Visszér
Visszértágulat, vagy más néven varicositas, a magyar lakosság közel 20-40 %-át érintő betegség. Egy vagy több véna szakasz kitágulása esetén gyakran jelentkezik a láb esztétikai problémája mellett, estére nehéz láb érzés, lábdagadás, lábszárfájdalom. A Trombózis- és Hematológiai Központban komplex megoldást nyújtunk a visszér betegségek kivizsgálásától, a különböző műtéti eljárásokon át, a visszér szövődményeinek elkerüléséig.
Visszérrel kapcsolatos szolgáltatásaink
- szakorvosi vizit
- szkleroterápia
- rádiófrekvenciás visszér kezelés
- gyógytorna
- műtéti háttér
- ultrahang
- visszérgyulladás kezelése Trombózis és Hematológiai Központ +36 70 431 7729
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A visszér betegség leggyakrabban az alsó végtagon alakul ki. A kis - esztétikai problémát jelentő - seprűvénáktól a nagy, kidudorodó, végeredményben akár kifekélyesedő visszér-tágulatokig terjedhet a probléma megjelenése.
Visszér jellemző tünetei
- lábszárfájdalom
- nyugtalan láb szindróma
- nehézláb érzés
- éjszakai lábikra görcs
- fájdalom, viszketés
- láb dagadása (általában egy oldali)
- kitüeremkedő, kacskaringós erek
- hámló bőrfelület
Visszér kezelésének lehetőségei
Szkleroterápia
Rádiófrekvenciás kezelés
Ragasztásos visszérműtét
Visszér betegség oka
A visszér kialakulásában számos ok játszik szerepet a genetikától kezdve a terhességen át az életmódig. Általánosságban elmondható, hogy alapvetően két tényező játszik szerepet a visszér kialakulásában: a vénák falának összetétele és a vénákban lévő vér nyomása. Hamarabb és nagyobb a betegség alakul ki annál, akinek az érfala gyengébb, vagy akinek a vénáiban a vér nyomása magasabb, ez ugyanis feszíti az érfalat.
Kockázati tényezők visszér betegség kialakulására:
- öröklött genetikai hajlam ,kötőszövet veleszületett gyengesége
- túlsúly
- terhesség
- álló- vagy ülőmunka
- sok autóvezetés
- a női nemnél gyakoribb a kialakulás veszélye
- tartós fekvéssel járó állapotok
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Visszértágulat
A vénák, vagy más néven visszerek oxigénben szegény és szén dioxidban gazdag vért szállítanak. Szerkezeti felépítésük bár hasonló az artériákéhoz, de lényegi különbség, hogy a vénák fala jóval vékonyabb, ezáltal tágulásra sokkal inkább képesek. A szerkezeti felépítésükből adódóan lassabb a vér áramlása a vénákban az artériákhoz képest, ennek azonban az a hátránya, hogy pangás is jóval könnyebben alakul ki benne. Egyes vénákban találhatóak vénabillyentyűk, melyek feladata a vér visszaáramlásának a megakadályozása lenne. Magyar lakosság többsége különböző fokú vénás elégtelenségben szenved, mely állapotban a nyomás megnő. Ezért érdemes tisztában lenni egy egyes vénás betegségekkel, tüneteikkel, szövődményeikkel és kezelési formáikkal.
Visszértágulat egy vagy több véna szakasz kitágulásával jelentkező probléma. Jellemzően a lábszár, térd és comb belső részén jelentkezik, de előfordulhat a végbélben is (aranyér)
Visszérgyulladás (thrombophlebitis)
Vénabillentyűk meghibásodása esetén alakulhat ki visszérgyulladás. A billentyűk feladata ugyanis a vér-visszaáramlás megakadályozása. Billentyű hiba miatt a vénafal károsodást szenved, elkezd kitágulni és pangás alakul ki, mely egy gyulladásos állapotot generál. Veszélye a visszér gyulladásnak, hogy a gyulladt érszakaszban trombózis jöhet létre. A visszérgyulladás amellett, hogy jelentős fájdalommal jár, önmagában ártalmatlan probléma, de mindenképp meg kell akadályozni, hogy a probléma átterjedjen a mélyebb vénákra is.
