Trombocitopénia
A trombocitopénia egy tünet, mely a véralvadás folyamatában résztvevő vérlemezkék (trombociták) számának kóros csökkenését jelenti. Számos betegség okozhat alacsony vérlemezkeszámot, de az ok többnyire ismeretlen. A vérben - egészséges embernél - mikroliterenként 150.000-350.000 vérlemezke található. Ha a vérlemezkeszám 30.000/mikroliter alá csökken, kóros vérzés léphet fel, de tünetek általában csak akkor jelentkeznek, ha 10.000/mikroliter alatti az érték.
A trombocitopénia kivizsgálása
A trombocitopénia szövődményei
Javasolt életmód a trombocitopénia esetén
Online Bejelentkezés
Dr. Halm Gabriella
Mammut II. 5. emelet - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5.
Szolgáltatásaink trombocitopénia esetén
Mi az a trombocitopénia?
A trombocitopénia olyan állapot, amikor a vérben a vérlemezkék (trombociták) száma alacsonyabb, mint a normálértéke. A vérlemezkék fontos szerepet játszanak a vér koagulációs folyamataiban, vagyis a véralvadásban. Amikor egy ér sérül, a vérlemezkék összetapadnag és aktiválódnak, hogy megállítsák a vérzést.
A trombocitopénia következménye lehet, hogy a szervezet nehezebben tudja megállítani a vérzést, és növekszik a vérzés kockázata. A trombocitopénia különböző okok miatt alakulhat ki, például genetikai tényezők, autoimmun betegségek, gyógyszerek mellékhatásai, vagy más egészségügyi állapotok miatt.
A diagnózis és kezelés a mögöttes októl függ. A kezelés célja lehet a vérlemezke-szám növelése, az alapbetegség kezelése vagy más tünetek enyhítése. Fontos, hogy a trombocitopéniát diagnosztizálják és kezeljék, hogy a vérzéscsillapítás megfelelő legyen.Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A trombocitopénia okai
A trombocitopénia számos különböző okból eredhet, és a betegség kialakulásának pontos mechanizmusa az októl függően változhat. Néhány lehetséges ok a következők:
- Autoimmun betegségek: Az immunrendszer hibásan támadja meg és elpusztítja a saját vérlemezkéket. Trombocitopénia leggyakrabban SLE-ben, Rheumatoid arthritisben figyelhető meg.
- Gyógyszerek: Bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként kialakulhat trombocitopénia. Például néhány antibiotikum, epilepsziaellenes gyógyszer vagy gyulladáscsökkentő.
- Vírusfertőzések: Vírusok, például a HIV, hepatitis vagy a cytomegalovírus trombocitopénia kialakulásához vezethet.
- Csontvelő betegségek: A csontvelőben történő zavarok, például az aplasztikus anaemia vagy a leukémia, negatívan befolyásolhatják a vérlemezke-képződést.
- Genetikai tényezők: Bizonyos genetikai rendellenességek, mint például a veleszületett trombocitopénia, a vérlemezkék termelésének csökkenését eredményezhetik.
- Alkoholizmus: Az alkoholizmus hosszú távon negatív hatással van a csontvelőre is és befolyásolhatja a vérlemezkék képződését, így vezetve trombocitopénia kialakuláshoz.
- Gyulladásos betegségek: Bizonyos autoimmun betegségek, például a szisztémás lupus erythematosus (SLE), gyulladást okozhatnak, amely befolyásolhatja a vérlemezkék számát.
- Májbetegségek: A krónikus májbetegségek, például a cirrhosis, hatással lehetnek a vérlemezke-termelésre és lebontásra, így végsősoron trombocitopénia kialakulását okozhatja.
- Splenomegalia: A lép megnagyobbodása is okozhat trombocitopéniát, mivel a lép vérlemezkéket tud felszívni és elpusztítani.
- Tumorok és rosszindulatú betegségek: Lymphoma, mieloproliferatív betegségek
- Egyéb tényezők: Terhesség alatti trombocitopénia, műtéti beavatkozások.
A pontos okok felderítése és a megfelelő kezelés kiválasztása érdekében fontos, hogy a páciens szakorvoshoz forduljon, aki elvégezheti a szükséges vizsgálatokat és diagnózist állít fel.Kapcsolódó cikkünk
A limfóma tünetei – 4 gyakori panasz
A limfóma az egész testünket behálózó nyirokrendszer sejtjeiből kiinduló rosszindulatú elváltozás. A betegségnek több típusa létezik, de a ...
