
HELLP szindróma
A terhesség az egyik legcsodálatosabb időszak egy nő életében. Viszont ezt az idilli állapotot számos betegség, kóros állapot elronthatja melyek egyik legrettegettebb fajtája a HELLP szindróma, mely egyaránt veszélyes a magzatra és az anya egészségére is.
Mi a HELLP?
A HELLP egy mozaikszó, mely a vörösvértestek szétesését, az emelkedett májenzim-értékeket és az alacsony vérlemezkeszámot jelöli. A HELLP szindróma megjelenése 25 év felett, többedszer szülő nőkre jellemző, akiknél a korábbi terhesség általában normál lefolyású volt.Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
HELLP szindróma tünetei
- ödéma
- rossz közérzet
- gyomor- vagy jobb bordaív alatti fájdalom
- DIC (szétszórt, érpályán belüli véralvadás)
- egyre romló májfunkció
- fejfájás
- hányás/hányinger
- vírusos fertőzésre jellemző egyéb tünetek
Amit tudni kell a HELLP szindrómáról
A betegség oka ma sem ismert, több teória is létezik a lehetséges kiváltó tényezők szerepéről. Alapvetően két fajtáját (lefolyását) lehet elkülöníteni.
1) Létezik egy korai kialakulású típus, amikor a betegség már a terhesség II. harmadában megjelenik. Ennek hátterében a magzatot tápláló lepény betegsége áll.
2) A másik típus később, a 32-34. hetek között váratlanul lép fel, magas vérnyomással jár általában.
Jellemző laboratóriumi eltérések HELLP szindróma esetén:
- vörösvértestek szétesése
- emelkedett májenzimek
- alacsony vérlemezkeszám
A laboratóriumi eltérések mellett megjelenhet magas vérnyomás valamint a fokozott trombózis hajlam. Súlyos esetben a számos helyen bekövetkező mikrotrombózis miatt a vérlemezkék és véralvadási faktorok elfogynak, és vérzékenység alakul ki az anyánál. Az első tünetek jelentkezése után hamar létrejöhet tüdő- és agyvizenyő, összeomolhat a keringés, és veseelégtelenség is beállhat. Kapcsolódó cikkünk
Mikor érdemes véralvadásgátlót váltani?
Azokban, akik véralvadásgátló terápiában részesülnek, felmerülhet a kérdés, hogy vajon mikor érdemes más készítményre váltaniuk, és hogy egyáltalán kell-e. Természetesen gyakori, amikor az illetőnek a kezelés időtartama alatt – akár élete végéig- ...
A magzatot az alábbi veszélyek érthetik a későn kezelt HELLP szindróma esetén:
- méhen belüli sorvadás
- méh lepény egy részének elhalása
- kevesebb magzatvíz
ezek mind koraszüléshez vezethetnek.
HELLP szindróma kivizsgálása
Hogy valóban Leiden mutáció áll a kismamánál a HELLP szindróma kialakulása hátterében, arról trombofília-szűréssel lehet megbizonyosodni. (A Leiden mutáció egy olyan véralvadási zavar, amely nagy mértékben fokozza a trombózisra való hajlamot.) Ezért érdemes még terhesség előtt felkeresni egy témában jártas szakembert, ha már volt a családban trobózisos megbetegedés.
Téma szakértői