Poszttrombotikus szindróma (PTS)
Az elhanyagolt, nem megfelelően kezelt mélyvénás trombózis számos komoly szövődménnyel járhat, úgymint a poszttrombotikus szindróma (röviden PTS). A probléma sajnos egyre több embert érint, így mára már népegészségügyi jelentőséggel bír hazánkban. Az érintettek az alsó végtag(ok) nehézségéről, fájdalmáról, görcseiről, esetleg viszketéséről vagy érzészavarairól számolnak be. A poszttrombotikus szindróma gyakran jár együtt lábdagadással, a lábszár bőrének elszíneződésével, súlyos esetben pedig lábszárfekéllyel.
Mi az a poszttrombotikus szindróma, vagyis a PTS?
A poszttrombotikus szindróma, vagyis a PTS okai
A poszttrombotikus szindróma, vagyis a PTS tünetei
A poszttrombotikus szindróma, vagyis a PTS megelőzése
A poszttrombotikus szindróma, vagyis a PTS kezelése
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Mi az a poszttrombotikus szindróma, vagyis a PTS?
A poszttrombotikus szindróma (PTS) egy olyan állapot, amely a mélyvénás trombózis (DVT) után alakul ki. A mélyvénás trombózis egy olyan állapot, amikor egy vérrög képződik az alsó végtagok egyik mélyvénájában, általában a láb vagy a lábszár vénáiban. Ha ez a vérrög kezelés nélkül magától részlegesen vagy teljesen feloldódik, gyakran maradhatnak utána olyan problémák, mint az érszűkület vagy a vénafal sérülése. Ez a folyamat hosszú távon változásokat okozhat a vénás keringésben és a vénás rendszerben, ami poszttrombotikus szindróma kialakulását eredményezheti.
A poszttrombotikus szindróma különböző tünetekkel járhat, mint például:
- Lábduzzanat
- Fájdalom
- Nehézségérzés vagy feszülés a lábakban
- Bőrelszíneződés
- Visszatérő vénás fekélyek
A poszttrombotikus szindróma kezelése általában a tünetek enyhítésére és a további trombózisok megelőzésére irányul. Ez magában foglalhatja a kompressziós harisnya viselését, gyógyszereket a vérrögképződés megelőzésére, valamint életmódbeli változtatásokat, például a dohányzás abbahagyását és a rendszeres testmozgást. Bizonyos esetekben sebészeti beavatkozás is szükségessé válhat a vénás rendszer problémáinak kezelésére.
Összefoglalva tehát a mélyvénás trombózis megfelelő utókezelése (mely a rendszeres szakorvosi konzultációt, kontrollt, a személyre szabott antikoaguláns kezelést is magában foglalja) nélkül az esetek 80%-ában 8-10 éven belül ún. poszttrombotikus szindróma alakul ki. Ha a trombózist kiváltó problémát nem szüntetjük meg, a vénás keringés nem áll helyre magától, hanem tovább romlik. A károsodott vénás keringés miatt kialakul a poszttrombotikus szindróma, mely kiinduló pontja lehet egy újabb trombózisnak, súlyos esetben lábszárfekélynek. Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A poszttrombotikus szindróma, vagyis a PTS okai
A poszttrombotikus szindróma (PTS) kialakulásának oka összetett és a leggyakrabban a mélyvénás trombózis (DVT) következményeként alakul ki. A mélyvénás trombózis során a vérrög (trombus) kialakul és blokkolja a mélyvénákban a vér áramlását, ami a vénás áramlás csökkenéséhez és a vénák sérüléséhez vezethet. A poszttrombotikus szindróma azután alakulhat ki, hogy a vérrög részlegesen vagy teljesen feloldódik, de a vénákban kialakult károsodások és az áramlás zavara fennmarad.
A poszttrombotikus szindróma okai között szerepelhetnek:
- Vénás fal sérülése: A vérrög megsértheti a vénafalat, vagy a vérrög feloldódása közben károsodást okozhat a véna falában. Ez a sérülés hozzájárulhat a poszttrombotikus szindróma kialakulásához.
- Vénás keringési zavarok: A mélyvénás trombózis kialakulásakor a véna elzáródása vagy részleges elzáródása miatt a vér nem tud megfelelően áramlani. Ez károsíthatja a vénákat és megakadályozhatja a megfelelő vérkeringést, ami hozzájárulhat a poszttrombotikus szindróma kialakulásához.
- Gyulladás és hegesedés: A vérrög és a véna körüli szövetek gyulladása és hegesedése is hozzájárulhat a poszttrombotikus szindróma kialakulásához. Ez a folyamat tovább ronthatja a vénás keringést és fokozhatja a poszttrombotikus szindróma során jelentkező tüneteket.
