Artériás trombózis

Artériás trombózis

Az emberek tudatában a trombózissal kapcsolatban kialakult kép nagyon hiányos, ennél fogva sokszor nem is tudják hova tenni azt, amit az orvos mond. Van különbség a között, hogy artériában vagy vénában alakul ki elzáródás? Ráadásul ezeket másképpen is kezelik? Igen, ráadásul nem is csak kis mértékben.

Az artériás trombózis tünetei

Artériás trombózis - Trombózisközpont

A verőerekben is létrejöhetnek elzáródások. Ezek is trombózisok, csak éppen a köznyelv egy kicsit másképpen ismeri őket, de ettől még a hatásmechanizmusuk ugyanaz.

Az artériás trombózis kialakulásában elsősorban a vérlemezkék összecsapzódása, és az endothel sejtek (az érfal belső sejtjei) zavara (betegségei) játszik szerepet, de okozhatja az érelmeszesedés is, sőt, ezen kívül speciális érbetegségek, és egyéb diszfunkciók is kiválthatják. Artériás trombózis kialakulhat a végtagokban is, de ide soroljuk a szív koronária-artéria elzáródását, és az agyi erek trombózisát is. Bár az alapvető mechanizmusok hasonlóak, és a kezelések is nagyjából megegyeznek, azt azonban, hogy műtétileg hogyan lehet kezelni, minden esetben az adott eset dönti el. 

Az artériás érbetegségeket - köztük az érszűkületet is- sokan az idősek betegségének gondolják, pedig a probléma korai stádiumait egyre gyakrabban diagnosztizálják a fiatalabbaknál is. Jó hír azonban, hogy időben történő életmódváltással, megfelelő kezeléssel sokat lehet tenni az állapot rosszabbodásának elkerülése, illetve a javulás érdekében.

Bár különböznek, sok a közös az artériás és mélyvénás trombózisban

Tehát nem mindegy, hogy artériás vagy vénás trombózisról van szó, hiszen láthatjuk, hogy igen nagy különbség van a két betegség között, ez azonban nem jelenti azt, hogy egyáltalán ne lennének közös pontjaik.

Attól függetlenül, hogy két külön betegségről beszélünk, sok esetben a kockázataik, a hozzájuk vezető okok közösek. Ilyenek például a dohányzás, vagy az elhízás, illetve a mozgásszegény életmód – ezeken pedig lehet változtatni. Természetesen a kor is fontos tényező, de ezt az ember nem tudja befolyásolni, ám folyamatos megfigyeléssel, és kontrollal a veszélyek minimálisra csökkenthetőek.

Téma szakértői

Szerző: Trombózis - és Hematológiai Központ Létrehozás ideje: 2017.02.08 Utolsó módosítás: 2022.09.13