Így mozogjon trombózis után!

Trombózis után sem tilos a mozgás, sőt, az akut szakasz elhagyásával kifejezetten ajánlott a sport, hiszen javítja a keringést, és segít a trombózis visszatérésének megelőzésében. Nem mindegy azonban, hogy mikor, mit, és hogyan végez. Íme, egy rövid összefoglaló 5 pontban a legfontosabb szempontokkal:

  • Mikor? Korábban hat hétig tilos volt a mozgás trombózis után, mára már azonban felismerték, hogy a testmozgás minél korábbi megkezdése javasolt. A mikor kérdésre viszont pontos választ mindig kezelőorvosa tud adni. Kezdetben érdemes a vénás torna mellett például ütemesebb gyaloglást, vagy kerékpározást választani, könnyedebb tempóban, nem túlterhelve a végtagot.
  • Harisnyában? Célszerű még fekvő helyzetben, a vénák vénás értornával, vagy a láb felemelésével kiürített állapotában felvenni a kompressziós harisnyát, és abban tornázni, hiszen több kutatás eredménye is azt mutatta, hogy az alsó végtag gyakorlatai hatékonyabban növelték a vénás áramlás sebességét, ha a vizsgáltak megfelelő harisnyát viseltek.
  • Vénás torna. A legjobb mozgásforma a vénák számára a vénás értorna lesz, melynek során légzőgyakorlatok és az alsó végtag meghatározott gyakorlatai váltják egymást megfelelő sorrendben, kihasználva az alsó végtag izompumpájának, a gravitációnak és a mély légzéseknek a vénás visszaáramlást serkentő hatását.
  • Javasolt sportok. A javasolt sportok közé tartozik például az úszás, a vízi aerobik, a gyógytorna-vénás értorna, és a kerékpározás.
  • Kerülendő sportok: Kerülendő minden sérülésveszélyes, ütközéssel járó, hirtelen nagy erőkifejtést igénylő sport, illetve a bikram jóga.
mozgás trombózis után mozgás trombózis után
mozgás trombózis után mozgás trombózis után

mozgás trombózis után

Bejelentkezés trombózisutáni mozgásra:

+36 70 431 7729

online bejelentkezés, trombózisközpont

Szerző: prof. dr. Blaskó György Létrehozás ideje: 2017.01.31 Utolsó módosítás: 2019.08.06