Mikor van szükség trombózis megelőzésre terhesség során?

A várandósság és a gyermekágyi időszak megnöveli a mélyvénás trombózis kialakulásának kockázatát elsősorban a szervezetben végbemenő hormonális változások következtében. Természetesen ez még nem egyenlő azzal, hogy a kismamánál ki is alakul véralvadási probléma, így az esetek többségében a terhesség zavartalanul zajlik. Dr. Selmeczi Annától, a Trombózis- és Hematológiai Központ belgyógyász orvosától megtudhatja, hogy mégis mikor van szükség prevencióra.

A várandósság és a gyermekágyi időszak megnöveli a mélyvénás trombózis kialakulásának kockázatát elsősorban a szervezetben végbemenő hormonális változások következtében. Természetesen ez még nem egyenlő azzal, hogy a kismamánál ki is alakul véralvadási probléma, így az esetek többségében a terhesség zavartalanul zajlik. Dr. Selmeczi Annától, a Trombózis- és Hematológiai Központ belgyógyász orvosától megtudhatja, hogy mégis mikor van szükség prevencióra.

 

Megnövekedett rizikó

A várandósság során a test rengeteg változáson megy keresztül, többek között az elvérzés elkerülése érdekében megnő az alvadási faktorok aktivitása, miközben csökken a véralvadást gátló fehérjék mennyisége. Éppen ezért az egészséges kismamáknál terhesség alatt négyszeresére, míg a gyermekágyban tizennégyszeresére nő a trombózis kialakulásának esélye. A veszély még nagyobb, ha az illetőnek genetikai hajlama van a vérrögösödésre (pl. Leiden mutáció), súlyosabb visszértágulatokkal küzd, feküdnie kell, vagy ha nem megfelelő életmódot folytat (túlsúly, mozgáshiány, kevés folyadékfogyasztás). A mélyvénás trombózis egyik fő veszélye az életveszélyes tüdőembólia, ugyanis a vérrög egésze vagy egy darabkája leszakadhat, és bekerülve a véráramba, a tüdőbe juthat.

A súlyos szövődmény kialakulásának elkerülésére, fokozott kockázat esetén az orvos kis molekulatömegű heparin injekciót (LMWH) írhat elő, mely megakadályozza a vérrögök kialakulását, méghozzá úgy, hogy a magzatot közben nem veszélyezteti. Mikor van szükség trombózis megelőzésre terhesség során? - Trombózis- és Hematológiai Központ

Mely esetekben kell megelőző kezelés?

A mélyvénás trombózis megelőzésének több módja is van, melyeket egyébként az egészséges nőknek is érdemes követniük. Ilyen többek között a bőséges folyadékfogyasztás és a rendszeres testmozgás, melyek megakadályozzák a vér pangását az alsóvégtagokban, illetve visszeresség esetén érdemes kompressziós harisnyát is hordani a jobb vénás áramlás érdekében!

Előfordulhat, hogy ezek az óvintézkedések kevésnek bizonyulnak- ilyenkor hasfalba adott LMWH-ra van szükség, egyrészt a vetélés/koraszülés, másrészt az anyuka mélyvénás trombózisának elkerülése céljából. A trombózist megelőző injekciót a baba világra jövetelét követően a gyermekágyas időszakban is folytatni kell, általában 6 hétig (van, hogy tovább, ha pl. kombinált trombofília áll fenn)- mondja dr. Selmeczi Anna.

Hogy kiknek kell prevenciós injekciós kezelésben részesülniük, azt a szakorvos dönti el előzetes konzultáció és részletes állapotfelmérés után. Leggyakrabban súlyosabb trombofília (pl. Leiden homozigóta), régebbi trombózis/tüdőembólia esetén van rá szükség. Viszont ha még nem volt mélyvénás trombózisa, tüdőembóliája a kismamának, ám ismert trombofíliás, akkor az illetőnek nem mindig kell a terhesség elejétől alvadás gátlóval szúrnia magát, többnyire csak a terhesség vége felé és a gyermekágyban van rá szükség.

Hogy a szakorvos pontosan mikortól ajánlja az injekciós kezelést, az több tényezőtől is függ, pl. testsúlytól, ikerterhességtől, trombofília súlyosságától, visszértágulat mértékétől, illetve bizonyos nőgyógyászati/belgyógyászati betegségektől is- teszi hozzá a belgyógyász.

Téma szakértője

Dr. Selmeczi Anna

belgyógyász

  • Specialitások: Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emelet  
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktornő/Doktor úr! Antifoszfolipid antitest pozitivitást állapítottak meg nálam. A kardiolipin G/A/M és a B2-GPI Igg/Iga/Igm értékek lettek nagyobbak. Írtak fel erre Aszpirin protectet, majd emellé Clexane-t. Kérdésem az lenne, hogy természetes úton való próbálkozás mellett is lehet szúrni minden nap a Clexane-t vagy csak lombik beültetéstől számítva? Erre eddig csak azt a választ kaptam, hogy végülis nyugodtan el lehet kezdeni bármikor természetes próbálkozás mellett is. Kérem segítsenek a válaszban. Nagyon köszönöm!
    Kedves Gabi!

    Általánosságban elmondható, hogy fogantatás előtt nem szükséges elkezdeni a Clexane-t, elegendő a pozitív terhességi teszt után kezdeni.

    Azonban az antifoszfolipid antitest pozitivitással kapcsolatban lenne még néhány javaslatom. Ha esetleg nem volt, akkor javaslom, hogy történjen kontroll laborvizsgálat (3 és 6 hónappal az első labor után), mert előfordul, hogy ezek az értékek csak átmenetiek. Az se mindegy, hogy az antitestek közül az IgG, az IgM vagy az IgA emelkedett, és milyen mértékben, ezért is fontos lenne egy megerősítő labor. Tartós pozitivitás esetén további kivizsgálás is szükséges. Valamint a terápiás döntést az is erősen befolyásolja, hogy Önnek volt-e korábban terhességi komplikációja, esetleg artériás vagy vénás trombózisa, vagy nem. Mindezek összessége alapján lehet meghatározni, hogy pontosan Önnek milyen vérhígító kezelésre van szüksége.

    Köszönettel,
    Dr. Selmeczi Anna
    K. Gabi

    Dr. Selmeczi Anna

    belgyógyász

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    kedves és empatikus

    Állapotos vagyok és véralvadási zavarom van, ezért kerestem fel a Doktornőt. Hihetetlen kedves és empatikus, továbbá rendkívül alapos!
    Dr. Selmeczi Anna
    Dr. Selmeczi Anna
    belgyógyász

    Kapcsolódó videók

    Létrehozás ideje: 2015.05.06 Utolsó módosítás: 2025.02.14