Magas vérnyomás
Mit nevezünk magas vérnyomásnak?
Általánosan elfogadott szabályok szerint, megegyezés alapján normális az a vérnyomás, ami felnõtt emberben, ülő helyzetben, szívmagasságban lévő mandzsetta és vérnyomásmérő esetén 140/90 Hgmm alatt van. Akármelyik érték magasabb ennél, magas vérnyomásról - hipertonia - beszélünk. (16 éves korig a normális vérnyomás ennél alacsonyabb)
Általában a vérnyomás érték első száma magasabb, mint 140 Hgm, azonban van eset, amikor a második magsabb, Ezen utóbbi ugyanolyan veszélyes, mint a "szokásos" magas első érték.
Elsődleges és másodlagos magas vérnyomás
A magas vérnyomás betegséget a kialakulás oka szerint két nagy csoportba oszthatjuk.
- Elsőt képezi az úgynevezett elsõdleges vagy primer hipertónia. Ezen esetben a magas vérnyomás kialakulása mögött nincsen kézzel fogható szervi elváltozás, az nem egy msáik betegség, beavatkozás eredményeként jön létre.
- Másodlagos vagy secunder hipertóniának nevezzük azokat a magas vérnyomásos állapotokat, amik mögött kimutathatóan szervi, beavatkozási ok áll. Ilyen lehet például a vesertéria szűkület, phaeochromocytoma, steroidkezelés talaján kialakuló magasvérnyomás.
Másodlagos magas vényomás esetén az alapbetegséget kell gyógyítani, ami legtöbbször magával hozza a vérnyomás normalizálódását is. Továbbiakban a primer, elsõdleges hipertóniáról beszélünk.
Magas vérnyomás kialakulása
A vérnyomás szabályozásáért élettanilag egy sor mechanizmus egymástól részben függetlenül, részben összefonódva felel. A vérnyomás csökkenésekor szervezetünk az emelés irányába ható folyamatokat, míg emelkedés során a csökkenést kiváltó folyamatokat indít el. Amennyiben a finom szabályzó mechanizmusban zavar támad, a vérnyomás egyik irányba, leggyakrabban az emelkedés irányába elbillen.
A vérnyomás szabályozásában elsődleges szerepe van a vesének. A vese felel a szervezet ion és folyadék egyensúlyának szabályozásáért. Emelkedett folyadék terhelésre fokozott kiválasztással felel, csökkent folyadékbevitel, esetleg izzadás általi fokozott folyadékvesztés mellet pedig csökkenti a kiválasztást. A irányításában központi helyet foglal el az un „renin”, amit maga a vese termel. A renin számtalan további mechanizmust inditva összehúzza az ereket, csökkenti a folyadék és Na kiválasztást, emeli a szimpatikus aktivitást. A reninen kívül számtalan más hormon is szerepet játszhat a magasvérnyomás betegség kialakulásában, de ezek szerepe egyelőre nem annyira ismert. Ilyen hormonok a natriuretikus hormon, a vasopresszin, a parathormon, a kininek, az endothelin.
Magas vérnyomás kezelése
Terápiás célok
A magas vérnyomás kezelése célja a vérnyomás normál szinten tartása a nap 24 órájában. A vérnyomás csökkentése gyógyszeresen egészen könnyű. Bonyolultabb feladat viszont a magas vérnyomás kezelése olyan beállítása, ami biztosítja, hogy egész nap a határérték, azaz 140/90 hgmm alatt legyen a vérnyomás. Nehéz azért, mert fiziológiásan, tehát egészséges emberben is megfigyelhetõ a vérnyomás napszaki ingadozása. Normális esetben a vérnyomás éjszaka, alvás alatt alacsonyabb, majd reggel a napi aktivitás elkezdésénél emelkedik. Ez a napi lassú ritmusú változásra tevődnek rá a gyors, hirtelen kiugrások, amik előfordulnak teljesen normálisan fizikai és vagy szellemi aktivitásnál, izgulásnál, stressz helyzetben.
A magas vérnyomás kezelése minden embernél egyénileg kell beállítani, mivel mindenki máshogy reagál a különbözõ gyógyszercsoportokra, valamint mindekinek különbözõ a napi ingadozás és a stresszre adott vérnyomásváltozás mértéke.
Fontos tudni, hogy a vérnyomásra jelentõs hatást gyakorol a napi aktivitás, a napi rutin. Éppen ezért a magas vérnyomás kezelése csak a megszokott napi rutin mellett, „otthoni” környezetben lehet tökéletesen beállítani. Ne okozzon senkinek meglepetést,ha az ingerszegény, nyugodt kórházban „tökéletesen” beállított kezelés mellett otthonában esik-bukik, avagy éppen állandóan vérnyomáskiugrásai vannak.
Diéta. A magas vérnyomás kezelése első lépés a pontos, szigorú diéta betartása. Kerüljük a sózott ételek fogyasztását, amit nem szükséges, ne sózzuk meg. Együnk sok zöldséget, gyümölcsöt, a zsíros disznóhúe helyett pedig sovány marhát és szárnyasokat.
Mozogjunk sokat, karbantartva ezzel számos más szervünket is, mint az izmok, csontok, cukoranyagcsere, zsíranyagcsere.
Hagyjuk el a dohányzást és próbáljunk a felesleges kilókból leadni. A fogyást itt sem esztelen diétával, hanem teljes értékű táplálékok fogyasztása melletti mozgással érjük el. Amennyiben a diéta, mozgás, fogyás és dohányzásról való leszokás sem képes határérték alá vinni vérnyomásunk, az orvosunk különbözõ gyógyszerek szedését fogja elõírni.
A gyógyszerekkel mindig olyan ponton avatkozunk szervezetünk mûködésébe, ahol az elromlott. Lehetõség van a szimpatikus idegrendszer aktivitásának csökkentésére, az emelkedett reninszint visszafogására, a folyadékfelesleg eltávolítására, a tartósan összehúzódott erek elernyesztésére.
Magas vérnyomás életmódprogram
A magas vérnyomás megelőzésére és kezelésére javasoljuk a Magas vérnyomás életmódprogramot! Az életmódprogram modern, de természetes út a magas vérnyomás kezelése terén.
Magas vérnyomás kivizsgálása, kezelése magánorvosi körülmények között Budapesten, Prof. Blaskó György vezette Trombózisközpontban.