A trombocitopénia tünetei
Az első tünetek közt jelentkezhetnek a bőr és nyálkahártyavérzések. Trombocitopénia esetén enyhébb sérülések alkalmával is nagy kiterjedésű véraláfutások jelentkezhetnek. Minél alacsonyabb a vérlemezkeszám a vérben, annál erősebbek a tünetek. Vér jelenhet meg a székletben és a vizeletben, és a menstruáció s vérzések is erősödhetnek. Kórosan alacsony trombocitaszám mellett kialakulhat spontán agyvérzés, illetve emésztőrendszeri vérzés is.
A trombocitopénia tünetei változóak lehetnek, és a súlyosság mértékétől függenek. Néhány ember esetében a trombocitopénia tünetmentes lehet, másoknál viszont súlyos problémákat okozhat. A trombocitopénia tünetei részletesebben alább olvashatók:
- Vérzés:
- Zúzódások és véraláfutások könnyen kialakulhatnak.
- Gyakori orr-, fogíny-, vagy bőrvérzések, véraláfutások előfordulhatnak.
- Hosszan tartó vagy nehezen megállítható vérzések, például az hosszabb ideig tartó menstruáció, vagy akár egy sérülés, vágás esetén is nehezebb vérzéscsillapodás tapasztalható.
- Bőrproblémák:
- Kevésbé jellegzetes bőrkiütések vagy pontszerű véraláfutások, petechiák is előfordulhatnak.
- Lábduzzanat:
- A lábfejek, bokák vagy lábak duzzanata lehet a vérzések miatt.
- Fáradtság és gyengeség:
- A vérveszteség miatt csökkenhet a vörösvérsejtek száma, ami fáradtságot és általános gyengeséget okozhat.
- Vér vizeletben vagy székletben:
- A súlyos trombocitopénia esetén vérzések fordulhatnak elő a vizeletben vagy a székletben.
- Vérzés az emésztőrendszerben:
- A súlyos esetekben az emésztőrendszeri vérzés tünetei is előfordulhatnak, például hányás vagy sötét színű széklet, ami alvadt, emésztett vért tartalmaz.
- Fokozott menstruációs vérzés:
- Nőknél hosszabb és bőségesebb menstruációs időszakok.
A trombocitopénia kivizsgálása
A trombocitopénia diagnózisa számos különböző vizsgálaton és orvosi értékelésen alapul. A következők a lehetséges lépések a trombocitopénia kivizsgálása során:
- Orvosi anamnézis:
- Az orvos részletesen kikérdezi a beteget az esetleges tünetekről, korábbi betegségekről, gyógyszerekről, és családi anamnézisről.
- Fizikális vizsgálat:
- Az orvos megvizsgálja a beteg bőrét, nyálkahártyáit, és vérzesrevutaló jeleket, véraláfutást keres.
- Az érzékelt lép méretét is értékeli, mivel egy megnagyobbodott lép vezethet trombocitopénia kialakulásához.
- Vérkép:
- A teljes vérkép segít megállapítani a vérlemezkék számát, vörösvérsejtek számát és a fehérvérsejtek számát.
- Vérkép morfológiai vizsgálata:
- A perifériás vérkenet segít kizárni más okokat és értékeli a vérlemezkék megjelenését.
- Egyéb vérvizsgálatok:
- A máj- és veseértékeket ellenőrzik, mivel bizonyos betegségek és állapotok hatással lehetnek a vérlemezkék számára.
- Koagulációs vizsgálatok:
- A véralvadás vizsgálata során meghatározásra kerül a vérlemezkék szerepe a véralvadásban.
- Csontvelői biopszia és aspiráció:
- A csontvelőből vett minta segíthet azonosítani a vérlemezke-képződési problémákat vagy egyéb rendellenességeket.
- Immunológiai tesztek:
- Az autoimmun trombocitopénia kivizsgálására az orvos immunológiai teszteket is elrendelhet.
- Molekuláris vizsgálatok:
- Ha genetikai rendellenességre gyanakszanak, molekuláris vizsgálatokat is elvégezhetnek.
- Képalkotó vizsgálatok:
- A hasi ultrahang segíthet a megnagyobbodott lép vagy más szervi problémák azonosításában.
A trombocitopénia okainak pontos meghatározása és a megfelelő kezelés kiválasztása érdekében fontos a részletes kivizsgálás és az orvos által felállított diagnózis. A betegségkezelési terv a trombocitopénia mögötti októl és a tünetek súlyosságától függ.
A trombocitopénia szövődményei
A trombocitopénia szövődményei változhatnak a betegség súlyosságától, az okától, valamint a kezelés hatékonyságától függően. A következők lehetséges szövődmény:
- Súlyos vérzések: A legnyilvánvalóbb szövődmény a súlyos vérzés kialakulása lehet, mely a csökkent vérlemezke-szám miatt bekövetkező koagulációs problémák miatt alakulhat ki.
