Vérző aranyér- végbélvérzés
A vérző aranyér közel a lakosság felét érintő mindennapi probléma. Hátterében a pangó vénás vérellátás és számos életmódbeli tényező által kiváltott aranyér áll. Ugyanakkor nemcsak aranyér okozhatja a végbél vérzését, hanem akár végbél daganat is.
Vérző aranyér - végbélvérzés - Tartalom
Végbélvérzés egyéb lehetséges okai
A vérző aranyér jelei, tünetei
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Fontos elkülöníteni, hogy a rectális vérzés mögött milyen okok állnak. Nem mindegy, hogy aranyér, vagy daganatos betegség miatt alakul ki véres széklet, véres székletürítés.
A széklet színe árulkodó lehet: ha a széklet egészen sötét, fekete színű, az annak a jele, hogy a vér a felső emésztőrendszeri traktusból származik. Abban az esetben, ha a székletben élénk piros, vörös szinezetek találhatóak, a vér vélhetőleg az alsó emésztőrendszeri szakaszokból ered, és akár aranyér is okozhatja.
Amennyiben véres székletet ürít, azonnal konzultáljon szakorvossal, proktológussal!
Mi az a végbélvérzés?
A végbélvérzés olyan állapot, amikor vér megjelenik a végbélnyílás környékén vagy a székletben. Ez az állapot lehet enyhe, időszakos vagy súlyos és folyamatos. A végbélvérzés sokféle okra vezethető vissza, ideértve az egyszerűbb okokat, például az aranyér vagy az anális repedés, valamint a súlyosabb problémákat, például a vastagbélrák vagy a vastagbélgyulladás.
Végbélvérzés tünetei
A végbélvérzés tünetei változnak az októl és az intenzitástól függően. A végbélvérzés leggyakoribb tünetei az alábbiak:
- Véres széklet: A legjellemzőbb tünet a vér megjelenése a székletben. Ez lehet vörös színű vér, vagy sötétebb, emésztett vér. A vér színe jelzi, hogy a gasztrointesztinális traktus melyik szakaszából származik a vér.
- Véres WC-papír: A vér megjelenése a toalettpapíron a székletürítés során.
- Végbélnyálkahártya duzzanata: A végbélnyálkahártya megjelenhet a székletben vagy a toalettpapíron és gyakran vérrel keveredik.
- Hasmenés vagy székrekedés: Az emésztőrendszeri problémák, így a túl híg széklet de akár a székrekedés is gyakori társtünetek lehetnek végbélvérzés során.
- Fájdalom vagy kellemetlen érzés: Fájdalom, égő vagy kellemetlen érzés a végbélnyílás környékén, különösen a székletürítés után is gyakori végbélvérzés esetén.
- Vérvesztés okozta vérszegénység tünetei: Gyengeség, fáradtság, szédülés, légszomj mind a vérszegénység jelei, amelyek a tartós vérvesztés miatt jelentkeznek végbélvérzés esetén.
Fontos megjegyezni, hogy a végbélvérzés tünetei más emésztőrendszeri problémákra is utalhatnak, ezért fontos az alapos orvosi kivizsgálás a minél pontosabb diagnózis felállítása érdekében. Ha bármilyen végbélvérzésre utaló tünetet tapasztal, fontos, hogy forduljon orvoshoz a megfelelő kezelés kidolgozásának érdekében.
Kapcsolódó cikkünk
Vérzik, fáj, viszket. Mindenképpen aranyér kivizsgálás szükséges!
Az aranyérbetegség a leggyakoribb végbél környéki elváltozás. Az emberek többsége, főként az ötven év felettiek és a várandós nők, nem ...
Végbélvérzés lehetséges okai
A végbélvérzés lehetséges okai széles skálán mozognak, és többféle állapotra vezethetők vissza. Néhány lehetséges ok közé tartoznak az alábbiak:
- vastagbélrák
- végbélrepedés
- vastagbél falának kiboltosulása (divertikulózis)
- aranyér
A rectális vérzés tünete igencsak hasonlít az aranyér tüneteihez, általában vérzés, fájdalom kíséri. Legtöbb esetben aranyér váltja ki a véres székletürítést.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Végbélvérzés kivizsgálása
A végbélvérzés kivizsgálása az alábbi séma szerint történik általában.
