
Non-Hodgkin limfóma
A non-Hodgkin limfóma egy összefoglaló név, mely több kórképet foglal magába. Az egyes típusai több szempontból is eltérhetnek egymástól, így például a páciens életkorában, a hatásosnak bizonyuló kezelés típusában, a kezelésre adott válaszban, vagy a betegség lefolyásában.
A nyirokrendszer az immunrendszer része, mely a kórokozók elleni védelemben játszik kiemelkedően fontos szerepet. Ebben kering a nyirok, melyben megtalálhatóak az immunitást szolgáló nyiroksejtek. Non-Hodgkin limfóma esetén az egyébként szabályozott ütemben osztódó sejtek kontrollálatlan szaporodásba kezdenek és nem kívánt szövetszaporulatokat hoznak létre.
A non-Hodgkin limfóma típusai
Klinikai szempontból a non-Hodgkin limfóma B-, és T-limfocitás nyirokrákra osztható. Mindkét csoporton belül megkülönboztethetünk:
- indolens (mérsékelten rosszindulatú)
- agresszív
- kifejezetten agresszív limfómákat.
A limfómáknak ezeken a csoportokon belül is számos típusa van. Ahhoz, hogy az orvos megállapíthassa, hogy a limfóma mely típusa alakult ki az érintett betegnél, szövettani vizsgálatot, úgynevezett biposziát kell végeznie az orvosnak.
A non-Hodgkin limfóma kialakulásának okai
Az, hogy az NHL mitől alakul ki, a mai napig nem teljesen tisztázott, de kockázati tényezők, melyek hajlamosíthatnak a nyirokrák ezen formáira:
- egyes vírusfertőzések (HIV, Epstein-Barr vírus)
- veleszületett és szerzett immunhiányos állapotok
- sugár-, és kemoterápia
A non-Hodgkin limfóma genetikailag nem öröklődő betegség. Kapcsolódó cikkünk
A limfóma tünetei – 4 gyakori panasz
A limfóma az egész testünket behálózó nyirokrendszer sejtjeiből kiinduló rosszindulatú elváltozás. A betegségnek több típusa létezik, de a ...
Tünetek
Az NHL legáltalánosabb tünete a fájdalommal nem járó nyirokcsomó duzzanat a nyak, a hónalj és a lágyékhajlatok környékén. Előfordulhat még láz, éjszakai izzadás, indokolatlan fáradékonyság, fogyás és bőrviszketés, azonban a tünetek megléte önmagában nem igazolja a betegséget.
Amennyiben az imént említett tünetek két hétnél régebb óta állnak fenn, ajánlott orvoshoz fordulni!
A non-Hodgkin limfóma kezelése
A non-Hodgkin limfóma kezelése függ a beteg életkorától, egészségi állapotától, a betegség agresszivitásától valamint a limfóma stádiumától.
A lassú növekedésű, kevés aktivitást mutató limfómák esetében az orvos dönthet úgy, hogy vár a kezeléssel, ameddig a betegség terjedését mutató tünetek nem jelentkeznek.
A közepes, és gyors növekedésű limfómák esetében általában kemoterápiás kezelést javasol az orvos, melyet gyakran célzott terápiával is megtámogatnak.
A non-Hodgkin limfómás betegeknél általában gyógyszerest kezelést alkalmaznak, melyet orálisan vagy injekció formájában juttatnak be a szervezetbe. A kemoterápiás kezeléseket általában periodikusság jellemzi, így a kezelési időszak után a regenerálódási időszak következik.
Rendelés típusa:Téma szakértője
Dr. Kárpáti Ágnes
belgyógyász, hematológus