Lábszárfekély kezelése

Lábszárfekély kezelése

A lábszárfekély középkorú és idősebb férfiak és nők betegsége. Nem önálló kórkép, általában más érbetegség hatására alakul ki. A lábszárfekély elvileg bármely életkorban előfordulhat, de a kialakulását okozó betegségek gyakorisága az életkorral erősen növekszik. Vénás lábszárfekélyben a lakosság kb. 1%-a szenved. 

Lábszárfekély tünetei

A háttérben megbúvó kóroktól függetlenül, a fekélybetegség tünetei igen jellemzőek:

  • bőr elvékonyodása, kiszáradása,
  • bőr sápadtsága/elfehéredése,
  • később barnás elszíneződése
  • végül megjelenik maga a nyílt seb, mely mind terjedelmében, mind mélységében igen változatos lehet

Lábszárfekély kezelése

Az első és legfontosabb a fertőzés megakadályozása vagy a fertőzött terület fertőtlenítése. Ezt követően kezdőthet el a tényleges fekély kezelés. Ez a páciens állapotától függően néhány héttől egészen hónapokig tarthat. A folyamat meggyorsítása érdekében használhatunk speciális eszközöket is.

lábszárfekély kezelése lökéshullám terápiávalLábszárfekély kezelése lökéshullám terápiával

Ezen eljárás Német és Svájci fejlesztés, ahol a lökés hullámoknak köszönhetően gyorsítható a lassan javuló sebek gyógyítása. 

Az eljárást, a már fertőzés megszűntetését követően célszerű alkalmazni, hogy a fekélyek minél hamarabb megszűnjenek és ne okozzanak további panaszokat a páciensnek.

Mi is az a lökéshullám terápia?

A lökéshullám terápia során a lökéshullámok gyakorlatilag nagy erejű hanghullámok, melyek a problémás területre irányítva fejtenek ki gyógyító hatást célzottan a problémás területen. A készülék által gerjesztett lökéshullám olyan kavitációs teret ( gyógyító teret) hoz létre, mely a kezelt területen vérbőséget okoz, ezáltal elősegíti az új sejtek képződését, a sejtképződés pedig meggyorsítja a seb gyógyulását. A lökéshullám terápia felgyorsítja a vérkeringést a kezelt területen, és még heteken-hónapokon át tartó felfokozott öngyógyulást gerjeszt.

Lábszárfekély, Trombózis - és Hematológiai KözpontLökéshullám terápia sikeressége

A lökéshullám terápia sikeressége, fájdalomcsökkentő és gyulladáscsökkentő hatása néhány kezelés után tapasztalható, a legtöbb esetben 2-3 kezelés után látványosan megindul a sebgyógyulás. Nagy előnye a lökéshullám terápia kezelésnek, hogy nem rendelkezik mellékhatással, a tünetek és panaszok csökkentése mellett oki terápiát is jelent a páciensek 80%-nál.

Sebének kezelésekor a lökéshullám terápia jelentős javulást érhet el. Lökéshullám terápia alkalmazásával az alig-alig gyógyuló sebek kezelése is lehetséges, és a seb kezelésének időtartama jelentősen lecsökkenthető. Nehezen gyógyuló sebeknél ez nemcsak a seb sokkal gyorsabb gyógyulását jelenti, hanem egyéb fontos beavatkozások jóval hamarabbi elvégzését is lehetővé teszi.

A lökéshullám terápia kezelések másik fő előnye, hogy ambulánsan elvégezhetők, ezért Ön a kezelések között otthon gyógyulhat.

A lökéshullám terápia sebkezelésének menete

A sebgyógyulást nagyban elősegíti a rendszeresen tisztított seb. Emellett a kezelés hatékonysága érdekében is a kezelés előtt elvégezzük a sebe állapotának megfelelő, szabályok szerinti sebtisztítási és sebkimetszési teendőket. A sebtisztítás különösen nedvedző, váladékozó sebeknél fontos.
A seb és környezete fölé steril műanyag fedőkötszert helyezünk. A fedőkötszernek legalább 5 cm-rel túl kell érni a seb szélein a kezelés biztonsága érdekében.
A steril kontakt gélt rakunk a kötszerre. Arra kell vigyáznunk, hogy ne kerüljön kontakt gél a seb és a fedőkötszer közé.
A seb körültekintő előkészítése után végezzük el a lökéshullám terápia kezelést.

Lökéshullám terápia időtartama

A leggyakoribb kérdés a kezeléssel kapcsolatban, hogy hány lökéshullám terápia kezelésre lesz szükség? Ezt a seb nagysága és mélysége határozza meg elsősorban. Általában 6-8 kezelés már szép eredményt mutat. Még a krónikus sebek többségénél is elég ennyi lökéshullám terápia kezelés.

A műanyag fedőkötszer és a gél eltávolítása után a kezelt sebet megtisztítjuk steril sóoldattal. Sebének kötözéséhez egyedülálló mézes kötszert választunk.

A lökéshullám terápia kezelés a kezelt területen vérkeringése fokozásával új erek kialakulását is biztosítja, az erek növekedését is segíti, és elősegíti a sejtek szaporodását.

Mikor nem alkalmazható a lökéshullám terápia?

  • véralvadásgátló szedése esetén
  • vérzékenység esetén
  • terhesség alatt
  • akut fertőzés áll fent az érintett/kezelnikívánt területen
  • daganat van az érintett területen
  • trombózis kezelésére nem alkalmazható
  • szteroid injekció, kortizon kezelés után 6 hétig

Mézes sebkezelésMézes sebkezelés

Lábszárfekély sikeres, hosszú távú kezelése összetett terápiát igényel, melyben fontos szerepet játszik a megfelelően kiválasztott kötszer, sebkezelési módszer alkalmazása is. Az antibakteriális orvosi méz alapú természetes sebkezelési eljárással a diabéteszes láb gyógyulási folyamata felgyorsítható, segítségével a fertőzések elkerülhetőek, a kellemetlen szagok megszüntethetőek.

A méz jótékony tulajdonságai közé tartozik:

  • baktériumölő, fertőtlenítő hatással rendelkezik
  • számos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz
  • gazdag antioxidánsokban

mézes sebkezelésMézes sebkezelés előnyei

Ozmotikus hatás:  Az orvosi méz az alacsony víztartalmának köszönhetően folyadékot von el a sebágyból, ezáltal segíti az elhalt szövetek leválását és gátolja a baktériumok szaporodását

Antiabakteriális hatás: Az orvosi méz antibakteriális környezete a baktériumok széles spektruma ellen hatásos. Rendszeres alkalmazása hozzájárul a fertőzések elkerüléséhez természetes módon.

Kellemetlen szagok megszüntetése: Még a nagyon kellemetlen szagú fekélyes sebek esetén is gyors, hatékony szagsemlegesítő hatással rendelkezik.
Gyors sebgyógyulás: méz savas pH-jának köszönhetően gyorsul a sebgyógyulás

Természetes sebgyógyítás orvosi mézzel

Már az ókorban is ismert volt a méz sebgyógyító hatása, illetve az egyik legfontosabb természetes gyógymód közé tartozott hosszú évszázadokig. Az antiobiotikumok elterjedésével a méz sebgyógyító alkalmazása egy időben háttérbe szorult, de az antiobiotikum - rezisztens kórokozók ellen hatásosnak bizonyul az orvosi méz alkalmazása a hagyományos antibiotikumokkal szemben. 

Téma szakértői

Szerző: Trombózis - és Hematológiai Központ Utolsó módosítás: 2022.08.26 15:22