- Anamnézis: Az orvos kikérdezi a pácienset a tüneteiről, azok időtartamáról, a vérzés jellegéről, az esetleges társuló tünetekről, valamint az egyéb egészségügyi problémákról és az életmódjáról.
- Fizikális vizsgálat: Fontos megvizsgálni a végbél és az anális régióját, beleértve az aranyér, az anális repedések vagy más lehetséges elváltozások felismerése végett. A rectalis digitalis vizsgálat egy kissé kellemetlen azonban kulcsfontosságú kivizsgálási módszer, mely során a végbélbe nyúlva ki lehet tapintani az esetleges elváltozásokat.
- Laboratóriumi vizsgálatok: Végbélvérzés során a laboratóriumi vizsgálatok közé tartoznak a vérvizsgálatok (például a vörösvértestek, hemoglobin szintjének ellenőrzése a vérszegénység szempontjából), a székletvizsgálatok (például a véres széklet okának kiderítése), valamint a baktériumok vagy más patogének kimutatására irányuló vizsgálatok.
- Endoszkópos vizsgálatok: A végbélvérzés okának tisztázása érdekében az orvos gyakran elrendelhet endoszkópos vizsgálatokat, mint például a colonoscopia (vastagbél és végbél felületének vizsgálata), a sigmoidoszkópia (végbél és alsó vastagbél vizsgálata), vagy az anoszkópia (végbélnyílás vizsgálata). Rendszeres conoscopiás szűrés 50 év felett 10 évente ajánlott a lehetséges betegségek, végbélrák időben történő felismerése végett.
- Képalkotó vizsgálatok: Bizonyos esetekben a végbélvérzés okának kiderítése érdekében szükség lehet képalkotó vizsgálatokra, például ultrahangra, CT-vizsgálatra vagy MRI-vizsgálatra.
Ezen vizsgálatok segítenek az orvosnak megállapítani a végbélvérzés okát és súlyosságát, és lehetővé teszik a megfelelő kezelési terv kidolgozását. A végbélvérzés kivizsgálása általában az alapvető tünetek és az egyéni klinikai jellemzők alapján történik, és az orvos minden esetben egyéni megközelítést alkalmazva dönt a szükséges vizsgálatokról és kezelésről. Fontos, hogy bármilyen végbélvérzésre utaló tünet esetén azonnal konzultáljon orvosával a megfelelő értékelés és kezelés érdekében.
Végbélvérzés aranyér esetén
Aranyér esetén a végbélvérzés egyike lehet a leggyakoribb tüneteknek. Az aranyér az alsó vastagbél vagy a végbél nyálkahártyájának duzzadása, kiboltosulása, amelyben vénás pangás alakul ki. Ennek a vénás pangásnak a következtében a végbélnyálkahártya megduzzad és érzékeny lesz, ami könnyen sérülhet. Ennek következménye lehet a vérzés és súlyos vérvesztés miatt kialakuló anémia, vérszegénység is.
Az aranyérrel járó végbélvérzés általában a széklet ürítésekor, illetve az ürítés után jelentkezik. A vér általában friss, piros színű, és a széklet felszínén vagy a toalettpapíron jelenik meg. A vérzés általában nem nagy mennyiségű, és gyakran spontán megszűnik.
A végbélvérzés mellett az aranyérnek más tünetei is lehetnek, például:
- Fájdalom vagy kellemetlen érzés a végbélnyílás környékén.
- Viszketés vagy égő érzés a végbél környékén.
- Nyomás vagy diszkomfort érzése a végbélnyílásban.
- Végbéltáji duzzanat vagy csomók érzése.
Fontos megjegyezni, hogy bár az aranyér általában nem súlyos állapot, ha végbélvérzést tapasztal, mindenképpen fontos, hogy orvoshoz forduljon.
