Terhesség véralvadási zavarral

Terhesség véralvadási zavarral

A terhesség véralvadási zavarral egy nehezített feladatot jelent, ám korántsem lehetetlen! Sok odafigyeléssel, rendszeres kontroll vizsgálatokkal és a terápia pontos betartásával egészséges gyermek születhet. A Trombózis- és Hematológiai Központ egyik kiemelt specialitása, hogy segítsen azon pácienseinknek, akik valamilyen véralvadási problémával bírnak, és mellette szeretnének teherbe esni és édesanyává válni.

Szakorvosaink nagy tapasztalattal, elméleti és gyakorlati tudással segítenek, ha Ön

  • folyamatosan alvadásgátló gyógyszert szed,
  • korábban trombózison esett át,
  • öröklött véralvadási zavarral él,
  • vérzékeny

és szeretne teherbe esni, egészséges kisbabát a világra hozni. 

Hasonlóan forduljon hozzánk bizalommal, ha Önnek terhesség alatt vagy után

Online Bejelentkezés

Mammut II. 5. emelet - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5.

Tartalom

Vállalható terhesség véralvadási zavarral?
Milyen változások következnek be a vérképzésben terhesség alatt?
Miért kockázatos a terhesség véralvadási zavarral?
Hogyan vihető végig a terhesség véralvadási zavarral?

Vállalható terhesség véralvadási zavarral?

A várandósság és egy gyermek megszületése az élet legnagyobb csodái közé tartoznak. Ösztönösen vágyunk rá, hogy gyermekünk lehessen szeretett párunkkal, ám ez sok esetben nem ilyen egyszerű. Sokan vannak, akik nehezített teherbeeséssel vagy várandóssággal küzdenek. Ezek hátterében gyakori, hogy valamilyen addig fel nem ismert betegség áll. Az immunológiai és endokrinológiai problémák mellett a véralvadási zavarok is gyakori okai annak, hogy nem sikerül a teherbeesés. Ilyen esetekben részletes kivizsgálást követően fény derülhet a problémára. Sokan elkeserednek, ha azt hallják, hogy véralvadási zavaruk vannak és megijednek, hogy lehetetlen lenne a terhesség véralvadási zavarral. Ez azonban nem igaz! Az vitathatatlan, hogy nehezebb a terhesség véralvadási zavarral, de nem lehetetlen! Sok odafigyeléssel, szorosabb kontrollvizsgálatokkal és speciális terápiákkal igenis vállalható és kihordható a terhesség véralvadási zavarral. Az első és legnehezebb lépés a probléma felismerése. Ha tudjuk, hogy a véralvadási zavar volt eddig az akadály, akkor innentől kezdve arra koncentrálva a szakorvosok hatékonyan tudják támogatni a terhességet. A modern orvostudománynak köszönhetően több ezer, véralvadási zavarral küzdő nőnek született már egészséges gyermeke.

Kapcsolódó cikkünk

MTHFR mutáció terhesség idején- szülhet egészséges gyermeket!

MTHFR mutáció terhesség idején- szülhet egészséges gyermeket!

A várandósság során több probléma is felléphet, mely nem csak magát a magzatot és az anyukát veszélyezteti, hanem gyakran már a sikeres teherbeesés ...

Milyen változások következnek be a vérképzésben terhesség alatt?

Fontos tudnunk, hogy a várandósság egy igen bonyolult állapot, amiben a szervezet biológiai működése szinte minden területen megváltozik. A test óriási változáson megy keresztül, nem csak kívül, hanem belül is. Hormonok szintjén főként a progeszteron és az ösztrogén hormonok szintje növekszik, de nő a szív és a tüdő teljesítménye is, illetve a vesék is nagyobb terhelés alá kerülnek. A változások a vérképzést és a véralvadási rendszert is érintik, méghozzá olyan módon, hogy a véralvadás felé tolják el az egyensúlyt. Ennek alapvetően védelmi oka van: a szervezet a véralvadás révén korlátozza a szülés körüli nagyobb vérvesztést. Az alábbiakban tekintsük át, hogy hogyan hat a terhesség a vérképzésre:Terhesség véralvadási zavarral - Trombózis és Hematológiai Központ

