Mire figyeljenek nyáron a kismamák, ha el akarják kerülni a trombózist?

A kánikulában a kismamáknak több dologra kell ügyelniük, hogy zavartalanul teljen a melegebb hónapokban is a terhességük. Az egyik legfontosabb a trombózis megelőzése, hiszen a várandósság, a nyári hőség, a hosszú utazás mind megnövelik a vérrögök kialakulásának rizikóját. Hogy miként lehet elkerülni, azt dr. Selmeczi Annától, a Trombózis- és Hematológiai Központ belgyógyászától, terhességi véralvadási zavar specialistájától kérdeztük.

Kell-e szúrnom magam véralvadásgátlóval?

Azoknak, akiknek magas a trombózis kialakulásának rizikója (ezt szakorvos dönti el), fontos, hogy rendszeresen alkalmazzanak véralvadásgátló injekciót a terhességük alatt, mivel enélkül nagy eséllyel kialakulnak életveszélyes vérrögök, melyek az anyuka és a baba életét is veszélyeztetik. Érdemes tudni, hogy a heparin-tartalmú szerek a kumarin származékokkal és a NOAC (új alvadásgátló) tablettákkal szemben teljes biztonsággal használhatóak a terhesség alatt, mivel a magzat fejlődését nem károsítják. A szülés után általában még 6-8 hétig kell szúrnia magát a mamának, a későbbi alvadásgátló szükségességéről a szakorvos dönt.

Viseljen kompressziós harisnyát

Bár a nagy hőségben nem biztos, hogy a legkényelmesebb viselet a kompressziós harisnya, mégis bizonyos estekben fontos szerepe van a mélyvénás trombózis megelőzésében. Különösen azoknál a kismamáknál, akiknek vannak visszértágulatai, volt már a lábában mélyvénás trombózis, esetleg krónikus vénás keringési elégtelenség miatt rendszeres lábdagadásuk (ödéma) van. A kompressziós harisnya tartást ad a felületes vénáknak, nem engedi, hogy azok kitáguljanak, valamint a mélyvénák felé segíti a vér áramlását, így megelőzi a vér pangását és a trombózis kialakulását. Emellett természetesen gátolja a láb bedagadását is, ami szintén a vénákban és a nyirokerekben kialakult pangás miatt jönne létre. Hogy milyen típusú és kompressziós erősségű harisnyát kell használni, valamint hogy mi a felhúzás jó technikája azt feltétlenül szakemberrel kell megbeszélni!

Ne tartózkodjon a napon

A tűző napon tartózkodni várandósság nélkül is veszélyes és nem csak a bőrt károsító hatás miatt, hanem ekkor nagyobb a folyadékvesztés, könnyebb napszúrást kapni, ami ájulást, hányást okozhat, ráadásul a melegben az erek kitágulnak, a visszerekben pangás alakulhat ki. Ezen tényezők mind segítik a trombózis kialakulásának esélyét. A melegebb termálvizekben történő üldögélés szintén nem javasolt a kismamáknak, mert ekkor is nő a trombózis lehetősége a visszerek kitágulása miatt, és természetesen a nőgyógyászati fertőzéseket is könnyebb itt szerezni.

Repülőútra készül? Legyen elővigyázatos!

Sokan a terhesség alatt is vállalkoznak hosszabb-rövidebb repülőútra, ám érdemes bizonyos óvintézkedéseket érdemes betartani! Először is, ha a családjában előfordult már trombózis, úgy célszerű az út előtt laborvizsgálattal meggyőződni arról, hogy nincs-e esetleg genetikai hajlama a vérrögösödére, hiszen ha van, akkor meglehet, hogy heparin injekcióra lesz szüksége! Ha nincs, akkor is fontos fokozottan ügyelni a prevencióra: ha visszeres, akkor viseljen kompressziós harisnyát, fogyasszon megfelelő mennyiségű folyadékot, mert a repülő levegője szárazabb, továbbá ügyeljen arra, hogy fehérneműje, ruhája legyen kényelmes, ne szorítson sehol, valamint álljon fel és sétáljon, amikor csak teheti - tanácsolja dr. Selmeczi Anna, a Trombózis- és Hematológiai Központ belgyógyásza.

További híreink>>>

Téma szakértője

Dr. Selmeczi Anna

belgyógyász

  • Specialitások: Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emelet  
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktor Úr! 77 éves vagyok Egy éve tüdő embóliám volt azóta napi 5 mg Walfarint szedek Meddig szükséges még szednem. Reumatoid artritis miatt heti 10 mg metrotrexant és diabétesz miatt eucreast szedek. Üdvözlettel és köszönöm szépen a válaszát.
    Tisztelt Czuczi Károly!
    Sajnos erre a kérdésre csak a leleteivel konzultáció keretén belül kivizsgálással egybekötve tudnánk pontos választ adni.
    Fontos kérdések van- e egyáltalán hajlama a trombózisra, felszívódott-e egy év alatt a az előző trombus.
    Keresse fel szakorvosát.
    Üdvözlettel,
    Prof. Blaskó György
    Czuczi Károly

    Prof. Dr. Blaskó György

    belgyógyász

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    kedves és empatikus

    Állapotos vagyok és véralvadási zavarom van, ezért kerestem fel a Doktornőt. Hihetetlen kedves és empatikus, továbbá rendkívül alapos!
    Dr. Selmeczi Anna
    Dr. Selmeczi Anna
    belgyógyász

    Kapcsolódó videók

    Létrehozás ideje: 2017.07.31 Utolsó módosítás: 2024.01.04