
Érszűkület jelei, érszűkület kezelése
Hazánk a szív- és érrendszeri betegek számában sajnos az élmezőnyhöz tartozik. A helyzet javításához elengedhetetlen mind az orvosok felvilágosító munkája, mind a betegek valódi életmódváltása.
Érszűkület az egyik legelterjedtebb civilizációs betegség. Érszűkület talaján alakulnak ki olyan sokszor halálos szövődmények és másodlagos betegségek, mint a
- szívinfarktus
- lábszárfekély és üszkösödés
- veseelégtelenség
- agylágyulás Trombózis és Hematológiai Központ +36 70 431 7729
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Érszűkület szűrés
Az érszűkület idejében való felismerésével elkerülhetőek a súlyos szövődmények, mint a szívinfarktus, agylágyulás, végtag elhalás, lábamputáció, lábszárfekély. Az érszűkület vizsgálatánál a kiserek tágulékonyságát és a verőerek falának mervségét vizsgálják, hogy így pontos képet kaphasson a kezelőórvos az erek állapotáról.
Érszűkület kivizsgálása
Már fennálló érszűkület estében a helyes kezelés megválasztásához pontosan ismerni kell az érszűkület értékét és azt, hogy mely ereket milyen fokban érint az érszűkület.
Az érszűkület kivizsgálása többféle módszerrel is történhet, mint:
- nyaki ultrahang vizsgálat
- dopler áramlásmérés
- terheléses EKG
- vérvétel
Érszűkület kezelése
A megfelelően kivizsgált érszűkületet személyre szabott terápiával kell kezelni.
- Bemer kezelés
- élemtód orvoslás
Az érszűkületről
Az artériás trombózis kialakulásának leggyakoribb talaja az érszűkület. Az érszűkület - így a trombózis kialakulás - megelőzésére, kezelésére, tüneteire és jeleire már csak azért is oda kell figyelni, mert az érszűkület, illetve a talaján kialakuló trombózis olyan súlyos szövődmények indítója lehet, mint az alsó végtag elhalása, a szívinfarktus vagy éppen a gutaütés (agylágyulás, stroke). Amennyiben érszűkület jeleit tapasztalja, haladéktalanul forduljon orvoshoz, hogy idejében megkezdődhessen az érszűkület kezelése. Kapcsolódó cikkünk
Trombózis után - ezek a betegek leggyakoribb kérdései
Ha valakinél a trombózis tünetei jelentkeznek, az első és legfontosabb a sürgősségi orvosi ellátás a betegség igazolása és az életveszélyes ...
Az érszűkület jelei, tünetei
Az érszűkület jelei, tünetei aszerint alakulnak, hogy az érszűkület hol a legjelentősebb a szervezeten belül. Általánosságban elmondható, nincs olyan, hogy csak egy érben lenne érszűkület. Ha a szervezet egyik erében érszűkület van, akkor biztosak lehetünk, hogy más erek is érszűkületesek.
Alsó végtagi érszűkület jelei, tünetei
Az alsó végtagi érszűkület jelei igen gyakran figyelhetőek meg. Kialakulásuk hátterében az alsó végtag oxigén ellátási zavara áll.
- lábszár fájdalom - mely járásra fokozódik, nyugalomban szűnik
- lábikra görcs
- hideg lábfej
- pulzus tapinthatatlansága a lábfejen
- érzészavar a lábszáron, lábfejen
Koszorú-érszűkület jelei, tünetei
A koszorú érszűkület jelei általában azonnali beavatkozást igényelnek. Hátterükben szívinfarktus, vagy azt megelőző állapot áll.
- nyomó, szorító mellkasi fájdalom - általában bal karba sugárzik, nyugalomra szűnik (ha nem szűnik, akkor szívinfarktussal állunk szemben, azonnal mentő hívandó!)
- szívritmuszavar
- légszomj
Nyaki érszűkület jelei, tünetei
A nyaki érszűkület jelei hátterében az agy csökkent oxigén ellátottsága áll.
- szédülés
- látászavar
- fej hátra hajlításánál szédülés
- fülzúgás
Érszűkület kivizsgálása a Trombózis- és Hematológiai Központban
Az érszűkület kivizsgálása fizikális vizsgálattal kezdődik. A bőr megtekintésével-tapintásával, pulzus tapintással. A fizikális vizsgálatot kiegészítő vizsgálatok:
- duplex ultrahang vizsgálat
- EKG vizsgálat
- nyaki verőér ultrahang vizsgálat
- kontrasztanyagos érfestés
Érszűkület szűrése
Érszűkület szűrésére alkalmas az arteriogárfia.
Érszűkület kezelése
Az érszűkület kezelésének elemei:
- életmód-orvoslás (mozgás, étkezés, stb.)
- Bemer kezelés
- infúziós kezelés
- gyógyszeres kezelés
- műtét
A kezelés elengedhetetlen része a dohányzás elhagyása, a társbetegségek (pl. cukorbetegség) kezelése.
Érszűkület megelőzése
Az érszűkület megelőzésének legfontosabb eleme a helyes életvitel: megfelelő mozgás, megfelelő étkezés, dohányzás kerülése.
Rendelés típusa:Téma szakértője
Dr. Kósa Éva
belgyógyász, angiológus