
Külső aranyér kezelése
Külső aranyér az aranyeres megbetegedések azon formája, amikor a megduzzadt aranyeres csomó az ánuszon kívül helyezkedik el. Fájdalmas székeléssel, vérzéssel jár az esetek többségében.
Az aranyér rendkívül kellemetlen kórkép, amely sokakat érint.
Az aranyeres betegségek hátterében a végbél vénás rendszerének kóros elváltozása áll. A végbél vénás erei kitágulnak, a pangó vér miatt megduzzadnak az erek, kitüremkedik az ércsomó, ha pedig valamely mechanikus hatás miatt megsérül az ér, akkor vérzés is bekövetkezhet.
Két formáját különítjük el: beszélhetünk belső- és külső aranyérről. Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A külső aranyér tünetei
A külső aranyér hasonlóan fájdalmas, kellemetlen tünetekkel jár, mint a végbélben található forma.
Tünetei a következők lehetnek:
- véres székletürítés
- viszkető érzés az ánusz környékén
- duzzanat, kitüremkedés
- fájdalom
Mivel az aranyeres csomók a végbélnyíláson kívül helyezkednek el, akár az ülés is kellemetlenné válhat, a fájdalmas székletürítésről nem is beszélve.
A külső aranyér kialakulásának okai:A külső aranyér okai nemcsak életmódbeli tényezők lehetnek, hanem akár veleszületett kóros elváltozások, például öröklött kötőszöveti gyengeség.
Természetesen az emelkedett hasűri nyomás is hozzájárul a kialakulásához, például szülés, vagy nehéz súly emelése során.
Külső aranyerek kialakulásának hátterében állhat:
- veleszületett tényezők ( kötőszöveti gyengeség)
- megnövekedett hasüregi nyomás ( erőltetett székelés)
- mozgásszegény életmód
- kevés folyadékfogyasztás
- kevés élelmi rost fogyasztás
A külső aranyér fennállásakor akár trombotizált aranyér is kialakulhat. Ekkor a vénás tágulatban érrögök jelennek meg, kellemetlen fájdalommal jár.
Külső aranyér kezelési lehetőségei
Az aranyerek kezelésében általában életmódbeli változtatásokat, gyógyszeres és sebészi eljárásokat alkalmaznak. A megfelelő kezelési eljárást a proktológus szakorvos választja meg az aranyér súlyossága alapján.
Enyhébb esetben elegendő lehet életmódbeli változtatás, például a folyadékfogyasztás növelése, a zöldségek és teljes kiőrlésű gabonafélék preferálása. ezeket érdemes kiegészíteni rendszeres mozgás bevezetésével, kimondottan hatékonyak azok, amelyek során a has igénybevétele is megtörténik például jóga.
Gyógyszeres kezelés szempontjából általában fájdalom- és vérzéscsillapító kúpok, tabletták adása jellemző.
Szükséges lehet a külső aranyér sebészi eltávolítására egyaránt. Jellemzően abban az esetben, ha trombotizált aranyér alakul ki.
Téma szakértői
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!