
MCV érték
Az MCV érték a vörösvértestek állapotáról ad az orvosok számára fontos visszajelzést. Önmagában nem értékelhető, azonban alacsony vagy magas értéke, iránymutató lehet további vizsgálatok elvégzéséhez.
Tartalom
Az MCV érték eltéréseinek kezelése
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Mit jelent az MCV érték?
Az MCV, vagyis a Mean Corposcular Volume – átlagos korpuszkuláris térfogat, egy olyan érték, mely általában minden általános laboratóriumi vérkép leleten megtalálható. Az MCV egy olyan mérőszám, mely olyan a vörösvértestek átlagos térfogatát méri és mutatja meg. A vörösvértestek azok a sejtek a vérben, amelyek felelősek az oxigén szállításáért a test különböző részeire. A Mean Corposcular Volume a vérkép részeként mérhető meg, és a vérkép egyik fontos összetevője. Az eredmény ismeretében az orvos könnyebben diagnosztizálhat bizonyos kórképeket. Fontos azonban, hogy az MCV érték önmagában nem diagnosztikai jelentőségű, része a teljes vérképnek, éppen ezért csak más vérképi paraméterekkel együttesen értékelhető, ugyanakkor utalhat egyes állapotokra.
A vörösvértestek mérete
A vörösvértestek, vagy más néven eritrociták, olyan, a vérben található sejtek, melyek az oxigén szállításáért felelősek. Ezek a sejtek nagyjából egyenlő méretűek és alakúak – tehát mondhatni egyformák -, általában kis méretűek, laposak, lemezszerűek.
Az egészséges vörösvértestek a fentebb leírtaknak megfelelőek, a normál méretük nagyjából 6-8 mikrométer átmérőjű.
Ha a normál méretnél kisebbek, akkor a sejteket mikrocitának nevezik. A mikrocitózis pedig magát az állapotot jelenti. A kisebb méret előfordulhat például vashiányos vérszegénység esetén.
Amennyiben a vörösvérsejtek nagyobbak – makrocita -, úgy ennek megfelelően makrocitózisról van szó. Ez különféle vérképzőszervi problémákra utalhat, illetve szintén bizonyos típusú vérszegénységre hívhatja fel a figyelmet.
MCV érték normál tartománya
Az MCV értéket a leleten fL-ben, vagyis femtoliterben mérik és adják meg. A vérképen látható eredmény kiszámítása a következőképpen történik: a vér térfogatát megszorozzák a sejtes vér arányával, vagyis a hematokrit aránnyal, ezt pedig elosszák az adott térfogatban lévő vörösvérsejtek számával. Az MCV érték normál esetben 80-95 fL. Ha ez alatti érték jön ki eredményül, úgy alacsony, ha e fölötti, úgy magas MCV értékről lehet beszélni. Lényeges azonban, hogy apróbb eltérések banális okokból kifolyólag is előfordulhatnak.Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
MCV érték magas
Ha az MCV érték magas, pontosabban a normál tartománytól fölfelé, azon kívül esik, az azt jelzi, hogy a vörösvértestek átlagos mérete nagyobb. De pontosan milyen esetekben fordulhat elő makrocitózis?
MCV érték magas – B12 -vitaminhiány
A B12-vitaminhiány súlyos egészségügyi problémát okozhat. Ennek oka, hogy elengedhetetlen az idegrendszer normál működéséhez, a vörösvérsejtek kialakulásához, illetve a sejtek növekedéséhez is. A hiány kialakulásának oka mögött több minden is állhat, ilyen lehet például:
- az alacsony B12-vitaminbevitel
- felszívódási problémák
- de ritka esetben a B12-vitaminhiány előfordulhat örökletesség okán is
Tünetei között szerepelnek főként az idegrendszert érintő panaszok, mint például a végtagok zsibbadása, memóriazavarok, illetve egyensúlyzavarok is előfordulhatnak.
MCV érték magas – folsavhiány
A folsav, a B12 vitaminhoz hasonlóan az idegrendszer normál működéséhez szükséges ásványi anyag, melynek hiánya a vörösvérsejtek fejlődését is akadályozhatja, ugyanis a sejtosztódásban is fontos szerepet tölt be. Jellemzően B12 vitaminnal együtt tanácsos szedni. Folsavhiány felléphet:
- alacsony folsavbevitel – kevés zöldség, olajos magvak, tejtermékek
- felszívódási zavarok – Chrohn-betegség, cöliákia
- alkoholizmus
Folsavhiányos vérszegénység gyanúját vethetik fel különböző idegrendszeri panaszok, mint a B12 vitaminhiány esetében is, továbbá emésztőrendszeri panaszok is felléphetnek.
MCV érték magas – vízhiányos anémia
A vízhiányos anémia olyan állapot, melynek során a vörösvértestek koncentrációja a vérben megemelkedik. Ez annak a következménye, hogy a szervezetben végbemenő vízhiány vagy folyadékveszteség miatt a vér össztérfogata csökkenni kezd. Legfőbb okai a következők:
- kiszáradás – az az állapot, amikor a szervezet vagy nem jut elegendő mennyiségű folyadékhoz, vagy túl sokat veszít
- egyes krónikus betegségek – ilyen a cukorbetegség, illetve bizonyos vesebetegségek
- alacsony folyadékbevitel
A vízhiányos anémia tünetei alapvetően könnyen felismerhetők, ugyanakkor már problémára is utalhatnak, ezért mindenképpen érdemes laborvizsgálaton részt venni. Előfordulhat fokozott szomjúság, száj- és bőrszárazság, szédülés, fáradtság, szapora szívverés.