- Genetikai tényezők: Bizonyos genetikai tényezők, például a véralvadási rendellenességek, növelhetik a mélyvénás trombózis kockázatát, ami a PTS kialakulásának kockázatát is növelheti.
Nem minden mélyvénás trombózis vezet poszttrombotikus szindróma kialakulásához, és a PTS kialakulásának pontos okai az érintettek között is eltérőek letnek. A megfelelő kezelés és a kockázati tényezők kezelése segíthet csökkenteni a poszttrombotikus szindróma kialakulásának kockázatát vagy enyhíteni annak tüneteit.
Ismert kockázati tényezők a túlsúly, elhízás; a többször kiújuló mélyvénás trombózis vagy a nem megfelelően beállított antikoaguláns, azaz véralvadásgátló kezelés. A PTS pontos okát, illetve az, hogy kinél fordulhat elő a jövőben, nehéz megítélni. Egyes kutatások szerint az emelkedett ún. D-dimer (egy alvadási folyamat során keletkező fehérje) szint is összefüggésben állhat a poszttrombotikus szindróma kialakulásával. Kapcsolódó cikkünk
A fiataloknak csupán kevesebb mint a fele venne részt trombózis rizikó vizsgálaton
A trombózis rizikó vizsgálat egyre elterjedtebb manapság- ez nem is meglepő, hiszen több olyan kóros állapot, betegség is létezik, melyek megnövelik a vérrögök ...
A poszttrombotikus szindróma, vagyis a PTS tünetei
A poszttrombotikus szindróma tünetei igen sokszínűek lehetnek, és az érintettek között eltérhetnek súlyosságukban és megjelenésükben. A tünetek közé az alsó végtag fájdalma, izomgörcse, „nehézérzése”, viszketése sorolható. Gyakori a láb érzészavara, ödémája és elszíneződése is. Súlyos tünete, szövődménye a nehezen gyógyuló sebek, illetve a lábszárfekély. A PTS egyéb tünetei között előfordulhat még viszketés az érintett területen, fáradtság. Fontos, hogy a tünetek egyénenként eltérőek lehetnek: előfordulhat, hogy egyes tünetek nem jelentkeznek, ahogyan az is, hogy az érintett csupán egyet-kettőt tapasztal a felsoroltak közül.
A poszttrombotikus szindróma leggyakoribb tünetei a következők:
- Lábduzzanat: A poszttrombotikus szindróma gyakran jár lábduzzanattal, amely általában a mélyvénás trombózis után jelentkezik. A duzzanat az érintett láb alsó részén jelentkezik.
- Fájdalom: A poszttrombotikus szindróma okozhat fájdalmat az érintett lábakban. Ez a fájdalom lehet állandó vagy intermittáló, vagyis időszakos, és különböző intenzitású lehet.
- Nehézségérzés vagy feszülés: Az érintett végtagokban gyakran jelentkezik nehézségérzés vagy feszülés érzése. Az érintett személyek úgy érezhetik, mintha a lábuk mázsás súlyú lenne, vagy az az érzés is előfordul, mintha belülről feszítené valami a lábszárat és a vádlit.
- Bőrelszíneződés: A poszttrombotikus szindróma gyakran okozhat bőrelszíneződést az érintett lábakon. A bőr elszíneződhet, vörösesbarna vagy kékesszürke árnyalatot vehet fel, és gyakran megjelenhetnek pigmentált foltok. Ennek oka az, hogy az adott területen romlik a bőr keringése.
- Visszatérő vénás fekélyek: A poszttrombotikus szindróma súlyos esetekben visszatérő vénás fekélyek kialakulását okozhatja az érintett lábakon. Ezek a fekélyek általában a bőr felszínén jelentkeznek, és nagyon nehezen gyógyulnak.
- Bőrirritáció és viszketés: Az érintett végtagok bőre irritálttá és viszketővé válhat a poszttrombotikus szindróma következtében.
A poszttrombotikus szindróma tünetei változóak lehetnek, és nem mindenki tapasztalja ugyanazokat a tüneteket. Ha valaki mélyvénás trombózison esett át, és a fent említett tünetek közül bármelyiket tapasztalja, fontos, hogy forduljon orvoshoz a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében. A korai felismerés és kezelés segíthet csökkenteni a PTS súlyosságát és tüneteit.
A poszttrombotikus szindróma, vagyis a PTS megelőzése
A poszttrombotikus szindróma megelőzése nagyrészt a mélyvénás trombózis megelőzésére irányul, mivel a poszttrombotikus szindróma általában a DVT következménye. Íme néhány lépés, amelyek segíthetnek a poszttrombotikus szindróma kockázatának csökkentésében:
- Aktív életmód fenntartása: A rendszeres testmozgás segíthet megelőzni a DVT-t. Az aktív életmód segíthet megőrizni az egészséges véráramlást és csökkentheti a trombózis kockázatát.