  • A vérplazma térfogatának növekedése: A várandósság alatt a vérplazma térfogata növekszik, ami azt jelenti, hogy a vér mennyisége is megnő. Ez részben a fokozott folyadékretenció – folyadékvisszatartás – és a vörösvérsejtek számának növekedése miatt következik be.
  • A vörösvérsejtek számának növekedése: A terhesség során a vörösvérsejtek száma növekszik. Ennek célja, hogy a magasabb vörösvértestszám biztosítsa a magzat és a méhlepény oxigénellátását. A növekvő vörösvérsejtszám segíti a megfelelő mennyiségű oxigén szállításában.
  • Hemoglobinszint növekedése: A hemoglobin feladata az oxigén szállítása a vörösvérsejtekben. A szervezet megnövekedett oxigénigényének következtében a vörösvérsejtek mellett a hemoglobinszint is megemelkedik.
  • Vasszint növekedése: A vas egy olyan ásványianyag, ami fontos szerepet játszik a vérképzésben. Várandósság alatt a vasszükséglet is megnövekszik, különösen a magzat fejlődése és a placenta létrejötte miatt. Ezért is fordul elő sok esetben, hogy terhesség alatt vaspótlás javasolnak az orvosok, mert gyakran a táplálékkal bevitt vasmennyiség nem elégséges.
  • Vérlemezkék számának emelkedése: A terhesség hatására a vérlemezkeszám is emelkedhet. A vérlemezkék fontos szerepet játszanak a véralvadásban: várandósság során ennek a szülés miatti vérveszteség okán van kiemelten fontos szerepe. Az emelkedett vérlemezkeszám csökkenti a vérzést, ezzel csökkentve az elvérzés esélyét.

    Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Miért kockázatos a terhesség véralvadási zavarral?

Az előző bekezdésben bemutattuk, hogy milyen jellegű változásokon megy keresztül a szervezetünk egy terhesség során. Azt is megemlítettük, hogy ezek a változások a véralvadási rendszer egyensúlyát a véralvadás irányába tolják el. A véralvadás egy nagyon finoman szabályozott rendszer, amelynek lényege, hogy érsérülés eseten létrejöjjön egy vérrögdugó. A szabályozás feladata, hogy a vérrögdugó csak ott, csak akkor, kellő erősséggel és kellő időben jöjjön létre, majd az érfal gyógyulása után lebontásra kerüljön. Ehhez fékek és ellensúlyok rendszerére van szükség. Terhesség esetén ez a rendszer véralvadási irányba tolódik el fiziológiásan. Ez azt jelenti, hogy egy természetes folyamat részeként több vérlemezke, több véralvadási faktor és fehérje termelődik, miközben csökken vagy gátlás alá kerül az ezt ellensúlyozó rendszer. A cél, hogy a szülést követően hamar és hatékonyan megalvadjon a vér, minimalizálva ezzel a vérvesztés mértékét. Amivel viszont védeni akarja a szervezet az anyát, az veszélyes is lehet mind a baba, mind az anya számára, mert fokozódik a vérrögképződés kockázata. Mindezek mellett a magzat növekedésével párhuzamosan egyre nagyobb nyomás helyeződik a medencei erekre, aminek következtében csökken a véráramlás, ami szintén nem kedvező a fokozott véralvadás szempontjából.

A terhesség tehát alapvetően, egészséges emberekben is egy fokozott véralvadási hajlammal jár. Éppen ezért a terhesség véralvadási zavarral duplán kockázatos és még több odafigyelést igényel. Esetükben gyakoribb, hogy vérrögök képződjenek, amik elhelyezkedésüktől függően különböző problémákat okozhatnak. A terhesség véralvadási zavarral nehezített lehet már az első napokban, a véralvadási zavarok ugyanis az embrió beágyazódását is zavarhatják. Előfordulhatnak méhlepényen belüli kisebb infarktusok, korai lepényleválás és egyéb problémák, amik károsíthatják a magzat fejlődését. A méhen kívül is létrejöhetnek vérrögök, nő például a mélyvénás trombózis és a tüdőembólia kockázata. Mindezek miatt fokozott odafigyelésre van szükség.

