Habituális vetélés kivizsgálása és kezelése
A vetélés jóval gyakrabban fordul elő, mint ahogy azt elsőre gondolnánk. Egyes vizsgálatok szerint a klinikailag igazolt terhességek 10-15 %-a vetéléssel végződik. A legtöbb esetben néhány nappal a fogantatást követően történik meg a magzat kilökődése, melyet a hölgyek egyáltalán nem észlelnek, mert elfedi a menstruáció.
Tartalom
Mit jelent a habituális vetélés és mennyire gyakori?
Mi különbség a vetélés és a habituális vetélés között?
Mi állhat habituális vetélés hátterében?
Állhatnak véralvadási zavarok és immunológiai problémák a habituális vetélés hátterében?
Milyen vizsgálatokra lehet szükség a habituális vetélés okának felderítéséhez?
Kapcsolódó szolgáltatásaink a Trombózis és Hematológiai Központban
- szakorvosi vizit
- trombofília kivizsgálása
- További laborvizsgálatok
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Mit jelent a habituális vetélés és mennyire gyakori?
Definíció szerint azt jelenti a habituális vetélés, hogy a terhesség 20. hete előtt három vagy több egymást követő alkalommal bekövetkezik a veszteség. A habituális vetélés gyakoribb állapot, mint azt elsőre gondolnánk, a teherbeeséssel próbálkozó párok kb. 1%-át érinti. Sajnos a vetélés és a meddőség témaköre sok közösségben még mindig tabu témának számít, így nem vagyunk tisztában a probléma aktualitásával és sokan önmagukban küzdenek ezzel az állapottal. Holott hatalmas támogatásra lenne szükségük, mert a terhességek ismétlődő elvesztése nagyon gyötrelmes. Gyakran szinte elviselhetetlen a nőkre nehezedő pszichés és fizikai teher, és azt is ki lehet mondani, hogy ez a teher minden egyes veszteséggel súlyosbodik. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy hamar felismerésre és kivizsgálásra kerüljön ez az állapot, valamint, hogy támogatást, segítséget és megnyugtatást kaphassanak a habituális vetélés által érintett párok.
A habituális vetélés hátterében számos kiváltó ok lehet. Előfordulhat méh eredetű, fertőző, genetikai, trombofil, endokrin, metabolikus, immunológiai és környezeti okokból. A kivizsgálás során ezeket mind fel kell deríteni és amennyiben körvonalazódik valamilyen eltérés, annak kezelésével elősegíthető az egészséges terhesség. Az esetek közel felében azonban nem derül fény a habituális vetélés okára, ilyenkor a pszichológiai segítségnyújtásra, a stressz csökkentésére és a lelki támogatásra helyeződik a hangsúly.Kapcsolódó cikkünk
A szülés utáni nagyobb vérvesztés gyakran elkerülhető
A postpartum, azaz a szülés utáni vérzés sok kismama félelme, hiszen van, hogy ez áll az anyai halálozások hátterében. A vérzés hátterében ...
Mi különbség a vetélés és a habituális vetélés között?
Maga a vetélés azt az eseményt jelenti, amikor a terhesség természetes – tehát nem művi – módon megszakad a 20. terhességi hét előtt. A habituális vetélés sorozatos vagy visszatérő vetélést jelent, ilyen esetben több alkalommal, visszatérően előfordul a spontán vetélés. Érdemes tudni, hogy sokkal több alkalommal jön létre vetélés, mint ami tudatosul bennünk, mint aminek látható és érezhető jelei vannak. A legtöbb esetben a petesejt megtermékenyülését követő napokban fellép a kilökődés. Az ennyire korai vetélést a legtöbbször észre sem vesszük, hiszen még a terhesség tünetei, gyanújelei sem alakultak ki és a menstruációval együtt ürül a petesejt is. Habituális vetélés alatt azt értjük, amikor egymás után többször is megszakad a bizonyított terhesség a 20. hét előtt. A terhesség akkor nevezhető bizonyítottnak, hogyha terhességi teszttel, vérvétellel és ultrahang vizsgálattal megállapították az élő magzat jelenlétét.
