Hematológia
A hematológia a Trombózis- és Hematológiai Központ egyik legfontosabb szakrendelése. A hematológia foglalkozik a vér, vérképző- és nyirokrendszer betegségeivel, azon belül is a betegségek feltárásával, terápiás lehetőségeivel és prevenciójával. Ismerje meg a hematológia szakterületét az alábbi cikkből!
Kapcsolódó szolgáltatásaink a Trombózis- és Hematológiai Központban
Mivel foglalkozik a hematológia?
Mik a hematológia gyakori kórképei?
Milyen tünetek esetén érdemes felkeresni a hematológia orvosait?
Hogyan történik a kivizsgálás egy hematológia szakrendelésen?
Jelentkezzen be hematológiai kivizsgálásra!
Kapcsolódó szolgáltatásaink a Trombózis- és Hematológiai Központban
- szakorvosi vizit
- laborvizsgálat
- CT
- mellkasröntgen vizsgálat
- hasi ultrahangvizsgálat
- nyaki ultrahangvizsgálat
- teljes vérképelemzés
Mivel foglalkozik a hematológia?
A hematológia az orvostudomány azon ága, amely a vérrel és vérképző szervekkel kapcsolatos betegségeket kutatja és gyógyítja. A hematológia a belgyógyászaton belül helyezkedik el és szorosan kapcsolódik az onkológiához, ugyanis a hematológiai betegségek jelentős részét teszik ki a vérképzést vagy a nyirokrendszert érintő daganatos betegségek. A vérképzés, más néven hematopoézis, a vérképző szervekben zajlik, elsősorban a csontvelőben és egyes esetekben a lépben is. Ez a folyamat rendkívül összetett: számos különböző sejttípus és molekuláris jelátviteli mechanizmus részvételével történik. A vérképzés kiindulópontjai a pluripotens őssejtek. Ezek a sejtek képesek differenciálódni (szakosodni) és más típusú sejtekké válni, beleértve a vörösvérsejteket, fehérvérsejteket és vérlemezkéket. A differenciálódás azonban egy hosszabb, több lépésből álló folyamat, melynek során egyre specifikusabbá válnak a sejtek, egyre szűkül a lehetőségek száma, hogy milyen sejtekké válhatnak. A differenciálódás után a vérsejtek tovább fejlődnek és érnek, majd belépnek a véráramba, hogy elvégezzék feladatukat. A vörösvérsejtek például oxigént szállítanak a tüdőből a szövetekbe, a fehérvérsejtek részt vesznek az immunválaszban, míg a vérlemezkék a véralvadásban.
Az egész folyamatot a vérképző szervek környezetében található jelátviteli molekulák és citokinek szabályozzák. Ezek a molekulák befolyásolják az őssejtek differenciálódását és életciklusát. A vérképzés tehát egy összetett folyamat, melynek pontos szabályozására van szükség az egészséges élethez. Mint minden rendszerbe, természetesen ebbe is hibák csúszhatnak. Ilyen esetben jön a hematológia, akinek feladata, hogy felismerje a kivizsgálás során a betegséget és gyógyítsa. A hematológia olyan betegségekkel foglalkozik, mint például a hemofília, vérszegénység, leukémia, sarlósejtes vérszegénység, limfómák és számos fertőzés. Emellett a hematológia feladata, hogy részt vegyen a vérátömlesztések és a vérképzőszerv-transzplantációk előkészítésében és végrehajtásában is. A hematológia egy gyors fejlődésben lévő szakterület, számtalan új gyógyszert és diagnosztikai eljárást fogadtak el az elmúlt években, amelyek hozzájárultak a sikeresebb gyógyításhoz.Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Mik a hematológia gyakori kórképei?