Hogyan vihető végig a terhesség véralvadási zavarral?

Alapvetően kettő féle véralvadási zavart tudunk elkülöníteni: vannak a csökkent véralvadással, vagyis vérzékenységgel járó állapotok, valamint a fokozott véralvadással.

Terhesség véralvadási zavarral: Vérzékenység

Amennyiben a kismama vérzékeny, akkor jó hír, hogy a terhesség alatt több véralvadási faktor aktivitása is megnő a szervezetében, ezért az enyhe, középsúlyos vérzékenység estén a terhesség alatt nem is kell, hogy faktorkészítményt kapjon. Úgy tekinthetünk erre, mintha a terhesség pótolná a hiányzó faktorokat. Természetesen a szüléshez, illetve a szülést követő 3-5 napban kellhet az alvadást fokozó készítmények adása, hogy elkerüljük a fokozott vérvesztést. Ezt minden esetben a kezelőorvos dönti el az aktuális vérkép, alvadási paraméterek és klinikai állapot függvényében. A hematológus ezért pontos útmutatást ír a szülésznek a faktorkészítmények, az alvadást fokozó gyógyszerek beadásával kapcsolatosan. Súlyos öröklött vérzékenység esetén a páciens rendszeres gondozásra kell, hogy járjon a haematológiai gondozóba, ahol a terhesség alatt többször is sor kerülhet a hiányzó alvadási faktor pótlására. Érdemes azt is tudni, hogy az enyhe vérzékenységet még a babavállalás előtt kell kivizsgálni, mert az már terhes állapotban nem ismerhető fel biztosan a fiziológiásan növekvő véralvadási faktorok miatt.

Terhesség véralvadási zavarral: Fokozott véralvadás

Azoknak a nőknek, akiknek alapvetően is genetikai hajlamuk van vérrögök kialakulására, kiemelten oda kell figyelniük terhességük alatt. Esetükben a szülész-nőgyógyász mellett hematológusnak is végig kell kísérnie a terhességet. Amennyiben a családban előfordult 40 éves kor alatt trombózis, tüdőembólia, szívinfarktus vagy stroke, úgy mindenképpen érdemes megnézetni az alvadási faktorokat és genetikai vizsgálatot végezni még a családtervezés előtt. Így felismerhető a fokozott véralvadási hajlam és a vérrögképződés elleni védelemben kezdődhet meg a baba-projekt.

Kiemelten fontos a szakorvosi konzultáció és gondozás akkor is, ha a kismama korábban már átesett trombózison! A hagyományos véralvadásgátlók ugyanis károsíthatják a magzatot és fejlődési rendellenességeket okozhatnak, éppen ezért már családtervezéskor konzultálni kell egy hematológussal. Már akkor át kell térni az LMWH (heparin) injekcióra, amikor elhatározza a pár a gyermek vállalását. Azt, hogy naponta 1x, 2x kell-e adni az injekciót, mindig a szakorvos dönti el. Figyelembe kell vennie a trombózis súlyosságát, hogy mennyi idő telt el a trombózis vagy tüdőembólia óta, hogy van-e genetikai hajlama a hölgynek trombózisra és, hogy vannak-e egyéb hajlamosító tényezők (túlsúly, cukorbetegség stb). A heparin injekciót a has bőre alá kell beadni, mert innen egyenletes a felszívódás. Rendszeres vérkép ellenőrzésekre lehet szükség, mert a heparin ritka esetekben thrombocytopéniát vagy allergiát okozhat. Ilyen esetekben más készítményre kell áttérni.

Amennyiben nem biztos benne, hogy genetikailag hajlamos-e vérrögképződésre, úgy – különösen gyermekvállalás előtt – érdemes felkeresni egy hematológust és elvégeztetni az erre vonatkozó vizsgálatokat.

Téma szakértője

Dr. Selmeczi Anna

belgyógyász

  • Specialitások:

    Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emelet

     

  • Szerző: Trombózis - és Hematológiai Központ Létrehozás ideje: 2013.10.13 Utolsó módosítás: 2024.11.22