Nem minden trombofíliásnak lesz feltétlenül trombózisa

Sokan, ha meghallják azt az orvosuktól, hogy trombofíliásak, akkor egyből látják magukat a kórházi osztályon, ahogy a szakemberek a leszakadt vérröggel próbálnak megbirkózni. Pedig ez a diagnózis nem egyenlő azzal, hogy a probléma be is következik. Hogy mit is jelent pontosan a trombofília, illetve, hogy ez milyen veszélyeket rejt magában, arról Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa beszélt.

Egyre többen találkoznak a trombofília kifejezéssel, mint betegséget jelölő fogalommal.
Természetesen ez nem jelent mindig betegséget, bár az igaz, diagnózisként használják. De hogy pontosan mit is takar?

„A trombofília röviden a trombózis készség fokozódását jelenti. Ez két okból alakulhat ki: vagy a véralvadást segítő fehérje marad tovább aktív, és nagyobb intenzitással dolgozik, vagy pedig az alvadási faktorokat lebontó, inaktiváló fehérjék nem tudják maradéktalanul teljesíteni a feladatukat. Sajnos ez lehet veleszületett állapot, és az öröklött tényezők miatt fokozódik a trombózis készség - ekkor nevezzük familiaris trombofíliának.”- mondja Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa.

Azonban a trombofília lehet szerzett állapot is, amikor életünk folyamán alakul ki a fokozott trombózisra való hajlam, viszont ekkor a probléma leggyakrabban autóimmun betegségekhez társul, illetve daganatos megbetegedéseket kísér. Természetesen vannak élettani helyzetek is, mint, például a terhesség, a gyermekágy, amikor fokozódik a trombózis készség, és ilyenkor könnyebben alakulhat ki a kismamánál vérrögösödés, viszont ezt nem is nevezzük trombofíliának.

Familiáris trombofília

Familiaris trombofília egyáltalán nem ritka a Magyarországon. Vannak nagyon enyhe genetikai eltérések, amelyek miatt önmagában nem is alakul ki vérrögösödés, de ha hozzáadódik más betegség, vagy nem megfelelő életmód, akkor bizony könnyebben bekövetkezhet a baj.  Hogy mik lehetnek a kiváltó tényezők? Ilyen például a gipszrögzítés, nagyobb műtét, terhesség, súlyosabb fertőzőbetegség, hosszasan ágyban való fekvés, vagy ülés, fogamzásgátló szedése, illetve a hormon és sejtosztódást gátló kezelések némelyike.

Amennyiben a familiáris trombofília súlyos, akkor már kisebb életmódbeli, egészségügyi problémákra, kevesebb fizikai inaktivitásra is súlyos vérrögösödés alakulhat ki, ezért ilyen esetekben fokozottabban kell a prevencióra (megelőzésre) gondot fordítani!

„Ha tudunk a családban trombózisról, vagy már diagnosztizált trombofíliáról, akkor a megelőzés érdekében célszerű a feltáró vizsgálatokat elvégeztetni! A trombózist megelőző kezelés általában véralvadásgátló gyógyszerek alkalmazásával, és a visszeres végtagok fáslizásával történik.”- teszi hozzá Dr. Szélessy Zsuzsanna.


 

Téma szakértői

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztet Prima Medica Trobózisközpont! 28. hetet betöltött kismama vagyok, 1995-ben (7 évesen) szeronegatív JRA-t diagnosztizáltak nálam. 2005-ben az immunlaborom szerint az ANA, anti-DNS, anti-CCP, Rf, aCl, aB2-GPI, ENA, ANCA negatív. 2014-ben bal Tawara-szárblokkot állapítottak meg. 2016-os immunlabor szerint ANA, ENA, Sm, SSA, SSB, Scl-70, Jo-1, anti-CCP, RF IgA/IgM/IgG, ANCA, B2-GPI, TPO negatív. HBLA-B27 pozitív vagyok. Idén februárban spondyl-arthritis ankylopoetica-t diagnosztizáltak. Az lenne a kérdésem, hogy lehet-e lupus antikoagulans betegségem. Vetélésem nem volt. Érdemes-e az ezt a betegséget kimutató vérvizsgálatot elvégeznem? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: VB Anna
Kedves Anna!
Igen, sajnos más autoimmun betegsége is lehet.Fontos volna LA, és az antifoszfolipid szindróma kizárása.
Nőgyógyászával beszélje meg a trombózis profylaxis megkezdését, amit a szülés után még 6 hétig folytatni kell.
Üdvözlettel: vDr. Szélessy Zsuzsanna

Kapcsolódó oldalak

Létrehozás ideje: 2013.11.22 Utolsó módosítás: 2018.12.12