Nyirokcsomó megnagyobbodás

Nyirokcsomó megnagyobbodás

A nyirokcsomók és a nyirokutak láthatatlan védőpajzsként vannak jelen a szervezetünkben. Nyirokcsomó megnagyobbodás esetén válnak csak észlelhetővé, ilyenkor látható és tapintható is lehet a duzzanat. Érdemes tudni, hogy a legtöbb esetben a nyirokcsomó megnagyobbodás annak a jele, hogy a nyirokrendszer küzd egy fertőzés ellen. De vajon mi van akkor, ha látszólag minden előzmény nélkül duzzadnak meg a nyirokcsomók?

Nyirokcsomó megnagyobbodás - Tartalom

Hol találhatóak a nyirokcsomók és mi a szerepük?
Mik a nyirokcsomó megnagyobbodás tünetei?
Milyen jelek utalhatnak arra, hogy kóros a nyirokcsomó megnagyobbodás?
Miért alakulhat ki nyirokcsomó megnagyobbodás?
A nyirokcsomó megnagyobbodás lehet rákos betegség tünete is?
Hogyan vizsgálható ki a nyirokcsomó megnagyobbodás?
Milyen kezelésre lehet szükség nyirokcsomó megnagyobbodás esetén?

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Trombózis és Hematológiai Központban

Hol találhatóak a nyirokcsomók és mi a szerepük?

A nyirokcsomók a szervezetben elszórtan, a nyirokerek mentén helyezkednek el. Kis, bab alakú struktúrák, amelyek kötőszövetből, erekből és változatos sejtekből (például B- és T-sejtekből) állnak. A nyirokcsomók feladata a nyirok (szövetközi folyadék) megszűrése, illetve a fertőzések elleni védekezés és az immunrendszer támogatása. Az artériás és a vénás keringés mellett szervezetünkben jelen van egy harmadik keringési hálózat is, amiről jóval kevesebb szó esik. Ez a nyirokhálózat, ami a szövetekből eltávolítja a plazmát, a sejttörmeléket, a kórokozókat és a felesleges anyagokat. Ez a folyadék a nyirokcsomókon keresztül aztán visszajut a véráramba, de előbb a nyirokcsomók ellenőrzőpontokként megszűrik. A nyirokban keringő bármilyen veszélyes anyagot (például a kórokozókat, elhalt sejteket, idegen anyagokat) a nyirokcsomó sejtjei kiszűrik és aktiválják az immunrendszert, hogy az specifikus válaszreakciót hozzon létre a károsító anyaggal szemben. Az immunrendszer fokozott működéséhez több sejtre van szükség, így sejtszaporulat jöhet létre a nyirokcsomóban, ami nyirokcsomó megnagyobbodás képében válik észlelhetővé. Előfordulhat, hogy megfázás, influenza, vagy bármely egyéb betegség alkalmával megduzzadnak és könnyen tapinthatóvá válnak a nyirokcsomók. A nyirokcsomók szerte megtalálhatóak a testünkben, főbb előfordulási helyei a következők:

  • Nyak: A nyaki nyirokcsomók a fej és a nyak fertőzéseivel és betegségeivel kapcsolatos immunválaszért felelősek.
  • Hónalj: Az axilláris (hónalji) nyirokcsomók a karokból, mellkasból és mellkasfalból érkező nyirokfolyadékot szűrik ki.
  • Mellkas: A mellüregben is található nyirokcsomók (például a mediastinális nyirokcsomók), ők a szív és a tüdő nyirokelvezetéséért felelősek.
  • Hasüreg: Mélyen a hasüregben is találhatók nyirokcsomók, amelyek feladata a hasi szervekből érkező nyirokfolyadék szűrése.
  • Ágyék: Az inguinalis (lágyéki) nyirokcsomók a lábakból és a nemi szervek környékéről gyűjtött nyirokfolyadékot szűrik meg.

    Kapcsolódó cikkünk

    A megnagyobbodott nyirokcsomó limfómára utal?

    A megnagyobbodott nyirokcsomó limfómára utal?

    Amikor megnagyobbodott nyirokcsomókat tapint valaki a nyakán vagy a hónaljában, az első gondolata, hogy daganata van. Pedig sokkal valószínűbb, hogy helyi vagy szisztémás fertőzés ...

Mik a nyirokcsomó megnagyobbodás tünetei?

