Szédül szülés után? Terhesség utáni vérszegénység is okozhatja

Szülés után az új élethelyzet és az alváshiány miatt sokaknál gyakori panasz a rossz közérzet, kimerültség, szédülés. Ha ezt hosszabban tapasztalja a kismama, akkor érdemes vérvétel útján megbizonyosodnia a vas szintjéről, ugyanis meglehet, hogy vashiányos vérszegénység okozza a kellemetlen tüneteket. Hogy mi ebben az esetben a teendő, arról dr. Szélessy Zsuzsannát, a Trombózisközpont hematológus főorvosát kérdeztük.

Szülés után az új élethelyzet és az alváshiány miatt sokaknál gyakori panasz a rossz közérzet, kimerültség, szédülés. Ha ezt hosszabban tapasztalja a kismama, akkor érdemes vérvétel útján megbizonyosodnia a vas szintjéről, ugyanis meglehet, hogy vashiányos vérszegénység okozza a kellemetlen tüneteket. Hogy mi ebben az esetben a teendő, arról dr. Szélessy Zsuzsanna hematológust kérdeztük, aki a páciensek visszajelzése alapján elnyerte a Trombózisközpont  Év Kiváló Orvosa díjat. 

Vashiányos vérszegénység

Vashiányos vérszegénységről akkor beszélünk, amikor valamilyen oknál fogva a normál szint alá csökken a szervezet vas raktára, és ennek következtében csökken a hemoglobinban gazdag vörösvértestek száma. Az állapot során a sejtjeink, szöveteink oxigén szükségletét a vér a vörösvérsejtjeinkben lévő oxigént szállító molekulák mennyiségi, vagy minőségi eltérései miatt nem tudja kielégíteni.

Hátterében állhat vérvesztés (pl. vérzékenység miatt), de nem ritka, amikor helytelen táplálkozás, felszívódási zavarok, klimax, terhesség, szoptatás miatt alakul ki. Ez utóbbi esetekben azért jön létre vashiányos vérszegénység, mert a szervezet fokozott vasszükségletét a test nem tudja kompenzálni.

Terhesség utáni vérszegénység a szédülés hétterében

A postpartum anémia terhesség utáni vérszegénységet jelent. Ennek oka lehet a szülés utáni nagyobb vérvesztés (postpartum vérzés), de lényegesen gyakoribb, hogy a kismama már a terhesség is előtt is vashiányos vérszegényéggel küzdött, és ezt súlyosbította a szülés alatti vérvesztés. A várandósság ideje alatt ugyanis fokozott a szervezet vas szükséglete, így ha a vas raktárakat az anyuka nem töltötte fel idejében, akkor az könnyen vashiányos vérszegénységhez vezethet.

Anémia során a friss édesanya hosszan tartó fáradtságról, depresszióról, aluszékonyságról és erőteljes szédülésről számolhat be, ami akár hátráltathatja őt a gyerek körüli feladatok elvégzésében is. A vérszegénység azonban nem csak az anya hangulatára nyomhatja rá a bélyegét, de megnöveli a húgyúti fertőzések kialakulásának esélyét, valamint ronthatja az anyatej minőségét is- így amellett, hogy az anyatej nem lesz annyira tápanyagdús, kevésbé nyújt majd védelmet a kórokozókkal szemben.

Laborvizsgálattal a helyes diagnózisért

Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa elmondta, a vashiányos vérszegénység megállapításához laborvizsgálat szükséges, mely alapján a szakember fel tudja állítani a diagnózist. Az értékeket figyelembe véve az étrendre vonatkozó javaslatok mellett megfelelő dózisú, vastartalmú táplálékkiegészítő szedését, gyógyszeres/injekciós kezelést írhat elő.

További híreink>>>

Téma szakértői

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő / Doktor úr, 3 sikertelen terhességet követően szeretném kivizsgáltatni magam. Immunológiai és hematológiai (trombózis, véralvadási problémák) kivizsgálásokat javasoltak. Kérdésem, hogy ebben az esetben konkrétan milyen vizsgálatokat szükséges elvégeztetni? Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel
Tisztelt Nagy Gertrúd!

Javasolnám, hogy jöjjön el hozzám kivizsgálásra a meglévő leleteivel, átbeszéljük milyen vérvételek szükségesek ( hosszabb átfutása van az eredményeknek kb. 1 hónap) és egy kontroll alkalmával átbeszéljük a leleteket illetve beállítjuk a kezelést ha szükséges.
Üdvözlettel,
Dr. Szélessy Zsuzsanna.

Kapcsolódó oldalak

Létrehozás ideje: 2017.01.11 Utolsó módosítás: 2019.04.12