Leukémia típusai és kezelésük
A leukémiának több típusát különböztetjük meg a betegség kialakulásának mivolta és időbeni lefolyása alapján.
A leukémia (fehérvérűség) a rosszindulatú daganatos megbetegedések azon fajtája, amikor a betegség a vérképző sejtekből indul ki. Időbeli lefolyását tekintve beszélhetünk heveny (akut), vagy idült (krónikus) leukémiáról. Aszerint, hogy a betegség a fehérvérsejtképző vonal melyikéből indul ki, lehet a leukémia mieloid vagy limfoid típusú.
- Mieloid leukémia
- Limfoid leukémia Trombózis és Hematológiai Központ +36 70 431 7729
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Mieloid leukémia
A krónikus mieloid leukémia egy hosszan elhúzódó, lassú lefolyású vérképzőszervi betegség, melyet CML-ként szokás rövidíteni. A CML, előfordulását tekintve egy viszonylag ritka betegség, évente 100 000 emberből 1-2 új pácients diagnosztizálnak ezzel a kórképpel. Kis százalékban a gyermekeknél is előfordulhat CML, de inkább az 50 év feletti korosztályt érinti a betegség.
Ezzel szemben a heveny lefolyású mieloid leukémia (AML) tünetei kezelés nélkül gyorsan súlyosbodnak, mely hamar a beteg halálához vezethet. Az AML a leggyakoribb felnőttkori akut leukémia. Előfordulási aránya a korral növekszik, de gyermekeknél is előfordulhat.
A mieloid leukémia tünetei
A CML viszonylag lassú lefolyású betegség , melyet korai stádiumban ritkán fedeznek fel . A diagnosztizálásra általában egyéb betegségek kivizsgálásának alkalmával kerül sor vérvizsgálatból.
Az AML tünetei gyorsan, és váratlanul érkeznek.
A tünetek sajnos nem specifikusak, így a betegség a nátha hétköznapibb tüneteit is produkálhatja.
- hasi panaszok
- állandó fáradtság
- visszatérő fertőzések
- fejfájás, látászavar
- étvágytalanság, testsúlycsökkenés
- indokolatlan éjszakai izzadás
- csont- és izületi fájdalmak
- vérzékenység
Kapcsolódó cikkünk
Eltérések a fehérvérsejtszámban-mit jelezhet?
A laborvizsgálatok alkalmával minden esetben ellenőrzésre kerül a fehérvérsejtszám is. Mind az alacsony, mind a túl magas mennyiség is bajt jelezhet, így fontos ...
A CML-t korábban kemoterápiával, interferon-kezeléssel, illetve csontvelő-átültetéssel kezelték, ám manapság inkább a célzott kezelést részesítik előnyben. Az enzimgátló gyógyszeres terápia fő célja, hogy eltüntessék a csontvelőből azokat a sejteket, melyek a mutáción átesett hibás kromoszómát hordozzák.A mieloid leukémia kezelése
Az AML kezelése elsősorban kemoterápiás kezelésen alapul, melyet esetenként ki szoktak egészíteni célzott kezeléssel, illetve vannak esetek, amikor csontvelő-átültetésre is szükség lehet. A betegség gyors lefolyása miatt a kezeléshez használt készítményeket viszonylag nagy dózisban alkalmazzák, így az AML esetében kiemelten nagy szerepet kapnak a különböző szupportív kezelések is. Az ilyen típusú betegek elléátása általában erre specializálódott onko-hematológiai központokban zajlik.
Limfoid leukémia
A krónikus limfoid leukémia (CLL) a leggyakrabban előforduló leukémia típus, mely általában idősebb korban alakul ki. A CLL egy változatos, sok arculattal rendelkező betegség, mely lassú lefolyású, és intenzitásától függően másképp is kell kezelni a különböző típusokat.
Az akut limfoid leukémia (ALL) egy gyorsan kialakuló betegség, mely kezelés nélkül hetek, vagy hónapokon belül a beteg halálát okozhatja. Az ALL a gyermekkor leggyakoribb leukémiás típusú megbetegedése, felnőttkorban éppúgy érintheti a fiatalabb, mint az idősebb korosztályt.
A limfoid leukémia tünetei
A betegség tünetei itt sem specifikusak, így általában egyéb vizsgálatok alkalmával készített vérkép alapján derül fény a megnövekedett fehérvérsejtszámra, ezen belül is a kiugróan magas limfocita értékre.
A betegség stádiumától függően eltérő tüneteket produkálhat a pácienseknél
- erős izzadékonyság
- étvágytalanság, testsúly csökkenés
- ok nélküli hőemelkedés, láz
- visszatérő fertőzések
- vérszegénység, vérzékenység
- nyirokcsomó megnagyobbodás
- lép megnagyobbodás
Limfoid leukémia kezelése
A CLL kezelésére sokáig csak kemoterápiát alkalmaztak, melyhez később társult az úgynevezett monoklonális antitest kezelés. A két kezelés együttes használatát nevezzük kemo-immuno terápiának, mely igen sikeresnek bizonyul a gyógyult betegek arányát tekintve.
Az ALL kezelésében –a viszonylagos gyors lefolyás miatt- szinte minden esetben kemoterápiát alkalmaznak, valamint sor kerülhet szteroid típusú szerek alkalmazására is. Egyes esetekben szóba jöhet a sugárkezelés, illetve az őssejt-átültetés is.
Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emeletTéma szakértője
Dr. Kárpáti Ágnes
belgyógyász, hematológus