Vérzik, fáj, viszket. Mindenképpen aranyér kivizsgálás szükséges!

Az aranyérbetegség a leggyakoribb végbél környéki elváltozás. Az emberek többsége, főként az ötven év felettiek és a várandós nők, nem minden esetben fordulnak szakemberhez, mert kellemetlen számukra a probléma. Vannak esetek, amikor az orvosi vizsgálat és kezelés hasznos, néhány esetben elengedhetetlen. Kérdéseinkre dr. Baranyai László, a Trombózisközpont aranyér specialistája válaszol.

A felszín alatt található érhálózatnak, az „érpárnáknak” fontos szerepük van a végbél normális működésében, a széklet tartásában, valamint a széklet ürítés mechanizmusában. Amennyiben az érpárnát rögzítő kötőszövet meggyengül vagy megnyúlik, aranyeres csomó alakul ki: vagy a végbélbe bedomborodó vagy a végbélnyílásból előeső képlet formájában jelentkezhet, előfordulhat külső és belső aranyér, ez utóbbi gyakran sokáig fájdalommentes.

Az aranyér főbb tüneteiviszketés az aranyér egyik tünete

  • véres széklet
  • viszketés
  • fájdalom az ülésnél
  • váladékozás

A legkellemetlenebb következmény a székelési nehezítettség, megkeserítve a beteg mindennapjait, rontva komfortérzetét.

aranyeret okozhat az ülőmunka, csípős étel isÜlő munka? Csípős ételek?

Az aranyér kialakulásához vezető okok közül kiemelendőek a veleszületett, örökletes tényezők, a fokozott hasüregi nyomásviszonyok (terhesség, szülés, székrekedés, nehéz súlyok emelése, stb. ). Nem tesznek jót az aranyér kialakulásának a civilizációs ártalmak sem, legyen szó elhízásról vagy mozgáshiányról, illetve a túlzott ülő munkáról. A rostszegény, túl csípős, fűszeres ételek is befolyásolják a betegséget – sorolja a proktológus.

Miért fontos a korai felismerés?

Akár van tünete vagy már látható, kitapintható az aranyér, a korai felismerés és szakorvoshoz fordulás lehetővé teszi a kíméletes ambuláns gyógyítást. Aki későn megy orvoshoz, azon lehetséges, hogy csak a műtét segíthet. Az elhanyagolt aranyeresség további problémákat is okozhat: nyálkahártya gyulladást, kifekélyesedést, előesést (prolapsus) – figyelmeztet dr. Baranyai László.

Nem szabad elfelejteni, hogy hasonló tünetekkel jelentkezhetnek a végbél jó és rosszindulatú daganatai is. A korán felfedezett végbélrák eredményesen gyógyítható, ám megelőzhető a mielőbbi szakorvoshoz fordulással a panaszok enyhítése érdekében, a mindennapok megkönnyítéséért!

Forrás: Trombózisközpont

Téma szakértője

Dr. Baranyai László

sebész

  • Specialitások:
    • proktológiai kivizsgálás
    • aranyér kezelése
    • végbél vérzés
    • végbél polip
    • végbélrepedés
    • végbél betegségek humánus vizsgálata és kezelése
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    Időpontfoglalás: +36 30 258 88 05   Rendelés típusa:
    • személyes (rendelői) konzultáció
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktor Úr! Problémám az lenne , hogy utóbi időben gyakran előfordul székletelésnél hogy aranyerem kifordul nem húzodik vissza magától vissza kell helyeznem. Mit javasol , mit tegyek? Fájni nem fáj de borzasztóan kellemetle. Köszönettel: Bós István
    Kedves István !
    Panaszaival sebész, proktológus szakorvost tud felkeresni .
    Üdvözlettel : Kelemen Edina
    Bós István

    Kelemen Edina

    asszisztens

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Nagy tudású, kedves

    Dr. Baranyai László személyében egy nagyon kedves, nagy tudású, a tudását laikus számára is közérthetően átadni tudó rendkívüli orvost ismertem meg. Nagyon figyelmes volt a vizsgálatnál és minden kérdésemre maximálisan kielégítő választ kaptam. Csak ajánlani tudom mindenkinek
    Dr. Baranyai László
    Dr. Baranyai László
    sebész
    Létrehozás ideje: 2018.09.18 Utolsó módosítás: 2023.01.02