A hematológia rendellenességei rosszindulatú és nem rosszindulatú betegségekre oszthatók. A hematológia nem rosszindulatú betegségei közé tartoznak a hemoglobinopátiák, mint például a thalassemia és a sarlósejtes vérszegénység, az anémiák egyéb típusai és a koagulopátiák, mint például a hemofília. A hemoglobinopátiák genetikai betegségek, és az α- és β-talasszémián kívül a kóros hemoglobinszerkezet okozta betegségek közé tartoznak, amelyek enyhe vagy súlyos vérszegénységben és többszervi problémákban nyilvánulnak meg. A genetikai eredetű véralvadási rendellenességek közé tartozik még a hemofília és a Von Willebrand-kór, mindkettőt a vérben lévő véralvadási faktorok alacsony szintje okozza. Ez a két kórkép csökkent véralvadást, vagyis vérzékenységet okoz. Traumát követően erősebb vérzés jelenik meg esetükben, vagy spontán jelentkező bevérzések alakulhatnak ki a bőr alatt vagy a nyálkahártyán, az orrvérzések is gyakoriak lehetnek. A menstruációs vérzés is fokozottabb lehet a hematológia ezen kórképei esetén. Érdekesség, hogy Viktória királynő és a brit királyi család több tagja is a hematológia ezen betegségében szenvedett. A hematológia véralvadási zavarainak másik formája a fokozott véralvadással, vagyis fokozott trombózis készséggel járó állapotok. Ilyen esetekben az érpályán belül trombus képződik, mely elzárja a vér útját, vagy leszakadva más távoli ereket is elzárhat, és embóliát okozhat. A trombózis és az embóliák perceken belül életveszélyes állapotot okozhatnak: miattuk alakul ki a szívinfarktus a koszorúerek elzáródása révén, a stroke az agyi erek elzárása miatt és a tüdőembólia a tüdőerekben. A fokozott trombózis készség meddőséghez és gyakori vetélésekhez is vezethet, mely a hematológia egyik fontos területe.
A hematológia nem rosszindulatú rendellenességei közé tartozik az idiopátiás trombocitopéniás purpura is. Ez a hematológia egy olyan betegsége, amelyet a vérlemezkék koncentrációjának kóros csökkenése jellemez, ami aztán véraláfutásokat, orrvérzést, fogínyvérzést és belső vérzést eredményez. Bár az idiopátiás trombocitopéniás purpura nem öröklődik és nem fertőző, az oka egyelőre ismeretlen. A legtöbb esetben az idiopátiás trombocitopéniás purpura vírusfertőzés, például bárányhimlő után fordul elő a gyermekeknél.
A hematológia rosszindulatú vérbetegségei közé tartozik a leukémia, a limfómák és a myelómák, és minden korosztályt érinthetnek. A rosszindulatú vérképzőszervi rendellenességek kialakulásában szerepet játszhat a genetika, az életmód és a környezeti téynezők is. A polycythemia vera a leukémia egy formája, az úgynevezett myeloproliferatív neoplazma, amelyet a vörösvértestek túlzott termelődése jellemez a csontvelőben. A hematológia ezen betegsége a vér viszkózusabbá válását okozza, és növeli a vérrögök és a szívroham kockázatát. A myelofibrózis a leukémia egy másik myeloproliferatív formája, amikor a csontvelő őssejtek feleslegét termeli, ami gyulladáshoz és hegszövetképződéshez vezet a csontvelőben. A rosszindulatú limfómák, például a Hodgkin-limfóma, a nyirokrendszert érinti, és kóros limfocitákat eredményeznek.
A myelodysplasztikus szindrómák a rákos megbetegedések egy csoportjára utalnak a hematológia kórképei között, amikor a csontvelőben lévő őssejtek nem érnek meg, ezáltal nem képeznek különböző érett vérsejteket. Ez a vérben lévő vörös- és fehérvérsejtek elégtelensége miatt refrakter vérszegénységet, refrakter citopéniát, krónikus myelomonocytás leukémiát és különböző más rákos megbetegedéseket eredményezhet. A myeloma multiplex a rák egy olyan formája, amely a vérben lévő plazmasejtek feleslegét eredményezi. A vérben lévő plazmasejtek túlszaporodása a vörösvértestek, a vérlemezkék és a fehérvérsejtek hiányát okozza, ami vérszegénységet, trombocitopéniát, illetve leukopéniát eredményez. A myeloma multiplex a csontok egészségét megőrző oszteoblasztokat és oszteoklasztokat is károsíthatja, csontdegenerációt és csonttöréseket okozva.Kapcsolódó cikkünk
Fokozott a trombózisveszély várandósság alatt és szülés után
A terhesség önmagában megnöveli a vérrög kialakulásának kockázatát, és a rizikó a szülés után is megmarad egy ideig. Szerencsére a ...
Milyen tünetek esetén érdemes felkeresni a hematológia orvosait?
