
Terhesség véralvadási zavarral
A Trombózis- és Hematológiai Központ egyik kiemelt specialitása azon pácienseinknek való segítség nyújtás, akik valamilyen véralvadási problémával bírnak, és mellette szeretnének teherbe esni és édesanyává válni.
Szakorvosaink nagy tapasztalattal, elméleti és gyakorlati tudással segítenek, ha Ön
- folyamatosan alvadásgátló gyógyszert szed,
- korábban volt már trombózisa,
- öröklött véralvadási zavara van,
- vérzékeny
és szeretne teherbe esni, egészséges kisbabát a világra hozni. Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Hasonlóan forduljon hozzánk bizalommal, ha Önnek terhesség alatt vagy után
- visszere/aranyere alakul ki
- trombózisa keletkezik
- magsavérnyomása jelentkezik.
A várandósság egy igen bonyolult állapot. A szervezet biológiai működése szinte minden területen megváltozik. Ha ebben a változásban hiba jelentkezik, a kisbaba és édesanya egészsége speciális szaktudást, odafigyelést igényel.
Amennyiben a kismama vérzékeny, akkor jó hír, hogy a terhesség alatt több véralvadási faktor aktivitása is megnő a szervezetében, ezért az enyhe, középsúlyos vérzékenység estén a terhesség alatt nem is kell, hogy faktorkészítményt kapjon. Természetesen a szüléshez illetve a szülést követő 3-5 napban kellhet az alvadást fokozó készítmények adása.
Terhesség véralvadási zavarral
A hematológus ezért pontos útmutatást ír a szülésznek a faktorkészítmények, az alvadást fokozó gyógyszerek beadásával kapcsolatosan. Súlyos öröklött vérzékenység esetén a paciens rendszeres gondozásra kell, hogy járjon a haematológiai gondozóba, így a terhesség esetén is sor kerül a hiányzó alvadási faktor pótlására.
Az enyhe vérzékenység tisztázása a baba vállalás előtt kell sort keríteni, mert az már terhes állapotban nem tisztázható.
Kapcsolódó cikkünk
5 dolog, mellyel elkerülheti a terhesség során a trombózist
A várandósság és a gyermekágyi időszak fokozott kockázatot jelent trombózis szempontjából. Amennyiben volt már trombózisa, úgy a rizikó még ...
Véralvadásgátló tabletta, injekció átállítása:
Az a hölgy akinek trombózis miatt alvadásgátló tablettát kell szednie, annak már akkor át kell térni az LMWH (heparin) injekcióra, amikor elhatározzák a gyermek vállalását, mert a szájon át szedhető valamennyi alvadásgátló esetleg magzati fejlődési rendellenességet okozhat.
Azt, hogy naponta 1x, 2x kell-e adni az injekciót, mindig a szakorvos dönti el. Figyelembe kell vennie a trombózis súlyosságát, mennyi idő telt el a trombózis, tüdőembólia óta, van-e genetikai hajlama trombózisra, vannak-e egyéb hajlamosító tényezők (túlsúly,cukorbetegség, stb).
Hogy kell beadni az injekciót?
A has bőre alá kell beadni (mert innen egyenletes a felszívódás), össze kell csípni a hasfal bőrét és zsírszövetét, majd határozott mozdulattal kell beszúrni a tűt, 90 ill. 45 fokos szögben teljes hosszában. Nem kell légteleníteni, a fertőtlenítő teljesen párologjon el a bőrről. A kék foltok, esetleges bőralatti csomók velejárója a kezelésnek, ezért mindig más helyre szúrják be az injekciót.
A vérképet azért kell ellenőrizni, mert előfordulhat a vérlemezkék számának csökkenése és akkor az LMWH egyik formáját sem kaphatja a kismama. Ritkán előfordulhat allergia is, ilyenkor a bőr piros, viszket, kiütések jelentkezne. Ez esetben egy másik LMWH készítményre kell áttérni.
A Trombózis- és Hematológiai Központban a véralvadási problémák helyes kezelése, magasvérnyomás beállítása, visszerek és aranyerek kezelése mellett a veszélyeztetett, problémás terhesség gondozását is.
Téma szakértői