Tévhitek a visszértágulatokról
A visszértágulatok igen sok embert érintenek, és sajnos többen is elhanyagolják, pedig nem csak esztétikai probléma, hanem sok esetben fájdalmas, ráadásul olyan súlyos szövődményhez is vezethet, mint a lábszárfekély vagy a mélyvénás trombózis. Bár sokan szenvednek tőle, mégis többen ódzkodnak orvoshoz fordulni vele, melynek oka gyakran a köztudatban keringő tévhitek, félrevezető információk. Dr. Sepa György, a Trombózis-és Hematológiai Központ érsebésze helyére tette a leggyakoribb tévhiteket.
A vénás keringési zavar mindig látható
A legtöbben úgy gondolják, hogy a vénás keringési zavarnak mindig vannak látható jelei. Bár a lábon megjelenő kacskaringós erek egyértelműen mutatják a problémát, ám a zavar külső elváltozás nélkül is fennállhat. A visszértágulatok kezdeti stádiumban ugyanis még nem feltétlen okoznak a bőrön észrevehető tüneteket, ám vénás keringési zavar már jelen van. Ilyenkor bizonyos kellemetlen tünetek jelzik a problémát: nehézláb érzés, fájdalom, görcs, lábdagadás. Ráadásul, míg azok az erek, melyek a bőrfelszínhez közel futnak, tágult állapotuk jól látható, addig a mélyvénás törzseket szabad szemmel nem lehet észrevenni. A visszérbillentyű elégtelenségének kimutatása legpontosabban vénás ultrahang vizsgálattal lehetséges.
A visszerek kezelésére hatásos gyógyszer vagy krém nem létezik
Bár több krémet is reklámoznak visszértágulatok ellen, tudni kell, hogy sem a visszér kialakulását, sem a kialakult problémán nem segítenek. Hasznuk, hogy hűsítő hatásuk révén, a kellemetlen tüneteket esetleg enyhítik, ám magát a zavart nem szűntetik meg. Léteznek továbbá heparin tartalmú gélek is, viszont ezek is inkább a kellemetlen panaszok ellen jók, a vérrögök keletkezését nem akadályozzák meg.
A beavatkozások hosszú kórházi napokat igényelnek
Visszérműtét kapcsán sokan máig a konzervatív, vágással járó beavatkozásra gondolnak, melynek esetén hosszas felépülési időre és zavaró hegekre lehet számítani. Napjainkban már több, lényegesen korszerűbb terápia áll a visszértágulatokkal küzdők részére. Hogy pontosan melyikre is van szüksége a betegnek, arról szakorvos dönt az állapot előrehaladottságát figyelembe véve. Az olyan korszerű eljárásoknál, mint a radiofrekvenciás, lézeres visszérműtét, illetve a ragasztásos technika, nincs szükség sem vágásra, sem altatásra/gerincérzéstelenítésre, a felépülési idő gyors, a páciens a ragasztásnál azonnal, a többi korszerű eljárásnál egy-két nap után munkába állhat és folytathatja mindennapi tevékenységét- mondja dr. Sepa György, a Trombózis-és Hematológiai Központ érsebésze.
Az operációnak nyoma marad
A másik nagy félelme az embereknek a visszérműtét kapcsán az, hogy nyoma marad. A vágásos módszerre ez igaz is, ám a korszerűbb eljárásokat alkalmazva nyom nélküli gyógyulásra lehet számítani. Így nem csak a visszértágulatok okozta szövődmények veszélyétől és a kellemetlen tünetektől szabadulhat meg a paciens, hanem a kidudorodó erektől is, méghozzá hegektől mentesen.
Vessen véget visszeres panaszainak!
Téma szakértője
Dr. Sepa György
sebész, érsebész
- Specialitások
- szkleroterápia
- visszér műtét
- rádiófrekvenciás visszér kezelés
- visszérgyulladások és szövődményeinek kezelése
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
- Rendelés típusa:
- Személyes (rendelői) vizit
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Kedves, megnyugtató
Nagyon tetszett - és ezúton is köszönöm - a doktor megnyugtató, kedves, visszafogott modora. Szimpatikus, segítőkész, alapos, mind az információadás, mind a saját szakterületén kívüli segítségadás terén is.