal csökkenti a székelési prés alkalmazását. A rostbevitel növelése a prolapsussal nem járó betegség esetében enyhíti a panaszokat, de kb. 6 hét kell az érezhető eredményig.

Az életmódbeli változtatások magukban foglalják a rendszeres testmozgást, a testsúly optimalizálását, a rendszeres székelési szokások kialakítását. A fokozott rostbevitel kimutatottan csökkenti a székeléskor jelentkező aranyér vérzést, illetve a székeléssel kapcsolatos diszkomfort érzés előfordulását belső aranyerekkel rendelkező betegeknél, de nem javít a prolapsus súlyosságán.

Étkezés terén aranyér betegségnél kerülendők a hasfogó, puffasztó, zsíros ételek, a mértéktelen húsfogyasztás, alkohol, csokoládé, banán, erős, bélizgató fűszerek.

Ajánlott a különféle gabonák fogyasztása, búzacsíra, friss zöldségek, héjas gyümölcsök, mogyoró, müzli, tejtermékek, gyümölcsjoghurt, gabonát tartalmazó joghurt, különféle magok, napraforgó, mazsola, méz. Jó hatású a szilvalekvár fogyasztása, a nyírfacukor, joghurt, savanyúkáposzta, a kávé mértékkel történő fogyasztása.

Gyógyszeres aranyér kezelés

Számos készítmény áll rendelkezésre az aranyér gyógyszeres kezelésére.

A kúpok legtöbbször helyi fájdalomcsillapítókat, enyhe érösszehúzókat vagy gyulladáscsökkentőket tartalmaznak. Ezen összetevők átmenetileg csökkentik a tüneteket, de alapvetően nem befolyásolják az aranyér kóros mechanizmusát. Tartós alkalmazása a végbél bőrének irritációját, ekcémát okozhat, illetve az összetevők rectalis felszívódása miatt szisztémás mellékhatások is jelentkezhetnek.

A szájon át szedhető készítmények hatóanyagai a vénás tónust javítják, illetve gyulladáscsökkentők. Ezen hatások jól kihasználhatók akut aranyér krízisben illetve másodlagos vérzés megelőzésére.

Műtéti aranyér kezelés

Az aranyér előrehaladott állapota konzervatív úton nem kezelhető. Ilyenkor a sebészi megoldást kell választani. A sebészeti kezelésre több lehetőség áll rendelkezésre. Az aranyerek egy részének sebészeti kezelése megoldható ambuláns járóbeteg ellátás keretében. Az igen előrehaladott aranyereket kórházi körölmények között lehet operálni.

Egyik kezelési lehetsőég a gyűrűzés, mely első és másodfokú aranyér esetében alkalmazható. Ilyenkor az aranyér leszorítása miatt napokkal a kezelés után az aranyér elhal ás fájdalmatlanul lelökődik. A kezelések között 2-4 hét szünet tartása javasolt általánosságban. 

A belső aranyeres csomók sebészi eltávolítása (haemorrhoidectomia) az aranyérbetegség harmadik és negyedik stádiumának  kezelési módszere. Akut aranyeres krízis során lehet szükség. A külső aranyeres csomók csak trombózis fellépte esetén igényelnek sebészi beavatkozást.

Téma szakértője

Dr. Baranyai László

sebész

  • Specialitások:
    • Specialitások:
      • proktológiai kivizsgálás
      • aranyér kezelése
      • végbél vérzés
      • végbél polip
      • végbélrepedés
      • végbél betegségek humánus vizsgálata és kezelése
      • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

    Időpontfoglalás: +36 30 258 88 05

     

    • Rendelés típusa:
      • személyes (rendelői) konzultáció

    Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 2-6. Mammut II. 5. emelet

     

  • Szerző: Trombózis - és Hematológiai Központ Utolsó módosítás: 2023.01.03 14:44