Érelmeszesedés
Az érelmeszesedés egy igencsak gyakori probléma, aminek kialakulásához az egészségtelen életmód jelentősen hozzájárul. Az érelmeszesedés kockázata a kor előrehaladtával is nő és kezeletlenül súlyos – akár visszafordíthatatlan - következményekkel is járhat. A jó hír viszont az, hogy ahogyan a kialakulásában is központi szerepet játszik az életmód, úgy a megelőzésében is az életmódváltás a legfontosabb.
Tartalom
Az érelmeszesedés rövid bemutatása
Az érelmeszesedés kialakulása
Az érelmeszesedés okai
Az érelmeszesedés tünetei
Az érelmeszesedés diagnózisa
Az érelmeszesedés kezelése
Online Bejelentkezés
Dr. Deres Péter
Mammut II. 5. emelet - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5.
Kapcsolódó szolgáltatásaink a Trombózis- és Hematológiai Központban
Az érelmeszesedés rövid bemutatása
Érelmeszesedés során az artériák belső falán lerakódások keletkeznek. Ezeket a lerakódásokat plakkoknak nevezzük, amik főként zsíros anyagokból, koleszterinből, kalciumból és más anyagokból állnak össze, és fokozatosan beszűkítik az ér átmérőjét. Az érelmeszesedés miatt az érfal vastagszik, míg az ér belső térfogata csökken, tehát érszűkület következik be. Az érelmeszesedés miatt az ér elveszíti a rugalmasságát is, ami a megfelelő véráramláshoz szükséges. Az erek teljesen behálózzák az egész szervezetet, segítségükkel jut el az oxigén- és tápanyagdús vér a szervekhez. Szerkezetüket tekintve az erek és az érbelhártyák sima felületűek, annak érdekében, hogy a vér megfelelő áramlással és akadálytalanul folyhasson rajtuk. Az ereknek 3 nagy csoportja különíthető el egymástól:
- vénák (verőerek)
- artériák (ütőerek)
- nyirokerek
A vénák feladata, hogy a vért összegyűjtsék a testben és a szív felé vezessék; míg az artériáké pont az ellenkezője: a szív irányából vezetik el a vért a szervekhez. A nyirokerek feladata kettős: egyfelől a vénákat segítik azáltal, hogy elvezetik a szövetközi folyadékot, másfelől pedig a nyirokrendszer (nyirokcsomók) működésében játszanak fontos szerepet.
Az érelmeszesedés az artériák betegsége. Érelmeszesedés esetén az artériákban szállított tápanyagok – a zsírok – lerakódnak az artériák falában. Ehhez az szükséges, hogy az érfal valahol megsérüljön és talajt biztosítson a zsírok lerakódásának. Az erek belhártyájanak, az endotéliumnak a sérülésében számos életmódbeli faktornak van szerepe: a dohányzás, a kezeletlen magas vérnyomás, magas koleszterinszint és a cukorbetegség mind károsító hatást jelentenek.
Érdemes tudni, hogy habár az érelmeszesedés nem gyógyítható, de kezelhető betegség. Ehhez azonban feltétlenül szükséges az, hogy időben észrevegye és időben orvoshoz forduljon vele a páciens. Így megelőzhetőek a súlyos szövődmények, valamint lassítható az érelmeszesedés folyamata. Az érelmeszesedés ugyanis hosszútávon érszűkületet okoz, és rontja a szervek vérellátását. Ez szívelégtelenséghez, veseelégtelenséghez és perifériás artériás betegséghez vezethet. Az érelmeszesedés emellett kiváló táptalajt jelent az artériás trombózisok kialakulásához. Könnyebben alakulnak ki vérrögök az érelmeszesedés helyszínén, valamint az érelmeszesedésből leváló darabkák is okozhatnak érelzáródást, és életveszélyes szívinfarktus vagy a stroke alakulhat ki. Érdemes tehát úgy tekinteni, hogy az érelmeszesedés az első lépcsőfok az ilyen jellegű súlyos szövődmények felé, és megfordítani idejében a folyamatot életmódváltással, valamint orvosi kezeléssel.Kapcsolódó cikkünk
Kerülje el az újabb stroke-ot véralvadásgátló kezeléssel
Kulka János színművészen a napokban hajtottak végre életmentő műtétet agyi infarktus miatt. Sajnos rajta kívül számtalan ember esik át stroke-on, ami az esetek nagy ...