A nyirokcsomó megnagyobbodás alapvetően annak a jele, hogy dolgozik a szervezet immunrendszere. Ez nem minden esetben kóros, hanem sokszor egy természetes válaszreakció valamilyen fertőzésre. A kivizsgálás során nagyon fontos eldönteni, hogy kóros vagy természetes, reaktív nyirokcsomó megnagyobbodás áll fent. Ez a legtöbb esetben eldönthető a fizikális vizsgálat során. A természetes, reaktív nyirokcsomó megnagyobbodás tünetei az alábbiak lehetnek:

  • Látható és tapintható duzzanat (általában 1 cm-nél kisebb)
  • Bőrpír az adott területen
  • Érzékenység vagy fájdalom érintésre
  • Hőemelkedés vagy láz
  • Általános fáradtság és gyengeség
  • Fertőzéses tünetek is előfordulhatnak, például torokfájás, orrfolyás, köhögés stb.

Milyen jelek utalhatnak arra, hogy kóros a nyirokcsomó megnagyobbodás?

A nyirokcsomó megnagyobbodás tünetei eltérőek lehetnek kóros esetben. Azt nevezzük kórosnak, amikor nem valamilyen fertőzés elleni harcban nagyobbodott meg a nyirokcsomó, hanem például daganatos folyamat miatt. Nyirokcsomó megnagyobbodás előfordulhat rosszindulatú, vérképzőszervet érintő betegségek esetén, de ugyanígy tünete lehet például a tüdődaganatnak vagy a mellráknak is. Ilyen esetekben a nyirokcsomó megnagyobbodás azt sejteti, hogy már nagy valószínűséggel áttétek is képződtek.  A nyirokcsomó megnagyobbodás kóros eredetére utalhatnak az alábbi tünetek:Nyirokcsomó megnagyobbodás - Trombózis és Hematológiai Központ

  • 2 hétnél hosszabb ideig fennálló tünetek
  • Porckemény tapintatú nyirokcsomó megnagyobbodás
  • Nem mozgékony, alapjától nehezen elválasztható nyirokcsomó
  • 2 cm-nél nagyobb nyirokcsomó megnagyobbodás
  • Fertőzésre utaló jelek hiánya
  • Testsúlycsökkenés
  • Megmagyarázhatatlan láz
  • Éjszakai izzadás

A fenti tünetek esetén mihamarabb orvoshoz kell fordulni, hogy alapos kivizsgálással tisztázzák a nyirokcsomó megnagyobbodás okát!

Miért alakulhat ki nyirokcsomó megnagyobbodás?

A nyirokcsomó megnagyobbodás alapvetően egy tünetet jelent, ami felhívja a figyelmet a háttérben zajló betegségre. Önmagában nem tekinthető betegségnek, de figyelemfelhívó funkciója jelentős. Nyirokcsomó megnagyobbodás többek között az alábbi esetekben fordulhat elő:

  • Fertőzések: Leggyakrabban a nyirokcsomó megnagyobbodás valamilyen fertőzés miatt következik be. Gyakran látjuk torokgyulladás, mandulagyulladás, fogfájás vagy vírusos fertőzések esetén a submandibuláris nyirokcsomók duzzanatát.
  • Daganat: Rosszindulatú daganatok tünete is lehet a nyirokcsomó megnagyobbodás. Különösen gyakori limfómák és leukémiák esetén, de a szolid tumorok is gyakran a nyirokrendszeren keresztül adnak áttétet, így az első áttét nyirokcsomóban jelenhet meg.
  • Autoimmun betegségek: Az autoimmun betegségek (például rheumatoid arthritis vagy lupus) okozta gyulladásos állapotok a nyirokcsomók reakcióját is kiválthatják, és nyirokcsomó megnagyobbodás is jelentkezhet.
  • Allergiás reakciók: Erős allergiás reakciók következtében is kialakulhat nyirokcsomó megnagyobbodás.
  • Endokrin betegségek: Néhány endokrin betegség, például a pajzsmirigy rendellenességei is hatással lehetnek a nyirokcsomók méretbeli növekedésére.
  • Szisztémás betegségek: Néhány ritkább szisztémás betegségben, például sarcoidosisban is létrejöhet nyirokcsomó megnagyobbodás.
  • Gyógyszerek: Bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is kialakulhat nyirokcsomó megnagyobbodás.

    Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

A nyirokcsomó megnagyobbodás lehet rákos betegség tünete is?

A nyirokcsomó megnagyobbodás egyik és sajnos nem ritka oka a szervezet rákos megbetegedése. A nyirokcsomó megnagyobbodás kétféle úton is létrejöhet daganatok esetén. Egyrészt magából a nyirokszervből is kiindulhat a daganat, másrészt a nyirokcsomó szűrőrendszere felfoghatja a nyirokfolyadékban keringő levált daganatos sejteket.

