A trombózis meglétének diagnózis felállítása nem a Trombózis- és Hematológiai Központ profilja, szakmailag azonnali akut ellátást igényel, amire mi - fekvőbeteg osztály intenzív osztály hiányában - nem vagyunk felkészülve. Akut ellátás igénye esetén, kérjük, hívjon mentőt, és keresse fel a területileg illetékes kórházat!

A sorozatos vetélések hátterében APS is állhat
A terhesség az egyik legcsodálatosabb időszak egy nő életében. Sajnos egyes kismamáknak újra és újra át kell élniük a poklot, a vetélések és akár a halvaszülés kockázatát csak azért, mert nem kerül felismerésre az antifoszfolipid szidróma (APS)
A terhességi antifoszfolipid szindrómáról és a kezelési lehetőségekről dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa beszél.
Terhesség antifoszfolipid szinrómával
Az APS, vagyis az antifoszfolipid szindróma egy autoimmun betegség, kialakulásának okai egyelőre nem tisztázottak. A kór tulajdonképpen egy immunrendszeri zavar, amely hatással van a véralvadás folyamatára.
A testben a vér alvadásának nagyon fontos szerepe van. Sérülés, vérzés esetén ugyanis ez a folyamat gondoskodik arról, hogy a lehető legkevesebb vért veszítsük el. A váralvadásban egy sor hormon és alvadási faktor vesz részt, melyek egymás után, domineszerűen aktiválódva idézik elő azt az eseményt, melynek során az oldható fibrinogénből oldhatatlan fibrin keletkezik, és a véralvadás bekövetkezik.
Amilyen fontos a szerepe a megfelelően gyors alvadásnak, annyira fontos az is, hogy ez ne történhessen meg rendellenesen, az az ne keletkezzen trombózis. Terhességben a véralvadási faktorok aktivitása fiziológiásan is növekszik, tehát gyorsabban alvad meg a vér az egészséges terheseknél is.
Az antifoszfolipid szindróma esetében arról van szó, hogy, könnyebben keletkezik trombus az erekben, akár az agyi erekben is stroke-t okozva. Leggyakrabban a végtagok mélyvénás rendszerben alakul ki a trombózis, és könnyen okozhat, véralvadék leszakadásával súlyos tüdőembóliát. Létrejöhet véralvadék az artériákban is, amikor szív infarktust okoz.
Terhesség esetén a képlet tovább bonyolódik. Az antifoszfolipid szindróma tüneteit sokszor egy specifikus esemény, mint például a terhesség, hozza felszínre. Ekkor a placenta vérereiben is kialakulhat trombózis, elzáródás, mely a magzatra nézve katasztrofális következményekkel járhat.
A terhességi antifoszfolipid szindróma tünetei
Mivel a betegség kialakulását, súlyosbodását indukálhatja a terhesség, így a babavárást is erősen megkeserítheti. A magzatra nézve lehetnek súlyos következmények:
- Sorozatos vetélés
- Halva születés
- Koraszülés
- Fejlődésben a magzat visszamarad, ritkán fejlődési rendellenesség is kialakulhat.
A kismamára nézve a legnagyobb veszély:
- mélyvénás trombózis
- tüdőembólia
- stroke
Mind a babára, mind a mamára súlyos veszélyt jelent, az antifoszfolipid szindrómában gyakrabban előforduló, terhességi toxaemia.
Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa elmondta, hogy az antifoszfolipid szindróma leggyakrabban harminc év körüli nők esetében jelentkezik, vagyis éppen abban a korban, amikor a legtöbb nő a gyermekvállalás mellett dönt.
Kezelése
A súlyos antifoszfolipid szindrómás betegek esélye az élveszülésre kezeletlen esetben 5% körül mozog. Azonban a fejlődésnek hála mára ez az arány a kezelésekkel több, mint 80%-ra nőtt.
A betegséget vérvétellel, illetve a vér laborvizsgálatával lehet kimutatni, vagyis a megelőzés az egyetlen fegyver a kezünkben. Ha fény derül a kór meglétére, akkor a kismama véralvadást gátló injekció, - antikoaguláns - /súlyos esetben szteroid és trombocita funkciót csökkentő gyógyszerek is/ kezelésben részesül, mellyel a szakember a véralvadási folyamatokat képes befolyásolni, így minden esély meg van arra, hogy egy egészséges kismama örülhessen az egészséges gyermekének.
Téma szakértője
-
dr. Szélessy Zsuzsanna
- Szakterületek:
- hematológus, belgyógyász
- Specialitások:
- visszatérő vetélés kivizsgálása
- véralvadási zavar meddőség hátterében
- trombózis kivizsgálása, kezelése
- antifoszfolipid szindróma kezelése
- terhesség véralvadási zavarral
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Vélemények dr. Szélessy Zsuzsannáról>>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői konzultáció
- távkonzultáció (telefonos)
Orvos válaszol
Igen, a kemoterápiás kezelés okozhat trombózist, ezáltal szűkületet az erekben, főleg, ha van a családban öröklött trombózis készség. Ezért gyakran alvadásgátló (vérhígító) kezelést is kapnak az onkológiai betegek.
Üdvözlettel: Dr. Szélessy Zsuzsanna
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Kiemelkedő hozzáállás
További véleményekNagyon megnyerő az ügyfélszolgálaton dolgozók segítőkészsége, mosolygóssága, embersége, közvetlensége. Szélessy doktornő szakmai hozzáállása, holisztikus szemlélete, az orvosszakmai nyelvezet közérthetővé tétele, a jövőre vonatkozó tanácsadása, mind - mind nagyon pozitív érzelmet váltott ki belőlem.