Habituális vetélés kivizsgálása és kezelése

Habituális vetélés kivizsgálása és kezelése

Habituális vetélés, vagyis sorozatos elvetélés akkor áll fenn, ha egy nő egymás után többször a 24. terhességi hét előtt elveszíti magzatát. A vetélés jóval gyakrabban fordul elő, mint ahogy elsőre gondolná az ember, egyes vizsgálatok szerint a klinikailag igazolt terhességek 10-15 %-a vetéléssel végződik. Legtöbb esetben néhány nappal a fogantatást követően történik meg a magzat kilökődése, melyet a hölgyek menstruációnak élnek meg. 

Mi állhat habituális vetélés hátterében?Vetélés - Trombózis- és Hematológiai Központ 

Számos oka lehet a sorozatos elvetélésnek, és mai napig is a legtöbb esetben nem derül fény a vetélés valódi okára. A háttérben állhat többek között:

  • endokrinológiai probléma, mint például pajzsmirigy betegség,
  • inzulinrezisztencia, cukorbetegség, PCOS
  • genetikai rendellenesség, mely során az embrio valamilyen oknál fogva nem megfelelő kromoszóma állománnyal rendelkezik
  • egyes nőgyógyászati fertőzések
  • véralvadási faktorok rendellenességei

A várandóság során a szervezet olyan változásokon megy keresztül, melynek során a véralvadás fokozódása jön létre fiziológiásan. Így emiatt az alvadási faktorok aktivitásának növekedése tapasztalható, az alvadást megakadályozó fehérjék csökkenése miatt. Ezen folyamat célja, hogy szüléskor a kismama el ne vérezzen, de magában foglalja a veszélyt is, hogy  terhesség alatt és a gyermekágy idején, veszélyes vérrögök alakulhatnak ki az arra hajlamosaknál. A fokozott vérrögképződési hajlam a mélyvénás trombózison kívül szerepet játszik a sorozatos vetélésben, koraszülésben is, ezért kiemelet figyelmet kell fordítani a véralvadási faktorok vizsgálatára is. 

Immunológiai okokVetélés - Trombózis- és Hematológiai Központ 

SLE:

A szisztémás lupus erythematosus (SLE) az egyik leggyakoribb autoimmun megbetegedés, melynek ismert jele lehet a jellegzetes, arcon kialakuló pillangó alakú bőrpir, izületi gyulladás, hajhullás, ahogy sok esetben nagy mértékben megnehezíti a teherbe esést is.  

Antifoszfolipid Antitest Szindróma:

A fokozott trombózishajlammal járó autoimmun betegség is lehet a sorozatos vetélések gyakori mögöttes oka, így a korai felismerése és a megfelelő kezelése elengedhetetlen a sikeres teherbeesés érdekében. 

Allow immun probléma:

A terhességi hormonok nem szorítják vissza az anya immunrendszerét, így a magzat kilökődik az édesanya méhéből. Ebben az esetben a szervezet nem tolerálja a magzat jelenlétét, idegen testként tekint rá, hiszen a magzat 50% idegen az anya szervezete számára. 

Környezeti ártalmak: rendszeres, túl nagy mértékű alkohol fogyasztás, dohányzás, a fokozott stresszről nem is beszélve.

Komplett vizsgálat a sikeres teherbeesés érdekében

Sajnos hazánkban egyenlőre sem a meddőségi kivizsgálás alkalmával, sem a lombik program megkezdése előtt nem általános protokoll a véralvadási zavar, vagyis a fokozott trombóziskészség (trombofília) vizsgálata. Éppen ezért sokaknál nem is oldódik meg a vetélések, sikertelen próbálkozások problémája, még mesterséges megtermékenyítés útján sem, hiszen vérrögök ilyen esetben is keletkezhetnek. 
 
Emiatt, ha trombofília okozta eddigiekben a sorozatos katasztrófákat, úgy az egyetlen megoldás a véralvadásgátló kezelésben rejlik – ráadásul ekkor nagy eséllyel természetes úton történt fogantatás is létrejöhet, így az IVF elkerülhető. A Trombózis- és Hematológiai Központban lehetség nyílik  a sorozatos vetélések komplett, átfogó, több szakterületet átfogó vizsgálatára, hiszen a Trombzisközpont szakmeberei szorosan együtt dolgoznak az Immunközpont, Nőgyógyászati központ és az Endokrinközpont szakembererivel. 
 

Téma szakértői

 

Kapcsolódó cikkünk

A sorozatos vetélések hátterében APS is állhat

A sorozatos vetélések hátterében APS is állhat

A terhesség az egyik legcsodálatosabb időszak egy nő életében. Sajnos egyes kismamáknak újra és újra át kell élniük a poklot, a vetélések és akár a halvaszülés kockázatát csak azért, mert nem kerül felismerésre az antifoszfolipid szidróma (APS) ...
 
Szerző: Trombózis - és Hematológiai Központ Létrehozás ideje: 2017.01.31 Utolsó módosítás: 2022.08.17