A limfóma egy olyan daganattípus, amely közvetlenül a nyirokrendszerből indul ki, és a nyirokcsomókat érinti. Két fő formája van: a Hodgkin-kór és a nem-Hodgkin-kór. Ezeknek a betegségeknek jellemzően az egyik első tünetük a fájdalommentes nyirokcsomó megnagyobbodás. A Hodgkin-kór ritkábban fordul elő, míg a non-Hodgkin szindróma egy összefoglaló név, melynek több mint 25 fajtája ismert.

Előfordulhat az is, hogy a nyirokfolyadékban keringő rákos sejtek fennakadnak a nyirokcsomóban. Ilyenkor a daganatos sejtek összegyűlnek, osztódásnak indulnak, ami következtében kialakul a nyirokcsomó megnagyobbodás. Ez különösen gyakori olyan rákos megbetegedéseknél, mint a mellrák, tüdőrák, prosztatarák és a melanóma. A nyirokcsomók ilyenkor másodlagosan, áttétként érintettek.

Hogyan vizsgálható ki a nyirokcsomó megnagyobbodás?

Amennyiben a nyirokcsomó megnagyobbodás a bőr felszínéhez közel helyezkedik el, kezelőorvosa könnyedén kitapinthatja. Ha nyomásra fájdalmat érez, valószínűsíthető, hogy heveny gyulladásról van szó, de mindenképp javasolt a részletesebb kivizsgálás! Ha a nyirokcsomó mélyebben helyezkedik el a bőr alatt, a diagnosztizálásához ultrahang-, vagy CT-vizsgálatra lehet szükséges. Ahogyan azt már korábban is hangsúlyoztuk, a nyirokcsomó megnagyobbodás csupán egy tünet. A kivizsgálás célja megtalálni, hogy mi okozhatta.

A vérkép és egyéb laboratóriumi vizsgálatok segíthetnek felismerni a háttérben meghúzódó fertőzéseket vagy gyulladásokat. Daganatos betegség esetén a stádium megállapításához vérvizsgálatokra és mintavételre is szükség lesz. Leggyakrabban finomtű aspirációs citológia (FNAC) történik, hogy mintát vegyenek a nyirokcsomóból és mikroszkópos vizsgálatnak vessék alá. A flow citometria egy laboratóriumi vizsgálati módszer, amely segíthet a limfocita alpopulációk pontos meghatározásában és a limfoproliferatív rendellenességek diagnosztizálásában. Ha gyanú merül fel rákra, a PET-CT vizsgálat segíthet a daganat lokalizálásában és a kiterjedésének megállapításában.

Milyen kezelésre lehet szükség nyirokcsomó megnagyobbodás esetén?

A nyirokcsomó megnagyobbodás kezelése attól függ, hogy mi okozta ezt a tünetet. Ha a nyirokcsomó megnagyobbodás hátterében nem rákos betegség áll, az alábbi kezelési lehetőségek merülhetnek fel:

  • Fertőzések kezelése: Ha a nyirokcsomó megnagyobbodás valamilyen fertőzés miatt következik be, azt kell kezelni. Bakteriális fertőzések esetén antibiotikumok adhatóak, míg vírusos fertőzés esetén a pihenés, folyadékterápia, valamint a láz- és fájdalomcsillapítók segíthetnek.
  • Gyulladáscsökkentő szerek: A gyulladáscsökkentő gyógyszerek, például nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-k) is segíthetnek a fájdalom, a gyulladás és az esetlegesen fellépő láz enyhítésében.
  • Pihenés és szervezet megerősítése: A pihenés és a megfelelő táplálkozás segít a szervezet megerősíteni a szervezet immunrendszerét és elősegíteni a gyógyulást.
  • Helyi hőkezelés: A nyirokcsomó megnagyobbodás környékén alkalmazott meleg borogatások vagy más helyi hőkezelések segíthetnek a fájdalom enyhítésében és a nyirokcsomó megnagyobbodás okozta duzzanat csökkentésében.
  • Gyógyszeres kezelés: Az orvos által felírt egyéb gyógyszerek, például allergiás reakciók esetén antihisztaminok vagy más tüneti kezelések is segíthetnek nyirokcsomó megnagyobbodás esetén.

Ha a nyirokcsomó megnagyobbodás jelenségét igazoltan rákos megbetegedés okozza, hosszabb és specifikusabb terápiára van szükség. A kezelőorvos mérlegelni fogja a betegség stádiumát, a szervezet állapotát és az egyéb paramétereket, majd egy onkológiai csapattal egyeztetve javaslatot tesz a kezelésre. Terápiaként alkalmazható kemoterápia, sugárkezelés, célzott terápia, műtét vagy ezeknek a kombinációja.

Téma szakértője

Dr. Kárpáti Ágnes

belgyógyász, hematológus

  • Specialitások:

     

    Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emelet

  • Szerző: Trombózis- és Hematológiai Központ Utolsó módosítás: 2024.10.16 19:24