Az érelmeszesedés kialakulása
Érdemes tudni, hogy alapvetően az érelmeszesedés egy életkorral járó természetes folyamat. Az érelmeszesedés már a 30-as évek környékén elkezdődik, azonban alapvetően egy lassú folyamatról van szó. Időskorban válik általában kimondhatóvá az érelmeszesedés diagnózisa, hiszen az évtizedek alatt az érelmeszesedés elérheti azt a szintet, ami már tüneteket, problémákat okoz, valamint ami már orvosi műszerekkel is felismerhető.
Nem mindegy azonban, hogy kinél milyen gyorsan és milyen mértékben alakul ki az érelmeszesedés. Az életmódunk fel tudja gyorsítani ezt a folyamatot, ami miatt már a 40-50 éveseknél is komoly problémákat okozhat az érelmeszesedés. A súlyos, és komplikációkat okozó érelmeszesedés hátterében ugyanis életmódbeli tényezők állnak. Az érelmeszesedés civilizációs népbetegségnek tekinthető, amit a nyugati típusú, kevés testmozgással és egészségtelen étrenddel járó életmód katalizál. Éppen ezért manapság egyre fiatalabbaknál és egyre gyakrabban mondható ki az érelmeszesedés diagnózisa. Hazánkban a szív- és érrendszeri betegségek – melyek nagyrésze az érelmeszesedés talaján alakul ki – okozzák a legtöbb halálesetet. Nagyon fontos lenne, hogy mindenki megértse az életmód, az érelmeszesedés és a súlyos szövődmények (szívinfarktus, stroke, perifériás artériás betegség) kialakulása közti kapcsolatot. Az érelmeszesedés és annak szövődményei az életmódunk miatt válik súlyossá, és ugyanígy az életmódunkkal előzhetjük meg.Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Az érelmeszesedés okai
Az érelmeszesedés oka, hogy az érbélhártya (endotélium) valamilyen formában károsodik, így könnyebben rakódik le rajta a vérben szállított zsír, és könnyebben alakulnak ki plakkok. Ennek főleg külső befolyásoló tényezői vannak, különös tekintettel az életmódra. Az érelmeszesedés kiemelt oka a dohányzás és a túlsúly, de ugyanígy a magas koleszterinszint, a cukorbetegség vagy akár a magas vérnyomás is az okozója lehet. Ezek a tényezők többféleképpen is kárt tehetnek az erekben és az érrendszerben, a sérült érbelhártyán pedig könnyen elindul az érelmeszesedés folyamata. Az alábbiakban részletesen is bemutatjuk, hogy három tényező – a dohányzás, a magas koleszterinszint és a túlsúly – hogyan játszanak közre az érelmeszesedés kialakulásában.
A dohányzás szerepe az érelmeszesedés kialakulásában
A dohányzás kezdetén, a nikotin miatt az erek átmenetileg összeszűkülnek, és stresszhormonok szabadulnak fel a szervezetben. Így fellép egy átmeneti és kismértékű oxigénhiány. Ha ez gyakori, az fokozza a vörösvértestek termelődését, és sűrűbbé, trombózissá hajlamosabbá teszi a vért. Az erek összehúzódása emellett nagyobb munkára kényszeríti a szívet, jobban kell dolgoznia, hogy a szükséges véráramlást fenn tudja tartani. A dohányzás miatt szabad gyökök is felszabadulnak, amik kárt tesznek az érbélhártyán, és elindítja az érelmeszesedés folyamatát. Az érelmeszesedés pedig a trombózis táptalaja lehet, így a dohányzás nemcsak az érelmeszesedés rizikóját növeli, hanem a trombózisét is.
A magas koleszterinszint szerepe az érelmeszesedés kialakulásában
A koleszterin egy zsírszerű anyag, ami a sejtek működésének szempontjából elengedhetetlen. A laboratóriumi leleten LDL koleszterin néven lehet megtalálni az érelmeszesedés folyamatában részt vevő koleszterint. Ez a típus ugyanis a perifériás erek felé szállítja a koleszterint, míg a koleszterin másik fajtája, a HDL koleszterin ellenkező irányba mozog. A magas LDL koleszterinszint hajlamosít az érelmeszesedés kialakulására. Oka lehet a túlzott zsírbevitel, ami szerencsére életmódbeli változással orvosolható, de nem kizárt, hogy gyógyszeres kezeléssel is meg kell támogatni. Szintén gyógyszeres kezelés szükséges azokban az esetekben, amikor a koleszterinszint bizonyos anyagcserezavar miatt magas.
