Csontvelő biopszia- mikor van rá szükség?
A csontvelő a vérképzés helye, így bizonyos vérképzőszervi betegségek esetén szükség lehet a vizsgálatára. A csontvelő biopszia járóbeteg ellátás keretein belül is megtörténhet, érzéstelenítésben. Dr. Kárpáti Ágnest, a Trombózis-és Hematológiai Központ onkohematológusát arról kérdeztük, milyen esetekben van rá szükség, és hogy néz ki maga az eljárás.
Csontvelő szerepe
A csontvelő a csontok belsejében elhelyezkedő lágyabb szövet, mely a vér alkotóelemeit termeli (vörösvértesteket, fehérvérsejteket, vérlemezkéket). Maga a vérképzés a lapos csontokban található vörös csontvelő feladata, a csöves csontokban lévő sárga csontvelő szerepe pedig inkább hézagpótlás, alapvetően zsírszövetből áll, és kb. 4 éves kor után jelenik meg.
Ha a működésében valamilyen zavar lép fel, az az egész szervezet működését komolyan befolyásolja.
Leukémia és limfóma gyanújakor fontos a vizsgálata
A leukémia és a limfóma olyan vérképzőszervi daganatok, melyek bármely életkorban kialakulhatnak, és megfelelő terápia nélkül akár halálhoz is vezethetnek. Mindkét betegségnek több típusa is van, más tünetekkel, más prognózissal, és ezek meghatározása igen lényeges a terápia felállításához. Amennyiben a betegségek gyanúja fennáll, úgy a szokásos labor - és képalkotó vizsgálatokon túl nagyon fontos szerepe van a csontvelő biopsziának. Érdemes tudni, hogy nem csak daganat gyanúja esetén van rá szükség, hanem pl. trombocita problémák, fertőzések, gyulladások, b12 hiány esetén is. A vizsgálat szükségességét hematológus dönti el.
Leukémia tünetei
-
Fogyás
-
Fáradékonyság, gyengeség
-
Éjszakai izzadás
-
Étvágytalanság
-
Gyakori fertőzések
-
Fokozott vérzéshajlam
-
Nyirokcsomó megnagyobbodás
Limfóma tünetei
-
Megnagyobbodott, fájdalmatlan nyirokcsomók
-
Megmagyarázhatatlan láz, hőemelkedés
-
Éjszakai izzadás
-
Fogyás
-
Helye szerint az adott terület fájdalma is lehetséges (pl.hasfájás, fejfájás, mellkasi fájdalom)
Sajnos igen gyakori, amikor “véletlen”, egyéb vizsgálatok során fedezik fel a problémát.
Mi történik csontvelő bioposzia során?
A vizsgálat járóbeteg ellátás keretein belül is megtörténhet, így a biopszia után, kis pihenést követően haza is mehet a beteg- mondja dr. Kárpáti Ágnes, a Trombózis-és Hematológiai Központ onkohematológusa. A mintavétel helye több tényező függvénye, ám fontos, hogy olyan csontból vegyék, ahol vörös csontvelő található. A vizsgálat helyi érzéstelenítésben történik, majd egy speciális tű segítségével leveszik a mintát. Ez kisebb kellemetlenséggel, fájdalommal jár, ám csupán rövid ideig tart. Utána a beteg rövid ideig pihen, majd otthonába bocsátható.
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Téma szakértője
Dr. Kárpáti Ágnes
belgyógyász, hematológus
- Specialitások
- leukémia
- vérképeltérések okának kivizsgálása
- limfóma
- nyirokcsomó megnagyobbodás
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
- Rendelés típusa:
- személyes (rendelői) konzultáció
- távkonzultáció (telefonos)
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Teljes empátia
Nagyon empatikus orvos! Mind a kivizsgálást, mind a kezelést tekintve csak pozitív tapasztalataim vannak!