Poszttrombotikus szindróma (PTS)

Poszttrombotikus szindróma (PTS)

Az elhanyagolt, nem megfelelően kezelt mélyvénás trombózis számos komoly szövődménnyel járhat, úgymint a poszttrombotikus szindróma (röviden PTS). A probléma sajnos egyre több embert érint, így mára már népegészségügyi jelentőséggel bír hazánkban. Az érintettek az alsó végtag(ok) nehézségéről, fájdalmáról, görcseiről, esetleg viszketéséről vagy érzészavarairól számolnak be. A PTS gyakran jár együtt lábdagadással, a lábszár bőrének elszíneződésével, súlyos esetben pedig lábszárfekéllyel.

Mi a PTS?

A mélyvénás trombózis megfelelő utókezelése (mely a rendszeres szakorvosi konzultációt, kontrollt, a személyre szabott antikoaguláns kezelést is magában foglalja) nélkül az esetek 80%-ában 8-10 éven belül ún. poszttrombotikus szindróma alakul ki. Ha a trombózist kiváltó problémát nem szüntetjük meg, a vénás keringés nem áll helyre magától, hanem tovább romlik. A károsodott vénás keringés miatt kialakul a PTS, mely kiinduló pontja lehet egy újabb trombózisnak, súlyos esetben lábszárfekélynek. 


A PTS oka

Ismert kockázati tényezők a túlsúly, elhízás; a többször kiújuló mélyvénás trombózis vagy a nem megfelelően beállított antikoaguláns, azaz véralvadásgátló kezelés. A PTS pontos okát, illetve az, hogy kinél fordulhat elő a jövőben, nehéz megítélni. Egyes kutatások szerint az emelkedett ún. D-dimer (egy alvadási folyamat során keletkező fehérje) szint is összefüggésben állhat a PTS kialakulásával. 

Kapcsolódó cikkünk

 Trombózisa volt? Ezekre figyeljen ezentúl!

Trombózisa volt? Ezekre figyeljen ezentúl!

A mélyvénás trombózis egy életveszélyes állapot is lehet,ha a vérrög leszakad, és a tüdőbe kerül. Dr. Szélessy Zsuzsannától, a Trombózisközpont hematológus főorvosától megtudhatja, mi mindenre érdemes odafigyelnie a mindennapokban, ha már volt ...

A PTS tünetei

A tünetek közé az alsó végtag fájdalma, izomgörcse, „nehézérzése”, viszketése sorolható. Gyakori a láb érzészavara, ödémája és elszíneződése is. Súlyos tünete, szövődménye a nehezen gyógyuló sebek, illetve a lábszárfekély.

A PTS megelőzése és kezelése

A mélyvénás trombózis megfelelő kezelése, illetve a PTS megítélése is minden esetben szakorvosi feladat! Továbbá fontos, hogy trombózison átesett páciens INR értéke 2-3 között legyen! Ehhez a szakember a gyógymódot, a gyógyszeres kezelést mindig egyénre szabottan alakítja ki. A mélyvénás trombózis szövődményeinek, így a PTS megelőzésének is fontos eleme a rendszeres kontroll és utánkövetés.

A helyes életmódbeli tényezőkön – úgymint a megfelelő folyadékfogyasztás, túlsúly esetén testsúly-csökkentés – a kompressziós harisnya viselése segíthet a fájdalom, a duzzanat megelőzésében. A harisnya felírása is mindig szakorvosi kompetencia!

Lényeges az elszíneződött végtagot tisztán tartani! Lábszárfekély kialakulása esetén komplex szakemberi team beavatkozására és együttműködésére van szükség.

Téma szakértői

Szerző: Trombózis - és Hematológiai Központ Létrehozás ideje: 2018.12.04 Utolsó módosítás: 2022.09.13