- Belgyógyászati vérzések: A trombocitopénia okozhat belgyógyászati vérzéseket, például az emésztőrendszeri vérzést, ami fekete vagy véres széklettel, illetve véres hányással járhat.
- Intracranialis vérzések: Súlyos trombocitopénia esetén a koponyaüregben bekövetkező vérzések súlyos szövődményeket okozhatnak, beleértve a stroke-ot vagy más agyi komplikációkat.
- Szeptikus szövődmények: A vérzések révén a környező szövetek fertőzése is kialakulhat, aminek súlyos szövődményei lehetnek.
- Veseelégtelenség: Veseelégtelenség is kialakulhat, különösen ha a vesékben lévő kis erek sérülnek a vérzések miatt.
- Fokozott vérzés kockázata műtétek során: A trombocitopénia miatt növekedhet a vérzés kockázata műtétek vagy fogászati beavatkozások során.
- Terhességi szövődmények: Várandós nőknél a trombocitopénia terhességi komplikációkat okozhat, például az intrauterin növekedési visszamaradást vagy a koraszülést.
- Életminőség csökkenése: A folyamatos vérzések és egyéb szövődmények miatt az életminőség jelentős mértékben csökkenhet.
A trombocitopénia szövődményei súlyosságukban és kockázataikban változhatnak az egyéni körülményektől függően.
A trombocitopénia kezelése
A trombocitopénia kezelése attól függ, hogy mi okozza a betegséget, valamint a tünetek súlyosságától és a beteg egyéni állapotától. A trombocitopénia kezelési tervét a szakorvos állítja össze, és az alábbiakban néhány általános kezelési megközelítés található:
- Alapbetegség kezelése:
- Ha a trombocitopénia más betegség, például autoimmun betegség vagy csontvelőzavar következménye, az alapbetegséget kezelni kell.
- Immunoszuppresszív terápia:
- Az autoimmun eredetű trombocitopénia esetén az immunrendszer szabályozására irányuló gyógyszerek, például kortikoszteroidok vagy más immunoszuppresszív szerek, alkalmazhatók.
- Vérlemezke-transzfúzió:
- Súlyos vérzés vagy az előre tervezett műtétek előtt a vérlemezke-szint növelése érdekében vérlemezke-transzfúzióra van szükség.
- Immunoglobulin-terápia:
- Az intravénás immunoglobulin (IVIG) adása néha segíthet a vérlemezke-szám emelésében és az immunrendszer egyensúlyának helyreállításában.
- Trombopoetin-receptor agonisták:
- Bizonyos esetekben olyan gyógyszerek alkalmazhatók, amelyek serkentik a csontvelőt a vérlemezkeképzésre. Ezeket a trombopoetin-receptor agonistáknak nevezik.
- Csontvelő-átültetés:
- Súlyos esetekben, különösen ha a trombocitopénia csontvelőszöveti problémák miatt alakult ki, a csontvelő-átültetés lehet a kezelés egyik opciója.
- Splenectomia:
- Ha a lép felelős a vérlemezkek eltávolításáért, azaz splenomegalia (lép megnagyobbodása) miatt, a lép eltávolítása (splenectomia) szóba jöhet.
- Folyamatos orvosi felügyelet:
- A trombocitopéniával élőknek rendszeres orvosi ellenőrzésekre van szükségük, hogy az orvos nyomon követhesse a vérlemezkeszámot és az esetleges szövődményeket.
Javasolt életmód a trombocitopénia esetén
Kórosan alacsony vérlemezkeszám mellett kiemelten fontos a helyes életstílus megválasztása. Igyekezni kell kerülni a veszélyes, könnyen sérüléseket okozó sportokat, mint a küzdősportok, falmászás, biciklizés. Kímélő életmód javasolt rendszeres orvosi kontrollal.
Összefoglalásként elmondható, hogy a trombocitopénia alacsony vérlemezkeszámot jelent, ami a vérzési hajlam növekedéséhez vezethet. A betegség számos okból eredhet, mint például autoimmun betegségek, gyógyszerek mellékhatásai, fertőzések vagy genetikai tényezők. A tünetek közé tartozik könnyű zúzódás, véraláfutás, hosszan tartó vagy nehezen megállítható vérzések. A diagnózis számos laboratóriumi vizsgálaton, köztük vérképen, csontvelői biopszián és egyéb teszteken alapul. A kezelés attól függ, hogy mi okozza a trombocitopéniát, és magában foglalhatja az alapbetegség kezelését, immunterápiát, vérlemezke-transzfúziót vagy más specifikus terápiákat. Fontos a szoros orvosi felügyelet és a rendszeres ellenőrzések az állapot nyomon követése érdekében. Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emeletTéma szakértője
Dr. Halm Gabriella
belgyógyász, hematológus