A trombózis meglétének diagnózis felállítása nem a Trombózis- és Hematológiai Központ profilja, szakmailag azonnali akut ellátást igényel, amire mi - fekvőbeteg osztály intenzív osztály hiányában - nem vagyunk felkészülve. Akut ellátás igénye esetén, kérjük, hívjon mentőt, és keresse fel a területileg illetékes kórházat!

Hematológia
A hematológia a Trombózis- és Hematológiai Központ egyik legfontosabb szakrendelése. A hematológia foglalkozik a vér, vérképző- és nyirokrendszer betegségeivel.
A hematológus a lent nevezett kórképek ok-okozati összefüggéseivel, diagnosztikájával, terápiás lehetőségeivel és prevenciójával foglalkozik.
Hematológiai kórképek:
Véralvadási zavarok
- fokozott véralvadási zavar: az érpályán belül trombus képződik, mely trombózist okoz, vagy leszakadva más távoli ereket is elzárhat, embóliát okoz.
- csökkent véralvadás (vérzékenység): traumát követően erősebb vérzésben, vagy spontán jelentkező bevérzések formájában jelentkezik.
Anémia – vérszegénység
- a hemoglobin és/vagy a vörösvérsejt száma határérték alá csökken. Ez nem önálló betegség, inkább tünet. Hátterében számos kiváltó ok állhat.
vérképző- és nyirokrendszer daganatos betegségei
- limfoma – a nyirokrendszer sejtjeit, a limfocitákat érintő daganatos betegség
- leukémia – a csontvelőben termelődő fehérvérsejteket érintő daganatos megbetegedés
A hematológus szakorvos a szakrendelésen részletes anamnézist vesz fől és kitér az örökletes betegségekre is, majd fizikális vizsgálatot követően részletes vérvizsgálatot kér. Ennek nagyon szakszerű kielemzése segít a diagnózis felállításában, illetve további vizsgálatok javaslatában. Mivel a vér alakos elemeinek termelődését olyan anyagok segítik, mely a tápcsatornából szívódnak fel, ezért eltérő vérlelet esetén szükség lehet gasztroenterológus szakorvos felkeresésére.
Indokolt esetben képalkotó vizsgálatok (CT, MR) is szükségesek lehetnek.
Az alábbi tünetekkel érdemes hematológus szakorvost felkeresni:
A vérzékeny betegeknél csökkent véralvadás áll fenn, vagyis egy kisebb sérülés következtében is elhúzódó vérzés jelentkezik. A trombofíliásokkal szemben tehát, akiknél fokozott véralvás miatt a vérrögök kialakulása jelent veszélyt, a vérzékenyek esetében épp az okozza a problémát, hogy a vér nem, vagy csak nagyon lassan alvad meg. A vérzékenységen belül a hemofíla okait, és a kezeléssel kapcsolatos fontosabb tudnivalókat dr. Szélessy Zsuzsanna hematológus, a Trombózis – és Hematológiai Központ főorvosa foglalta össze.Kapcsolódó cikkünk
Hemofília – a vérzékenység okai
- trauma esetén fokozott vérzés
- spontán bőr alatti vérzések (hematomák) megjelenése
- trombózisra utaló jelek
- lábdagadás
- bőrfelület fényes, piros, meleg
- fokozott végtagfájdalom
- sápadtság, viszkető bőr, töredezett körmök, hajhullás
- fáradtság, fázékonyság
- csökkent koncentrációképesség
- gyakori fejfájás, szédülés, ájulásérzés
- lép, máj, nyirokcsomók megnagyobbodása
- fogyás
- fájdalom
- fehérvérsejtszámban lévő elváltozások
Hematológus szakorvosaink
A Trombózis- és Hematológiai Központ hematológus orvosai:
Hematológia laborhátteret biztosít:
Forduljon bizalommal Trombózis- és Hematológiai Központunkhoz minden hematológia betegséggel, kórképpel, kérdéssel!
Hematológia magánorvosi szakrendelés - véralvadás, trombózis, vérzékenység, vérszegénység, limfómák, leukémiák - diagnosztikája, kezelése Budapesten a Trombózis és Hematológiai Központban.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt: |
Bejelentkezés vizsgálatra: |
Trombózis- és Hematológiai Központ |
Téma szakértői