A túlsúly szerepe az érelmeszesedés kialakulásában
A túlsúly összeköthető a magas koleszterinszinttel és a cukorbetegséggel, ugyanis a három általában együtt jelentkezik, különösen akkor, ha a súlytöbblet az egészségtelen életmódnak köszönhető. Ezt nevezik metabolikus szindrómának, ami jelentősen növeli az érelmeszesedés kockázatát, valamint a visszerek kialakulását is elősegíti az erek nagyobb terhelése révén.
Az érelmeszesedés tünetei
Az érelmeszesedés sajnos nem rendelkezik jellemző, jól behatárolható tünetekkel, amikről könnyen felismerhető lenne a probléma. Általában akkor ad tüneteket az érelmeszesedés, ha már jelentős az érszűkület, és komolyabb probléma áll fent. Éppen ezért még fontosabbak a rendszeres szűrővizsgálatok, amikből még tünetmentes állapotban is felismerhető az érelmeszesedés folyamata!
Az érelmeszesedés tünetek alapján történő felismerését nehezíti, hogy sokszor más betegségekhez hasonló tüneteket ad. Ráadásul csak azokban a régiókban jelennek meg tünetek, ahol súlyos az érelmeszesedés, függetlenül attól, hogy általában más régiók is érintettek. A végtagokban kialakult érelmeszesedés tünetei szintén utalhatnak más problémákra. Ilyen tünet az érzékcsökkenés vagy komolyabb esetben érzéketlenség, illetve a fájdalom is, ami főként járás közben jelentkezik, és pihentetés hatására meg is szűnhet. Az érelmeszesedés inkább a lábakat érinti, de ritkán előfordulhat a karokban is. A nyaki érelmeszesedés esetén látási problémák, rendkívül erős fejfájás, beszédzavarok, végtaggyengeség és az arcizmok zavara, ernyedése is kialakulhat. Ezek a tünetek különös figyelmet igényelnek, hiszen a nyaki erek károsodása esetén az agy működése is veszélybe kerülhet.
Az érelmeszesedés diagnózisa
Az érelmeszesedés diagnózisának felállítása az angiológus szakorvos feladata. Az érelmeszesedés megállapításához a legfontosabb a fizikális vizsgálat, ami elsődlegesen egy egyszerű pulzusméréssel történik. Ha a pulzus gyengén tapintható és a fentebbi panaszok is fennállnak, akkor előfordulhat, hogy érelmeszesedésről van szó.
A vizsgálat kiegészülhet laborvizsgálatokkal is, amiben főként a rizikófaktornak számító laborértékeket keresik. Ilyen például a magas koleszterin- és vércukorszint. Gyakori és diagnosztikus jelleggel bíró vizsgálat az úgynevezett boka-kar index is. A vizsgálat során a lábak és karok vérnyomásértékeit hasonlítja össze a szakorvos. További lehetőség még az angiogram elvégzése, aminek során kontrasztanyagot fecskendeznek be, hogy láthatóvá váljék az érelmeszesedés mértéke.
Az érelmeszesedés kezelése
Más krónikus betegségekhez hasonlóan az érelmeszesedés kezelése is akkor a legsikeresebb, ha időben felismerik. Ilyenkor segíthet a legtöbbet az életmódváltás és a gyógyszeres kezelés. Az életmódváltás során a koleszterinszint normál tartományban való tartása, illetve a cukorbetegség elkerülése a cél. Ennek része a zsírszegény étkezés, a rendszeres testmozgás, a dohányzás/alkohol elhagyása és - amennyiben fennáll - úgy a túlsúlytól való megszabadulás. A gyógyszeres kezelés célja is elsősorban a fentebb említett állapotok rendezése, éppen ezért koleszterincsökkentők szedését, valamint a cukorbetegség kezelését javasolhatják.
Fontos kiemelni, hogy a már meglévő plakkok a nem fognak elmúlni a kezeléstől, de növekedésük lassul és elkerülhetőek a további szövődmények! Érdemes rendszeresen angiológus szakorvossal ellenőriztetni az erek állapotát, hiszen ezek a vizsgálatok során az érelmeszesedésen túl több betegség is időben felismerhetővé, vagy éppen megelőzhetővé válik. Súlyos érelmeszesedés esetén szóba jöhet sebészi eljárás is, azonban erre leginkább akkor van szükség, ha az érmeszesedés szinte teljesen lezárja az eret, vagy, ha trombózis alakult ki.Téma szakértője
Dr. Deres Péter
angiológus