Visszérműtéttel a fekélynek is búcsút inthet

A visszérproblémák telente háttérbe szorulnak, így sokan elfeledkeznek róluk. A baj ezzel az, hogy bár ilyenkor nem mindig okoznak fájdalmat, ennek ellenére a gond továbbra is fennáll, aminek eredménye akár lábszárfekély is lehet. Dr. Medgyesy Gábor, a Trombózis- és Hematológiai központ sebész főorvosa elárulja, mit lehet tenni, ha mégis elfajulna eddig a probléma.

 

Ezért alakul ki a lábszárfekély

A vénás lábEzért alakul ki a lábszárfekélyszárfekély az alsóvégtag elégtelen vénás keringésének következményeként alakulhat ki - vannak ugyanis artériás, vagy keverten artériás és vénás eredetű fekélyek is.
Ez tipikusan a belbokánál kialakuló, nehezen, vagy egyáltalán nem gyógyuló seb. Általában kis sérülést követően alakul ki, és a vénás keringés károsodása miatt nem mutat megfelelő gyógyhajlamot. Ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy ilyen vénás fekély a mélyvénás trombózis késői szövődményeként is kialakulhat, tartós alsóvégtagi ödéma és következményes visszértágulatokkal együtt.

Mit lehet tenni, ha már kialakult a probléma?

„Amennyiben már kialakult a gond, két kezelést kell végezni: egyrészt maga a fekély helyi terápiát igényel (feltisztítás, helyes sebészi kezelés, fertőtlenítés, esetleg tenyésztés alapján célzott antibiotikus kezelés, hámosítás). Másrészt a kiváltó okot, vagyis a vénás keringési elégtelenséget kell megszüntetni. Ez kompressziós kezelést, illetve a kialakult visszerek sebészi eltávolítását, esetlegesen az elégtelen perforáns vénák (vagyis a mély és a felületi ereket összekötő vénák) lekötését jelenti.”- mondja Dr. Medgyesy Gábor, a Trombózis- és Hemnatológiai központ sebész főorvosa.
Amennyiben a fekély oka a fennálló visszértágulatok, vagy elégtelen perforáns vénák voltak, ezeknek az eltávolításával a fekély véglegesen gyógyítható.
Viszont ha más probléma - pl. régebbi mélyvénás trombózis- áll a háttérben, akkor bár kompressziós kezeléssel begyógyulnak a fekélyek, de sajnos újból kialakulhatnak, mivel a károsodás okát véglegesen nem lehet megszüntetni. Éppen ezért érdemes figyelmet fordítani a megfelelő terápiára, a visszerek helyes kezelésére még a fekély kialakulása előtt!

 

Téma szakértője

Dr. Medgyesy Gábor

sebész

  • Specialitások:  
    • Rendelés típusa:
      • Személyes (rendelői) vizit
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Férjemnek a lábszárán alakult ki a jobb lábán a belső részén egy sötét piros,most inkább lila folt,az érsebész felírta neki a Vessel Due F lágykapszulát,eddig a Detralexet szedte,Lioton kenőccsel kenegette,most nincs kenőcs,csak a Vessel,nagyon aggódunk,az orvos azt mondta kezdődő fekély,8-12 órákat dolgozik,pihenés,leülés nélkül,gumiharisnyát írt fel az orvos,de nem akarja,gumis fáslival tekerjük be,munkába menés előtt,az úgy megfelel?-mit tetszik ajánlani,szedje ezt a lágykapszulát?-mennyi ideig?-köszönöm válaszát....
    Kedves Eszter !
    Személyes konzultáció szükséges férje esetében ahhoz, hogy szakorvosunk véleményt mondjon a kezeléssel, teendőkkel kapcsolatban. Keresse fel központunkban Dr. Kósa Éva angiológus doktornőt, aki vizsgálat után bővebben tud tanácsot mondani.
    Üdvözlettel : Kelemen Edina
    Tothné Simon Eszter

    Kelemen Edina

    asszisztens

    Kapcsolódó oldalak

    Utolsó módosítás: 2019.09.19 09:01