Visszerek terhesség idején- mikor kell véralvadásgátlás?

Várandósság során a kismama több kellemetlen tünettel is szembesülhet- ezek közül az egyik a kitüremkedő, kacskaringós visszerek megjelenése. Ez nem csak esztétikailag nyújt zavaró látványt, de súlyosabb esetben akár életveszélyes mélyvénás trombózist is okozhat. Vajon szükség van ekkor az anyukának véralvadásgátlásra? A témában dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosnője ad tanácsokat.

 

 

Miért alakulnak ki visszerek terhesség idején?

A várandósság során számtalan hormonális és fizikai változáson megy keresztül a kismama teste, melyek bár a baba egészséges fejlődését és a szülést hivatottak támogatni, ennek ellenére némi kellemetlenséget is okozhatnak. A már meglévő, de láthatóbbá váló, vagy újként kialakult visszerekkel a legtöbb várandós nő szembesül. A hormonális változások és vér volumenének növekedése mellett az egyre nagyobb méh és benne a magzat, sőt a testsúly növekedése is hozzájárulnak az alsóvégtagok vénás keringésének romlásához, a vér visszafolyásának akadályozásához. Mindez a lábak visszértágulatához vezethet. Bár a visszértágulatok esztétikailag zavaróak esetleg fájdalmasak is, de többnyire betegséget nem okoznak, sőt, a szülést követően –jó esetben- visszahúzódnak. Fontos tudni, hogy az állapot súlyosabb formában lényegesen megnöveli a felületi véna gyulladásának, trombózisának a lehetőségét és a mélyvénás trombózis kialakulásának esélyét is, ezért, ha ezen lehetőségekkel  számolni kell, akkor megelőzésként véralvadásgátló kezelést kell kapnia a kismamának, illetve minden visszértágulat esetén fontos a kompressziós harisnya vagy fásli viselése.

Kompressziós terápia vagy véralvadásgátlás?

A várandósság – és szülést követő 6-12 hét- igen rizikós időszak a mélyvénás trombózis kialakulásának szempontjából, amelyet a keletkező visszértágulatok csak fokoznak. A vénákban lévő vér pangása ugyanis kedvez a vérrögök keletkezésének, ráadásul a növekvő méh és a magzat is elzárhatja a véráramlás útját, trombózist indikálva ezzel.

Kompressziós terápia vagy véralvadásgátlás?Az esetek többségében a várandósság alatt kialakult visszértágulatokra leginkább a kompressziós harisnya viselése nyújt megoldást, hiszen ez a visszereknek tartást ad, az erekre nehezülő belső nyomást kompenzálja, valamint segíti, gyorsítja a vénás áramlást. A kismamának továbbá fontos ügyelnie a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztásra (kb. 3 liter), a rendszeres testmozgásra, a lábak rendszeres tornáztatására, illetve a testsúly túlzott növekedésének elkerülése érdekében az egészséges étkezésre. Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosnője szerint azonban vannak esetek, amikor nem lehet elkerülni az antikoaguláns, vagyis véralvadásgátló alkalmazását.

„Mindig egyéni elbírálást igényel, hogy kinél milyen trombózist megelőző (prevenciós) módszert alkalmazunk, és hogy mikor kezdjük azt el. Így figyelembe vesszük a visszértágulatok súlyosságát, az illető egyéb betegségeit,(volt-e trombózisa, cukorbetegsége, mozgáskorlátozott-e, esetleges veszélyeztetett terhes és feküdnie kell, vagy ismert a trombofíliája (genetikai trombózishajlam), netán gipszbe van a lába, stb.

Javasolt, hogy a várandós nő visszerek esetén szakemberhez forduljon, aki trombózis-rizikóbecsléssel megállapítja a további óvintézkedéseket. Várandósság során, ha szükséges, alacsony molekulatömegű heparin injekciót (LMWH) alkalmazunk véralvadásgátlóként (és a szülés után még általában 6 hétig), mivel a szájon át szedhető más készítmények átjuthatnak a placentán (méhlepényen) és károsíthatják a magzatot”- mondja a főorvosnő, aki hozzátette, hogy megfelelő prevencióval azonban felhőtlenül élvezheti a kismama a várandóssága hónapjait.

 

 

 

Téma szakértői

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Üdvözlöm! Voltam egy vizsgálaton ahol ha a jól értettem a bal lábamon a felszíni visszerem 7-8 mm vastag, a jobb lábamon lévő normál 4 mm-es visszérhez képest ez kórosan kitágult állapotúnak számít. Lézeres visszérműtétet ajánlottak viszont ez olyan összegbe kerül hogy az nekem problémát jelentene. Azt olvastam önöknél hogy a rádiófrekvenciás visszér műtétnek ugyan az az eredménye, kíméletesebb és az ára is sokkal kedvezőbb. Azt szeretném önöktől megtudni hogy elég e egy ilyen beavatkozás, és mindennel együtt menyibbe kerül, és van e erre mostanában lehetőség? Előre Előre is köszönöm Végh Attila 0670-7759889
Kedves Attila !
Először egy személyes konzultációra van szükség , amikor vizsgálat, ultrahang után a szakorvossal meg tudják beszélni, hogy önnél milyen kezelés, vagy műtéti lehetőség lenne hatásos.
Az érsebészeti konzultáció díja 19000 Ft ,az ultrahang 8000 Ft.
A rádiófrekvenciás visszér műtét ára 285000 Ft.. A szakorvosi vizit alkalmával tudnak egyeztetni műtéti időpontot.
Üdvözlettel : Kelemen Edina
Végh Attila

Kelemen Edina

asszisztens

Kapcsolódó oldalak

Létrehozás ideje: 2016.07.14 Utolsó módosítás: 2020.08.14