Terhespatológia
A rendelésen elsősorban a veszélyeztetett várandósok ellátása, illetve a terhességi szövődmények ellátása történik. Ide tartozik még a vetélés hátteránek kivizsgálása amennyiben véralvadási probléma, autoimmun betegség áll a háttérben.
Trombózis- és Hematológiai Központban kezelt patológiás terhességek
- Autoimmun terhesség
- Terhesség véralvadási zavarral
- Terhesség cukorbetegen
- Terhesség magas vérnyomással
- Habituális vetélés
Autoimmun terhesség
Az autoimmun betegek többnyire nők, sokszor fiatalok, fogamzó képes korban vannak. A terhesség és az autoimmun betegségek megváltoztatják egymás lefolyását, ezek a folyamatok összegződnek és speciális helyzetet teremtenek.
Tervezett terhesség esetén a magzat és az édesanya érdekében az autoimmun betegséget az immunológus kezelőorvossal egyensúlyban kell tartani. Ez az amivel a kockázatok csökkenthetőek.
Ma már a sikeresen kiviselt terhességek aránya jelentősen nőtt, köszönhetően az egyre hatékonyabb kezelésnek köszönhetően is. A szisztémás autoimmun kórképekben a túlélés és az életminőség is jelentősen javult az elmúlt évtizedek során, ezzel együtt az igény is növekszik a gyermekvállalás iránt. Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Terhesség véralvadási zavarral
Gyermektervezés előtt felmerülhet a leendő anyukában a kérdés, vajon miben veszélyezteti a terhességet a vérzékenység. Mivel a vérzékenységnek többféle erőssége és típusa ismert. A vérzékeny kismamáknak nem csak rendszeres szülészeti kontrollra, de rendszeres hematológus orvosi gondozásra is szüksége van.
A kivizsgálás azért is fontos, mert ha kezeletlen marad a vérzékeny állapot, az vashiányt okozhat, ami további szövődményeket eredményez a terhesség során.
A legfontosabb, hogy a terhesség első szakaszában már kiderüljön az esetleges alvadási faktorok csökkent működése, mert a szüléshez és a gyermekágyban a megfelelő kezelést csakis így lehet megkapni és így kerülhetőek el a vérzéses szövődmények.
Terhesség cukorbetegen
Meglévő cukorbetegséggel a gyermekvállalás is nagyobb körültekintést igényel. A leendő édesanyának érdemes már jó előre egyeztetnie diabetológus orvosával, hogy személyes egészségi állapota, a szedett gyógyszerek milyen mértékben kívánja meg a kezelés átállítását már a terhesség előtt és annak korai szakaszában.
A cukorbeteg kismama terhesség alatti cukoranyagcseréje a lehető legszorosabb kapcsolatban áll a magzat cukoranyagcseréjével. A kismama beállítatlan cukoranyagcseréje komplikált szülést, vagy a baba túlzott növekedését is okozhatja. A magzat szervezete is reagál at édesanya inzulinszintjére, ami ne legyen sem túl alacsony, de ne legyen túl magas sem.
Cukorbeteg kismamát gyakrabban vizsgáljuk, tehát a CTG vizsgálat és az ultrahang vizsgálatok is gyakoribbak, mint normál terhesség esetén.
Terhesség magas vérnyomással
A magas vérnyomás nem csak a kismama egészségét, de a magzat fejlődését is veszélyezteti. Időben beállított, megfelelő gyógyszeres kezelés, és a várandósság alatt alkalmazott helyes életvitel mellett azonban a kismama és a baba egészségi állapota is jelentősen javítható, a szövődmények kialakulása részben megelőzhető.
A terhesség alatti magas vérnyomás azért is veszélyes, mert rontja a méhlepény vérellátását. Ezáltal kevesebb oxigén és tápanyag jut a magzathoz, a fejlődése így lemaradhat, a baba alacsonyabb súllyal, vagy oxygénhiányos szervkárosodással születhet. A magas vérnyomás következtében a méhlepény leválása is bekövetkezhet, ami az anyánál erős vérzést, véralvadási zavart okozhat; koraszülés, súlyos esetekben elhalás következhet be.
Habituális vetélés
Habituális vetélés, vagyis sorozatos elvetélés akkor áll fenn, ha egy nő egymás után többször a 24. terhességi hét előtt elveszíti magzatát. A vetélés jóval gyakrabban fordul elő, mint ahogy elsőre gondolná az ember, egyes vizsgálatok szerint a klinikailag igazolt terhességek 10-15 %-a vetéléssel végződik. Legtöbb esetben néhány nappal a fogantatást követően történik meg a magzat kilökődése, melyet a hölgyek menstruációnak élnek meg.
Bővebben a habituális vetélésről itt olvashat>>
Téma szakértője
dr. Turi Zsuzsanna
szülész-nőgyógyász, diabetológus