Az első napokhoz képest ahogyan halad előre a terhesség, úgy lesz egyre kisebb esélye a vetélés előfordulásának. A vetélés hátterében számtalan dolog állhat, és sokszor nem is tudjuk, hogy miért jön létre a vetélés, miért ,,dönt úgy a természet”, hogy egyes magzatok életben maradnak, míg mások kilökődnek. A korai vetélések hátterében a legtöbb esetben valamilyen kromoszóma rendellenesség, hormonális eltérés vagy véralvadási zavar áll fent. Amennyiben a kromoszóma rendellenesség olyan súlyos, hogy nem maradhatna életben a magzat, már korán bekövetkezhet a vetélés. A vetélés tehát evolúciós szempontból egy természetes folyamat, a szelekció része. És valóban természetesen, amennyiben elvétve fordul elő. Hogyha viszont valakinél visszatérő, spontán vetélések (habituális vetélés) áll fent, azt mindenképpen ki kell vizsgálni! Ez ugyanis már nem egy természetes folyamat, hanem jelen van valamilyen tényező, ami miatt nem tudnak életben maradni a magzatok. A feladat megtalálni a habituális vetélés okát, mert ha ezt kezeljük, akkor elméletben megoldható lehet maga a habituális vetélés is és kihordható lesz a terhesség.
Mi állhat habituális vetélés hátterében?
A habituális vetélés egy válaszreakció a szervezettől. Amennyiben nem állnak fent a terhesség kihordásának a feltételei, a szervezet nem fogja támogatni a terhességet és újra meg újra vetélés következhet be. A terhesség kihordásához ugyanis a szervezetnek egyrészt optimális állapotban kell lennie, hogy befogadja a magzatot, másrészt nagyon sok mindenben módosulnia, alkalmazkodnia kell, hogy képes legyen biztosítani a magzat fejlődését. Ebbe a folyamatba számtalan helyen hiba csúszhat, amik mind a magzat elvesztéséhez vezethetnek súlyos esetben. Annyira bonyolult folyamatról van szó, annyi mindennek kell jól alakulnia, hogy összességében az a csoda, hogy egészségesen születhetünk meg! A habituális vetélés hátterében többek között az alábbiak állhatnak:
- Endokrinológiai probléma: például pajzsmirigy betegség, inzulinrezisztencia, cukorbetegség vagy PCOS
- Genetikai rendellenesség: mely során az embrió valamilyen oknál fogva nem megfelelő kromoszóma állománnyal rendelkezik
- Egyes nőgyógyászati fertőzések
- Véralvadási faktorok rendellenességei
- Környezeti ártalmak: például a rendszeres, túl nagy mértékű alkoholfogyasztás, dohányzás, a fokozott stresszről nem is beszélve
A habituális vetélés kezelése a fenti alapproblémák kezelését jelenti. Az esetek közel felében azonban sajnos nem tudjuk azonosítani a habituális vetélés okát. Amennyiben sikerül megtalálni és kezelni az okot, a legtöbb esetben természetesen úton létrejöhet a várandósság és fokozott figyelem mellett egészségesen kihordható a régóta vágyott gyermek.Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Állhatnak véralvadási zavarok és immunológiai problémák a habituális vetélés hátterében?
Habár a kivizsgálás során sokszor nem erre helyeződik a hangsúly, de véralvadási zavarok és immunológiai problémák is állhatnak a habituális vetélés hátterében. Az alábbiakban részletesen is bemutatunk néhány ilyen okot:
Véralvadási zavarok a habituális vetélés hátterében
A várandósság során a szervezet olyan változásokon megy keresztül, melynek során fiziológiásan a véralvadás fokozódása jön létre. A szervezet ezzel készül fel a szülés körüli nagy vérvesztésre. Az alvadási faktorok aktivitásának növekedése, és az alvadást megakadályozó fehérjék csökkenése tapasztalható. Ez a folyamat azonban magában foglalja a veszélyt, hogy a terhesség alatt és a gyermekágy idején vérrögök alakuljanak ki az arra hajlamosaknál. Akiknél tehát fokozott a vérrögképződési hajlam, ott nem csak a mélyvénás trombózis esélye nagyobb, hanem a habituális vetélés és a koraszülés esélye is. Éppen ezért kiemelt figyelmet kell fordítani a véralvadási faktorok vizsgálatára.