A vérző aranyér jelei, tünetei
- végbél fájdalom, diszkomfort
- fájdalmas ülés
- véres széklet
- duzzanat
- véres nyálkahártya
- viszkető érzés az ánusz körül
Fontos megjegyezni, hogy a vérző aranyér egyik legjellemzőbb tünete a véres széklet. Ha ilyen tüneteket tapasztal, fontos, hogy időben forduljon orvoshoz a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében. A véres székletnek számos lehetséges oka lehet, és a pontos diagnózis érdekében orvosi kivizsgálásokra van szükség.
Vérző aranyér kezelése
A végbélvérzés kezelésének első lépése, hogy az okát feltárja a szakorvos.
Amennyiben aranyér okozza, az ekkor használható kezelések lépnek érvénybe:
- Sebészi eltávolítás: egyes esetekben az aranyér műtéti eltávolítása szükséges, ez leginkább a trombotizált aranyér fennállásakor indokolt, tehát nem minden esetben szükséges.
- Gyógyszeres kezelés: a különféle vérzés-, és fájdalomcsillapító kúpok használata enyhíthet a kellemetlen tüneteken. Gyakran szájon át bevehető gyulladáscsökkentő, illetve vénás vérkeringést segítő gyógyszerek szedése is szükségszerű.
- Életmódbeli változtatások: minden esetben gondolni kell a táplálkozás megreformálására illetve a rendszeres fizikai aktivitás bevezetésére is. Már a szakmai ajánlások szerinti fél kiló zöldség és gyümölcs elfogyasztása, a naponta minimum 2 liter tiszta víz elfogyasztása is képes optimalizálni a széklethabitust. Rendszeresen érdemes valamilyen mozgásformát végezni, amelyet a páciens is szívesen követ.
Fontos megjegyezni, hogy azonnal forduljon orvoshoz, amint véres székletet észlel!
Aranyér megelőzése
Az aranyér kialakulásának megelőzése és a tünetek enyhítése érdekében érdemes odafigyelni bizonyos életmódbeli szokásokra.
- Egészséges étrend és bélmozgások elősegítése: Fogyasszon rostdús ételeket, sok gyümölcsöt, zöldséget, teljes kiőrlésű gabonákat és megfelelő mennyiségű folyadékot. Az egészséges étrend és a megfelelő folyadékbevitel segít megelőzni a székrekedést, ami az aranyerek kialakulásának kockázatát növelheti.
- Ne tartsa vissza a székletét: Ne próbálja meg visszatartani a székletet, ha szükséghelyzet van. A hosszú ideig tartó WC-n ülés, nem megfelelő testtartás illetve a székrekedés mind hozzájárul az aranyerek kialakulásához.
- Kerülje a túlzott erőlködést: Ne erőltesse a székletürítést, mert ez fokozhatja az aranyerek kialakulásának kockázatát a nyomás növekedés miatt. Inkább adjon időt a természetes bélmozgásnak.
- Aktív életmód fenntartása: A rendszeres testmozgás segít fenntartani az egészséges bélmozgásokat és csökkenti az aranyerek kialakulásának kockázatát.
- Ülési pozíciók és toalett használat: Ügyeljen arra, hogy kényelmes és megfelelő ülési pozíciót vegyen fel a WC-n, és ne tartson túl sokáig. Ezenkívül használjon lábtartót vagy magasabb helyzetű toalettet, hogy megkönnyítse a bélmozgást.
- Testsúlykontrollt: A túlsúly növeli az aranyerek kialakulásának kockázatát. Igyekezzen a testsúlyát az egészséges határokon belül fenntartani a megfelelő táplálkozással és testmozgással.
- Használjon puha WC-papírt: Az érzékeny anális terület megóvása érdekében használjon puha WC-papírt, és kerülje a durva tisztítószerek vagy irritáló anyagok használatát.
Fontos megjegyezni, hogy az aranyerek kialakulásában genetikai tényezők is szerepet játszhatnak, és nem mindig lehet megelőzni őket. Ha az aranyér tüneteit észleli, konzultáljon orvosával a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében.
Téma szakértői