Vérző aranyér- végbélvérzés

Vérző aranyér- végbélvérzés

A vérző aranyér közel a lakosság felét érintő mindennapi probléma. Hátterében a pangó vénás vérellátás és számos életmódbeli tényező által kiváltott aranyér áll. Ugyanakkor nemcsak aranyér okozhatja a végbél vérzését, hanem akár végbél daganat is.

Tartalom

Végbélvérzés okai

Végbélvérzés egyéb lehetséges okai 

A vérző aranyér jelei, tünetei

Vérző aranyér kezelése

Fontos elkülöníteni, hogy a rectális vérzés mögött milyen okok állnak. Nem mindegy, hogy aranyér, vagy daganatos betegség miatt alakul ki véres széklet, véres székletürítés.

A széklet színe árulkodó lehet: ha a széklet egészen sötét, fekete színű, az annak a jele, hogy a vér a felső emésztőrendszeri traktusból származik. Abban az esetben, ha a székletben élénk piros, vörös szinezetek találhatóak, a vér vélhetőleg az alsó emésztőrendszeri szakaszokból ered, és akár aranyér is okozhatja.

Amennyiben véres székletet ürít, azonnal konzultáljon szakorvossal, proktológussal!

Végbélvérzés okai

A végbéltájéki vérzés hátterében aranyeres panaszok és súlyosabb esetben akár végbéldaganat is állhat. A vér színéből már könnyebben lehet következtetni a vérzés helyzetére: ha sötét, egészen fekete, akkor inkább a felső emésztőrendszeri részből származik (például gyomorból), ha élénk piros, akkor pedig az alsóbb szakaszokból eredhet (például vastagbélből).

Végbélvérzés egyéb lehetséges okai 

A rectális vérzés tünete igencsak hasonlít az aranyér tüneteihez, általában vérzés, fájdalom kíséri. Legtöbb esetben aranyér váltja ki a véres székletürítést. 

Kapcsolódó cikkünk

Mikor forduljon orvoshoz aranyeres panaszaival?

Mikor forduljon orvoshoz aranyeres panaszaival?

Az aranyérbetegség a leggyakoribb végbél környéki betegség, melytől elsősorban az 50 év felettiek és a várandós kismamák szenvednek. A betegek sajnos nem minden ...

A vérző aranyér jelei, tünetei

Vérző aranyér kezelése

A végbél vérzés kezelésének első lépése, hogy az okát feltárja a szakorvos.

Amennyiben aranyér okozza, az ekkor használható kezelések lépnek érvénybe:

  • Sebészi eltávolítás: egyes esetekben az aranyér műtéti eltávolítása szükséges, ez leginkább a trombotizált aranyér fennállásakor indokolt, tehát nem minden esetben szükséges.
  • Gyógyszeres kezelés: a különféle vérzés-, és fájdalomcsillapító kúpok használata enyhíthet a kellemetlen tüneteken. Gyakran szájon át bevehető gyulladáscsökkentő, illetve vénás vérkeringést segítő gyógyszerek szedése is szükségszerű.
  • Életmódbeli változtatások: minden esetben gondolni kell a táplálkozás megreformálására illetve a rendszeres fizikai aktivitás bevezetésére is. Már a szakmai ajánlások szerinti fél kiló zöldség és gyümölcs elfogyasztása, a naponta minimum 2 liter tiszta víz elfogyasztása is képes optimalizálni a széklethabitust. Rendszeresen érdemes valamilyen mozgásformát végezni, amelyet a páciens is szívesen követ.

Fontos megjegyezni, hogy azonnal forduljon orvos, amint véres székletet észlel!

Téma szakértői

Szerző: Trombózis - és Hematológiai Központ Létrehozás ideje: 2019.04.30 Utolsó módosítás: 2023.07.20