- Megfelelő hidratáltság: Fontos a megfelelő hidratáltság fenntartása, mivel az elégtelen folyadékbevitel növelheti a vérrögképződés kockázatát. A megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása segíthet megelőzni a vérrögképződést.
- Egészséges táplálkozás: Az egészséges táplálkozás fontos szerepet játszik a trombózis kockázatának csökkentésében. Az egészséges étrend magas rosttartalommal, alacsony telített zsír- és koleszterintartalommal, valamint sok gyümölcs és zöldség fogyasztásával segíthet az érrendszer egészségének megőrzésében.
- Kompressziós harisnya viselése: Azoknak, akik hajlamosak a DVT-re vagy akiknél már volt DVT, ajánlott kompressziós harisnya viselése. Ezek a harisnyák segíthetik a vér áramlását a lábakban, csökkentve ezzel a vérrögképződés kockázatát és enyhítve a PTS tüneteit.
- Rendszeres mozgás hosszú ülés vagy állás közben: Ha hosszú ideig kell ülnie vagy állnia, rendszeresen végezzen láb- és lábizom-nyújtó gyakorlatokat, és álljon fel időnként, hogy serkentse a vérkeringést.
- Vérhígító gyógyszerek: Bizonyos esetekben, például magas kockázatú betegeknél, az orvos felírhat véralvadásgátló gyógyszereket, hogy csökkentse a DVT és a PTS kockázatát.
A poszttrombotikus szindróma, vagyis a PTS kezelése
A poszttrombotikus szindróma kezelése általában több megközelítés kombinációját foglalja magában, és célja a tünetek enyhítése, valamint a betegség progressziójának és szövődményeinek megelőzése. A poszttrombotikus szindróma kezelése magában foglalhatja a következő lépéseket:
- Kompressziós terápia: Kompressziós harisnya vagy harisnyanadrág viselése javasolt a PTS kezelésében. Ezek a speciális ruhadarabok segíthetik az érintett végtagok véráramlását, csökkenthetik a duzzanatot és enyhíthetik a tüneteket.
- Gyógyszeres kezelés: A gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító gyógyszerek alkalmazása segíthet enyhíteni a PTS tüneteit, például a fájdalmat és a duzzanatot. Rendszeresen alkalmazott gyógyszerek közé tartozhatnak az ibuprofen vagy az acetaminophen.
- Antikoagulánsok: Az antikoagulánsok olyan gyógyszerek, amelyek segítenek megelőzni a vérrögképződést és csökkentik a trombózis kockázatát. Ezeket a gyógyszereket az orvos általában akkor írja fel, ha fennáll a vérrögképződés kockázata.
- Szövődmények kezelése: Ha a poszttrombotikus szindróma már kialakult, és szövődmények fennállnak, például vénás fekélyek vagy bőrelváltozások, szükség lehet speciális kezelésre vagy sebészeti beavatkozásra ezeknek a problémáknak a kezelésére.
- Intervenciós beavatkozások: Bizonyos esetekben intervenciós eljárásokat alkalmazhatnak a vénás keringés javítására vagy a vérrögök eltávolítására. Ezek az eljárások magukban foglalhatják a véna katéterezését és a vérrögképződés részleges vagy teljes eltávolítását.
- Életmódbeli változtatások: Egészséges életmódbeli változtatások, például a dohányzás abbahagyása, a megfelelő hidratáltság fenntartása és a rendszeres testmozgás, segíthetnek csökkenteni a PTS tüneteit és megelőzni a további problémákat.
A mélyvénás trombózis megfelelő kezelése, illetve a PTS megítélése is minden esetben szakorvosi feladat! Továbbá fontos, hogy trombózison átesett páciens INR értéke 2-3 között legyen! Ehhez a szakember a gyógymódot, a gyógyszeres kezelést mindig egyénre szabottan alakítja ki. A mélyvénás trombózis szövődményeinek, így a poszttrombotikus szindróma megelőzésének is fontos eleme a rendszeres kontroll és utánkövetés.
A helyes életmódbeli tényezőkön – úgymint a megfelelő folyadékfogyasztás, túlsúly esetén testsúly-csökkentés – a kompressziós harisnya viselése segíthet a fájdalom, a duzzanat megelőzésében. A harisnya felírása is mindig szakorvosi kompetencia!
Lényeges az elszíneződött végtagot tisztán tartani! Lábszárfekély kialakulása esetén komplex szakemberi team beavatkozására és együttműködésére van szükség. Specialitások mélyvénás trombózis kezelése, gyógyszeres terápia beállítása trombózis genetikai kivizsgálása NOAC-ra átállítás, monitorozás poszttrombotikus szindróma kivizsgálása kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett) Rendelés típusa: személyes, rendelői konzultáció Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emeletTéma szakértője
Prof. Dr. Blaskó György
belgyógyász