Leiden mutáció a habituális vetélés hátterében
A Leiden mutáció egy olyan genetikai eltérés, amely növelheti a vérrögképződés kockázatát. A mutáció következtében a véralvadási rendszer egyik faktora – az V faktor – rendellenesen működik, és fokozza a véralvadási hajlamot. Mivel önmagában a Leiden mutáció és a terhesség is fokozza a trombózis kockázatát, így együttesen a rizikó még nagyobbá válik. Éppen ezért ennek kivizsgálása is fontos habituális vetélés esetén.
Antifoszfolipid szindróma (APS) a habituális vetélés hátterében
Az antifoszfolipid szindróma (APS) egy olyan autoimmun rendellenesség, amely szintén fokozott vérrögképződési hajlammal jár, ezáltal pedig magában hordozza a vetélés kockázatát is. Ennek során a szervezet olyan antitesteket termel, amelyek a foszfolipidek egyes alkotóelemeit támadják. Ezek az antitestek károsítják a véredények belső falát, ezáltal pedig fokozzák a vérrögök képződését, és a vetélés, vagy akár a koraszülés kockázatát. Ha tehát a habituális vetélésnek alapvetően nincs nőgyógyászati oka vagy egyéb külső tényező, úgy érdemes hematológiai konzultáción részt venni.
Alloimmun probléma a habituális vetélés hátterében
A várandósság egészségéhez az is szükséges, hogy az immunrendszer elől rejtve maradjon a magzat. A magzat ugyanis 50%-ban idegen az anya szervezete számára, és az idegen anyagok ellen az immunrendszer reakciót indít, kilöki őket. Ha tehát a terhességi hormonok nem szorítják vissza kellően az anya immunrendszerét, a magzat kilökődhet az édesanya méhéből és habituális vetélés jöhet létre.
Milyen vizsgálatokra lehet szükség a habituális vetélés okának felderítéséhez?
Sajnos hazánkban egyelőre sem a meddőségi kivizsgálás alkalmával, sem a lombik program megkezdése előtt nem általános protokoll a véralvadási zavar, vagyis a fokozott trombóziskészség – trombofília - vizsgálata. Éppen ezért sokaknál nem is oldódik meg a habituális vetélés és a sikertelen próbálkozások problémája. Előfordulhat, hogy még mesterséges megtermékenyítés útján sem sikerül kihordani a gyermeket, hiszen vérrögök ilyen esetben is keletkezhetnek.
Emiatt érdemes részletes kivizsgálásokon részt venni habituális vetélés esetén. Ehhez több terület szakorvosát is fel kell keresni, kezdve az általános laborvizsgálatoktól a nőgyógyászati és az endokrinológiai kivizsgáláson át esetlegesen a genetikai vizsgálatokig. Sokan nem gondolnak rá, de érdemes hematológiai és immunológiai vizsgálatokon is részt venni. Ha ugyanis trombofília okozta eddigiekben a sorozatos katasztrófákat, úgy az egyetlen megoldás a véralvadásgátló kezelésben rejlik. Ilyen esetben ráadásul nagy eséllyel elkerülhető az IVF is és természetes úton történt fogantatás. A Trombózis- és Hematológiai Központban lehetőség van a habituális vetélés komplett, átfogó, több szakterületet átölelő vizsgálatára, hiszen a Trombózis- és Hematológiai Központ szakemberei szorosan együtt dolgoznak az Immunközpont, Nőgyógyászati központ és az Endokrinközpont szakembereivel. Specialitások meddőség hematológiai okai véralvadási zavarok kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett) Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emelet Téma szakértője
Dr. Selmeczi Anna
belgyógyász