Ahogyan a fenti bekezdésből is látható, a hematológia betegségei nagyon sokrétűek és több fajta tünetet is okozhatnak. Gyakran sok, más szakirányú kivizsgálás után derül ki, hogy a hematológia egyik betegsége okozhatja a panaszokat. Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy milyen tünetekkel érdemes felkeresni a hematológia orvosait:
- trauma esetén fokozott vérzés
- spontán bőr alatti vérzések (hematomák) megjelenése
- szokatlan vagy túlzott mértékű vérzés (például orrvérzés, ínyvérzés, erős menstruáció)
- trombózisra utaló jelek, mint például:
- lábdagadás
- fényes, piros, meleg bőrfelület
- fokozott végtagfájdalom
- családi anamnézisban trombózis vagy vérzékenység
- sápadtság, viszkető bőr, töredezett körmök, hajhullás
- folyamatos kimerültség és gyengeség
- fáradékonyság, fázósság
- csökkent koncentrációképesség
- nehézlégzés
- gyakori fejfájás, szédülés, ájulásérzés
- lép, máj, nyirokcsomók megnagyobbodása
- gyakori vagy tartós fertőzések
- fogyás
- fájdalom
- ha vérképelemzés során túl alacsony vagy magas sejtszám mutatkozik (például a fehérvérsejtszámban lévő elváltozások vagy a vörösvértest-szám csökkenése vagy növekedése)
Ha bármelyik fent említett tünetet tapasztalja, forduljon a hematológia szakorvosaihoz! A hematológia betegségeinél rendkívül fontos a korai diagnózis és a korán megkezdett kezelés.
Hogyan történik a kivizsgálás egy hematológia szakrendelésen?
A hematológia szakrendelésen a szakorvos először is részletes anamnézist vesz föl, mint minden szakrendelésen. Ebben kitér a családban előfordult, örökletes betegségekre is, majd fizikális vizsgálatot végez. A hematológia szempontjából rendkívül fontos a has áttapintása, a máj és a lép méretének azonosítása, a bőr és a nyálkahártyák megfigyelése. Ezek mind-mind értékes információkkal szolgálnak a hematológia számára. Ezt követően általában részletes vérvizsgálatot kér a hematológia orvosa.
A vérvizsgálatok értékes információkat szolgáltatnak a hematológia és az egyéb betegségek és rendellenességek diagnosztizálásához. A teljes vérkép az egyik leggyakrabban alkalmazott vérvizsgálat a hematológia betegségeinek diagnosztizálásában. A teljes vérkép során mért hematológiai paraméterek közé tartozik a fehér- és vörösvérsejtek száma, a vérlemezkeszám, a hematokrit, a vörösvérsejt-térfogat, a hemoglobin-koncentráció, a differenciális fehérvérsejtszám és különböző egyéb vörösvérsejt-indexek. A teljes vérképet fertőzések, vérszegénység, vérrel kapcsolatos rákos megbetegedések és gyulladásos betegségek diagnosztizálásában használja a hematológia.
A vérlemezke számának meghatározása a vérzési és alvadási rendellenességekről ad felvilágosítást, melyek szintén a hematológia fontos területei. A véralvadással kapcsolatos rendellenességek, mint például a hemofília, szintén nyomon követhetők és diagnosztizálhatók olyan véralvadási vizsgálatokkal, mint a protrombinidő és a parciális tromboplasztinidő. Ezek a vizsgálatok az antikoagulációs vagy véralvadásgátló terápiák ellenőrzésére is felhasználhatók.
A csontvelővizsgálat a hematológia ritkább vizsgálatai közé tartozik, és a csontvelőből származó sejtek elemzését foglalja magában olyan betegségek diagnosztizálására, mint például a myeloma multiplex. Mivel a vér alakos elemeinek termelődését olyan anyagok segítik, melyek a tápcsatornából szívódnak fel (például a vas), ezért problémás vérlelet esetén szükség lehet gasztroenterológus szakorvos felkeresésére is.
Indokolt esetben a hematológia szakorvosa képalkotó vizsgálatokat (CT, MR) is kérhet.
Hematológus szakorvosaink
A Trombózis- és Hematológiai Központ hematológiával foglalkozó orvosai:
Hematológia laborhátteret biztosít:
Forduljon bizalommal Trombózis- és Hematológiai Központunkhoz minden hematológia betegséggel, kórképpel, kérdéssel!
Hematológia magánorvosi szakrendelés - véralvadás, trombózis, vérzékenység, vérszegénység, limfómák, leukémiák - diagnosztikája, kezelése Budapesten a Trombózis és Hematológiai Központban.
Specialitások meddőség hematológiai okai véralvadási zavarok kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett) Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emelet Téma szakértője
Dr. Selmeczi Anna
belgyógyász