MCV érték magas – túlzott mértékű alkoholfogyasztás
A túlzott mértékű alkoholfogyasztás, esetleg alkoholizmus következtében is megemelkedhet – sokszor jelentősen – az MCV érték. Ennek oka, hogy az alkohol káros hatással lehet a vörösvérsejtek fejlődésére és azok érési folyamatára, aminek következtében megváltozhat méretük és alakjuk is. A kapcsolat abban fedhető fel, hogy az alkoholt a máj bontja le, ami számos funkciót lát el, többek között a vörösvértestek képződésében is jelentős. Az alkohol miatti magas MCV érték utalhat:
- májcirrózisra – ami a máj hegesedését jelenti, ami a májfunkciók romlásával jár együtt
- krónikus májbetegségek – ilyen például a hepatitis, vagy a zsírmáj is
- alkoholos májbetegség
MCV érték magas – megaloblasztos anémia
Megaloblasztos anémia során a vörösvérsejtek nagyobbak és kevésbé érettek, fejletlenek, mint a normál vörösvérsejtek. Fő oka a már említett B12 vitaminhiány, illetve folsavhiány is okozhatja. Tünetei közé tartozik a fáradtság, sápadtság, fejfájás, illetve idegrendszeri panaszok.
MCV érték alacsony
Akkor lehet alacsony MCV értékről beszélni, ha a leleten látható eredmény alacsonyabb, mint a normál tartomány minimum értéke. Ez azt jelenti, hogy a vörösvértestek átlagos mérete kisebb a szokásosnál. Mikrocitózis több okból is előfordulhat.
MCV érték alacsony – vashiányos vérszegénység
Vashiányos vérszegénység során a vérben lévő vörösvérsejtek száma és/vagy mennyisége alacsonyabb a normálisnál, a vörösvérsejtek mérete kisebb is (mikrocitózis), illetve világosabb is lehet. E mögött az áll, hogy a vörösvérsejtek hemoglobin képződéséhez szükség van vasra. Leggyakoribb okai:
- kevés vasbevitel
- sok olyan étel, ital fogyasztása melyek gátolhatják a vas megfelelő felszívódását (kávé, tea)
- egyéb felszívódási problémák
A vashiányos vérszegénység tünetei:
- sápadt bőr
- fáradtság és gyengeségérzet
- előfordulhat légszomj
- szédülés és fejfájás
Az alacsony MCV érték okai között a vashiányos anémia a leggyakoribb.
MCV érték alacsony – talasszémia
A talasszémia egy öröklött vérzészavar, amely a hemoglobin szintézisében mutat hibákat. Mivel ebben az esetben a hemoglobin képződésében van hiba, így ez kihatással van a vörösvérsejtek alakjára, illetve méretére is. Megkülönböztethető egymástól alfa és béta talasszémia is. Előbbi esetben az alfa-globin fehérje hiánya, esetleg hibás működése van a háttérben, míg a béta talasszémia esetében a béta globin fehérje. A talasszémia tünetei attól függően változhatnak, hogy az állapot mennyire súlyos. Általánosságban jellemző panaszok:
- vérszegénység
- sápadtság
- fáradtság
MCV érték alacsony – mielodiszpláziás szindróma
Ugyan a vashiányos vérszegénységhez mérten kisebb arányban, de mielodiszpláziás szindróma esetében is megfigyelhető lehet alacsony MCV érték. Az mielodiszpláziás szindróma egy olyan ritka vérképzőszervi rendellenesség, melyben a csontvelő nem képes megfelelően termelni az egészséges vérsejteket. Ide tartoznak a vörösvérsejtek, fehérvérsejtek és a vérlemezkék is. A probléma az, hogy a csontvelő éretlen sejteket termel, melyek visszaszorítják az egészséges, normál vérsejtek termelődését.
MCV érték alacsony – szideroblasztos anémia
A szideroblasztos anémia, a mielodiszpláziás szindrómához hasonlóan, szintén ritkább kórkép, azonban ez is okozhatja az MCV alacsony értékét. A betegség szintén a csontvelőhöz köthető, melynek során az nem képes megfelelő mennyiségű, és egészséges vörösvérsejtet termelni. Fő jellemzője, hogy az úgynevezett szideroblasztok – vörösvérsejt megelőző sejtek -, nagymértékben szaporodnak el és halmozódnak fel, mind a csontvelőben, mind pedig a vérben.
Az MCV érték eltéréseinek kezelése
Az, hogy az MCV érték eltérését hogyan szükséges kezelni, függ attól, hogy alacsony vagy magas eredményről van szó, illetve természetesen a kiváltó októl is. Vérszegénység esetén, fajtától függően jellemzően az adott ásványianyag pótlása szükséges, illetve krónikus kórképek esetében magának a betegségnek a kezelése az, ami normál tartományba hozhatja újra az MCV értékét.Téma szakértője
Dr. Fehér Ágnes
belgyógyász, hematológus