Lábszárfekély
A lábszárfekély a középkorú, vagy idősebb emberek betegsége, de időnként betegség vagy helytelen életmód esetén fiatalabb korosztályt is érinthet.Kialakulásuknak okát tekintve a fekélyeknek három típusát különítjük el.
Artériás fekély
A fekélyek 15-18%-a artériás megbetegedésre vezethető vissza. Az artéria -vagy más néven ütőér-a szívtől induló nagy erek gyűjtőneve. Az artéria feladata a test szöveteinek ellátása friss oxigénnel és tápanyagokkal, így beláthatjuk, hogy mekkora probléma az artériák érelmeszesedése, vagy az, ha trombus zárja el a véráram útját.
Az artériák beszűkülésével párhuzamosan a beteg számára egyre fájdalmasabbá válik a mindennapi mozgás, az állapot romlásaként pedig fekély alakulhat ki az érintett területen. A lábszárfekélyek kialakulásának nagyjából 20%-áért felelősek az artériás megbetegedések. Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Artériás fekély tünetei
- az érintett terület fényes felületű, gyakran hűvös tapintású.
- mozgási fázisban és nyugalmi állapotban egyaránt jelentkező fájdalom
- míg a vénás (visszeres) fekély javarészt fájdalom mentes, az artériás fekélyt nagy fájdalmak kísérhetik
Artériás fekély kialakulásának menete
- erek kezdeti szűkülete esetén nincs komoly panasz, járáskor jelentkezhet egy kevés fájdalom
- mozgásra fájdalom jelentkezik
- a fájdalom nyugalmi állapotban is jelen van
- a nem megfelelő szöveti keringés miatt kialakul a fekély.
Artériás fekélyre hajlamosító tényezők
- túlsúly
- magas vérnyomás
- magas vérzsír
- cukorbetegség
- dohányzás
- hajlam
- mozgásszegény életforma
Kapcsolódó cikkünk
Visszérműtéttel a fekélynek is búcsút inthet
A visszérproblémák telente háttérbe szorulnak, így sokan elfeledkeznek róluk. A baj ezzel az, hogy bár ilyenkor nem mindig okoznak fájdalmat, ennek ellenére a gond ...
A visszeres és az artériás fekélyek közti legnagyobb különbség, hogy amíg a visszeres fekély fájdalommentes, addig az artériás fekélyt nagy fájdalom is kíséri.
Visszeres fekély
A vénás lábszárfekély kialakulásához nincs szükség fizikai sérülésre. A vér pangása, a rossz oxigénellátottság miatt kialakuló gyulladás könnyen szöveti elhalásba fordulhat, aminek következtében fekély alakul ki az érintett területen.
Visszeres fekély tünetei
- ödémásodás
- bőr fényessé válása
- „nehéz láb” érzés
- seprűvéna kialakulása
- visszér
Vénás fekélyre hajlamosító faktorok
- visszértágulat
- visszérgyulladás
- vénás betegségre való hajlam
- korábbi mélyvénás trombózis
Visszeres fekély kezelése
Mivel a lábszárfekélyek döntő többségét (80%) vénás megbetegedések okozzák, a legnagyobb hangsúlyt a megelőzésre kell helyezni. Ebben nyújt kiváló segítséget a kompressziós harisnya, melynek célja az állandó nyomás gyakorlásra, a lábra és ezáltal a keringés fokozása az érintett végtagban.
Amennyiben a visszeres fekély már jelen van, az amúgy is szükséges sebellátás mellett nélkülözhetetlen a nyomókötés további használata.
Ha a lábszárfekélyt nem kezelik megfelelő módon, a keringési betegség idült, akár fél-egy éven át is tartó kórrá válhat.
Diabéteszes fekély
A diabéteszes fekély a cukorbetegség egyik rettegett szövődménye, mely sok esetben nem gyógyul magától és orvosi segítség szükséges a kezeléséhez. A cukorbetegség okozta lábszárfekély nagyjából minden 8. cukorbeteg embert érint és vezető hellyel bír a végtag-amputációk okában.
Kialakulásának hátterében a magas vércukorszint húzódik meg, mivel ez károsítja a vért szállító erek falait és ennek következtében a szövetek, sejtek nem jutnak megfelelő mennyiségű oxigénhez és tápanyaghoz. Eleinte csak apró, sérülésre emlékeztető sebek jelennek meg, melyre talán nem is fordít figyelmet a beteg. A fekélyes apró sebek állandóan visszatérnek, nem gyógyulnak kellő gyorsasággal és méretük fokozatosan nő. A diabéteszes fekély leggyakrabban a talp elülső oldalán jelenik meg, de előfordulhat még a boka és a lábujjak környékén is.
Diabéteszes fekély kezelésének menete
- fertőzés megszűntetése
- keringés optimalizálása
- vércukorszint normalizálása
- sebgyógyulási képesség gyorsítása
A fekély kezelése akkor hatékony, ha egyszerre kezeljük a fekély kialakulásában szerepet játszó összes tényezőt. Többféle módszer létezik a kezelésre
Lábszárfekély kezelése lökéshullám terápiával
Ezt az eljárást német és svájci kutatók fejlesztették ki. A kezelés alkalmával a hanghullámok lokálisan fejtik ki gyógyító hatásukat a problémás területen. A lökéshullám terápiának köszönhetően jelentősen felgyorsul az egyébként lassan gyógyuló sebek regenerálódási ideje.
Téma szakértői