A tünetek sok esetben nincsenek mind jelen a kórkép esetében, de jellemző, hogy a felsoroltakból akár több is jelentkezik.
Kapcsolódó cikkünk
Új terápia a visszerek ellen- ragasztásos visszérműtét
A mára elavult, hagyományos visszérműtéteket altatásban végezték, kötözéssel, varratszedéssel és akár több hetes munkakieséssel jártak. A ...
Visszér-kezelés, gyógyítás
A visszér kezelésére, gyógyítására, visszér műtét a Trombózis- és Hematológiai Központban minden szinten megoldást kínálunk.
Számos módszer létezik a visszérbetegség kezelésére, melyek közül személyre szabottan, a betegség státuszának, páciens lehetőségeinek megfelelően lehet kiválasztani a legalkalmasabb terápiát. Alkalmazható terápiás eljárások:
- krémek
- életmód váltás
- kompressziós terápia
- vénás értorna
- szkleroterápia
- hagyományos visszér műtét
- radiofrekvenciás visszér kezelés és műtét
- lézeres visszér műtét
Visszér kezelése, kivizsgálása
Visszér-kezelés, gyógyítás alapvetően a kockázati tényezők csökkentéséből, az érfalak megerősítéséből, a vénában lévő nyomás csökkentéséből, illetve a lassult áramlás miatti vérrögök képződésének megelőzéséből áll. Visszér kezelésénél végső soron a már nagyon kitágult visszereket mesterségesen össze kell zárni, vagy el kell távolítani - visszér műtét.
Visszér gyógyításának,kezelésének lépései
- Véráramlás biztosítása (éren belüli nyomás csökkentése): rendszeres lábtorna - ezzel az izompumpával segítjük a vér szív felé való lökését, tartós statikus álló / ülő helyzet kerülése.
- Vérrögképződés megelőzése: megfelelő folyadékmennyiség elfogyasztása, szükség esetén véralvadásgátló szedése.
- Érfalak megerősítése: egészséges táplálkozás, rendszeres testmozgás, szükség esetén étrendkiegészítők / gyógyszerek szedése.
- Kitágult visszér kezelése, gyógyítása: lézeres visszérműtét, rádiófrekvenciás visszér műtét (dr. Sepa György érsebésznél).
- Gyulladt, fekélyes visszér kezelés, gyógyítása: gyógyszeres visszér-kezelés, visszér műtét, fekély kezelése.
Életmóddal a visszerek ellen
Bár a problémát gyógyítani nem tudjuk megfelelő étrenddel, de sokat tehetünk a probléma enyhítése érdekében a hasűri nyomás elkerülésével, erek egészségének megtartásával. Érdemes tehát kerülni a székrekedést, így folyadékban és rostaban gazdag étrend tartani visszér probléma esetén is. Javasolt naponta többször zöldség és gyümölcs fogyasztás, rostban gazdag gabonák rendszeres étrendbe illesztésével. Rendszeres testmozgás megelőzés és kezelés szmepontjából is elnegedhetetlen, kifejezetten ajánlott a visszaáramlást segítő mozgásformák végzése, mint a séta, kerékpározás, úszás. Vénás értorna alkalmazása segíti a vénás nyomás csökkentését is.
A jelentősen kitágult visszerek kezelésének módja a visszér műtét. Visszér műtétnél a kitágult visszerek eltávolítása, a vénás keringés helyreállítása történik. A visszér műtét modern fajtája, amikor rádiófrekvenciával a visszereket összeszűkítik, lezárják.
Visszér betegség szövődményei
A kezdetben csak kis fájdalommal járó kórkép tartós fennállás esetén súlyosabb szövődményekkel is járhat. A vénás pangás miatt kezeletlen esetben akár lábszárfekély, illetve mélyvénás trombózis is kialakulhat, mely nem ritkán életveszélyes tüdőembóliával társulhat.
Visszerekkel, gyógyításukkal, kezelésükkel kapcsolatban forduljon hozzánk bizalommal! Dr. Sepa György érsebész szakorvos segítségével a visszeresség minden stádiumára szakszerű megoldást kínálunk!
Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emeletTéma szakértője
Dr. Sepa György
sebész, érsebész