Nagy vénatörzsek is eltávolíthatók rádiófrekvenciás technikával

A lábon kanyargó nagy vénatörzsek nem csak esztétikai problémát jelenthetnek, de a trombózis és a lábszárfekély kialakulásának veszélyét is jelentősen növelik. Kifejezett tünetek esetén, érdemes fontolóra venni a visszérműtét elvégzését és annak lehetőségeit. Dr. Sepa György a kíméletes rádiófrekvenciás műtétről beszélt.

A visszeresség veszélyes is lehet

A visszeresség általában veleszületett hajlam, kedvezőtlen munkakörülmény, ill. nőknél a terhesség következtében kialakult hormonális státusz megváltozása, a magzat vénákra gyakorolt nyomása következtében alakul ki. Lényege- a nyomásviszonyok megváltozása a mély és a felületes vénás rendszer között, melyet a felületes, ill. mélyvénákban kialakult, billentyű elégtelenség okoz. Káros hatása a vénás pangás, vénás elégtelenségben rejlik. A visszerességnek nem csak kozmetikai jelentősége van. Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy a visszeresség következtében kialakult vénás pangás károsítja a bőr vérellátását. Ennek következtében a gombás és más bakteriális fertőzés könnyebben alakul ki, mely mikro bőrrepedéseket okozva elősegíti a gyulladásos folyamatok így az orbánc kialakulását is, mely közvetve trombózishoz, ill. nyirokérgyulladáshoz vezet. A visszeresség legsúlyosabb következménye a lábszárfekély kialakulása.

Az új módszerek gyorsabb gyógyulást eredményeznek

-A kialakult visszeresség egyetlen hatásos megoldása a visszérműtét elvégzése – ismerteti dr. Dr. Sepa György. Az utóbbi évtizedben elterjedt endoluminalis műtéti módszerek (lézeres műtét, rádiófrekvenciás abláció, forró gőz alkalmazása, ragasztó anyag érbejuttatása) sok szempontból előnyösebbek a paciensek számára.

E módszerek előnyei a hagyományos nyitott műtéttel szemben:

  • Az esetek egy részében nincs metszés a lágyékhajlatban.
  • Minimális a műtét utáni bevérzés kialakulása, ezért minimális a sebfájdalom.
  • Néhány óra múlva már felkelhet, lábra állhat a beteg, nincs szükség hosszabb kórházi megfigyelésre.
  • A műtét egy része helyi érzéstelenítésben végezhető, gyógyszeres rásegítéssel, nem szükséges gerinc közeli érzéstelenítés vagy altatás.
  • A nagyobb szúrások, metszések hiánya miatt jobbak az esztétikai eredmények.
  • A műtét után pár nappal a páciens ismét munkába állhat, nincs szükség hosszú táppénzes időszakra.

Mindehhez hozzátartozik, hogy a hosszú távú eredmények nem különböznek a hagyományos műtét eredményeitől.

Pókhálóvénáktól a nagy visszértörzsekig

A legmodernebb EVRF rádiófrekvenciás eszköz segítségével az alsó végtagi visszértágulatok lágyéki metszés nélkül, a bőrön ejtett apró szúrások segítségével távolíthatók el. A készülék hatalmas előnye, hogy alkalmas a nagy visszértörzsek műtéti kezelésére és a kis oldalágak, illetve felületes pókhálóvénák eltüntetésére is.

A műtét előtt a páciensek részletes érsebészeti vizsgálatban (fizikális vizsgálat, Doppler vizsgálat, vénás ultrahang, szükség esetén artériás ultrahang, 50 év felett nyaki ultrahang), majd általános belgyógyászati vizsgálatban részesülnek, vérvétel, EKG, mellkas röntgen-vizsgálat történik.

Maga a műtét helyi érzéstelenítésben történik, vénás gyógyszeres rásegítéssel, a műtéti stressz oldása és a teljes fájdalommentesség elérése érdekében. A beavatkozás után a végtagra combtőig rugalmas pólya kerül, majd néhány órás ágynyugalom után a páciens felkelhet, panaszmentesség esetén otthonába távozhat.

A műtét másnapján és egy hét elteltével is ultrahangos kontrollvizsgálat történik, a beteg pedig 1-2 nap múlva rugalmas pólya vagy kompressziós harisnya viselése mellett teljesen munkaképes, bár nehéz fizikai munka végzése, sportolás csak néhány hét elteltével javasolt. Szükség esetén az ellenoldali rádiófrekvenciás visszérműtét 2-3 hét múlva szintén elvégezhető.

A cikk szakértője: Dr. Sepa György

Létrehozás ideje: 2013.01.13