Trombózis után nem csak a véralvadásgátlás, de az életmód is fontos

A mélyvénás trombózis okának meghatározása és az ennek megfelelő kezelés már a kórházban megkezdődhet, azonban a teendők nem érnek véget azzal, hogy a beteg hazamegy. A trombózis után ugyanis gyakran élethosszig tartó, de legalábbis hosszú távú terápiára kell felkészülni, amelynek egy része az orvosi, gyógyszeres kezelés és ellenőrzés, másik része az életmód bizonyos fokú megváltoztatása. Prof. dr. Blaskó György, a Trombózis- és Hematológiai Központ véralvadási specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy a meleg hónapokban különösen körültekintőnek kell lenni a pácienseknek.

A trombózis okának kivizsgálása összetett folyamat

Aki mélyvénás trombózissal kerül kórházba, nem csak akut ellátást kap, de azt is elkezdik keresni, mi miatt alakultak ki a vérrögök. Mivel ennek számos különböző oka lehet, ezért szükség lehet labor-és képalkotó vizsgálatokra, EKG-ra, angiológiai, kardiológiai, belgyógyászati, hematológiai, nőgyógyászati, esetleg immunológiai konzultációkra is. A cél, hogy a kiváltó ok kezelése elkezdődjön, ez azonban nem mindig egyszerű, ugyanis jelentős százalékban ez nem meghatározható. Ugyanakkor Blaskó professzor azt hangsúlyozza, hogy azokban is esetekben is szükséges a kezelés, amelyeknél nem ismert a kiinduló ok.

A véralvadásgátlás kulcsfontosságú

Trombózis után egyénileg kell beállítani a véralvadásgátlót. - A trombózis rövid- és hosszútávú terápiájában alapvető a véralvadásgátló kezelés. A véralvadásgátlóknak több fajtájuk is van: heparinok, kumarin származékok, NOAC/DOAC (új típusú véralvadásgátlók). Azt, hogy az adott esetben melyikre van szükség, mindig az orvos dönti el, egyáltalán nem biztos, hogy ami az egyik trombózisos betegnek bevált, az egy másik esetben is alkalmazható – hangsúlyozza prof. dr. Blaskó György, a Trombózis - Hematológiai Központ véralvadási specialistája. -  Általánosságban elmondható, hogy a kumarin származékokat biztonságosan lehet NOAC készítményekkel helyettesíteni, de csak az engedélyezett indikációkban, ezeknek ugyanis kevesebb a mellékhatásuk, nem kell INR ellenőrzésre járni és tartani az étel/gyógyszerkölcsönhatásoktól. Fontos azonban ismernünk a hatóságok által jóváhagyott indikációkat, például műbillentyűs betegek kezelésél. Az INR betűszó pedig egy nemzetközi sztenderdizált arányt jelent, amelynek mérése lehetővé teszi, hogy a világon mindenütt használható és értékelhetően összehasonlítható eredmények szülessenek. A kumarin származékoknál tehát szükséges a rendszeres INR ellenőrzés, hogy lássuk, eredményes-e a terápia. A túl magas érték azt jelzi, hogy nagyobb a vérzés veszélye, a túl alacsony pedig azt, hogy nem elég hatásos a kezelés. Ha tehát az INR értékek alapján úgy látszik, hogy sikertelen a beállítás, akkor az orvosnak döntenie kell arról, hogy a dózison változtat vagy a készítményen. 

Életmód trombózis után

A trombózis kialakulását több életmódbeli tényező is befolyásolja, ismertek az olyan rizikófaktorok, mint a túlsúly, a dohányzás, a mozgásszegénység, a kevés folyadék fogyasztása, a hormonális fogamzásgátlás, bizonyos gyógyszerek és még a kezeletlen stressz is. Ezért ezeket lehetőség szerint meg kell változtatni. Blaskó professzor összegezte a trombózis utáni életmódra vonatkozó legfontosabb tanácsokat.

  • Kompressziós harisnya

Bár az egyre melegebb időben nem a legkellemesebb a kompressziós harisnya viselése, ám annak, aki már átesett trombózison, érdemes felhúzni. A kompressziós terápia felpezsdíti a véráramlást, a keringést pedig a felületi vénákból a mélyebb erek felé tereli. Szakorvosi dönti el, milyen erősségű terméket és mennyi ideig kell használni, hiszen több szempontot is figyelembe kell venni (ödéma, visszértágulatok, testsúly, ülőmunka, mozgás, stb.). Ha máskor nem is, de utazáshoz mindenképp szükséges!

  • Prevenció hosszabb utak előtt

A hosszabb utakra mindenképpen speciálisan kell felkészülni, ugyanis a 3 óránál hosszabb ideig tartó, mozdulatlanul töltött utazás jelentősen megnöveli a vérrögök kialakulásának esélyét. Ennek oka, hogy a lábak lógatása, a kevés folyadékfogyasztás miatt a keringés lelassul, ami kedvező a thrombusok számára. A repülőn további rizikófaktor az utastérben lévő száraz levegő, valamint a légnyomásváltozás. A prevenció lépéseiről a kezelőorvos dönthet, van, akinél elegendő a kompressziós harisnya viselése, a bő folyadékfogyasztás és a járkálás, ám magas rizikó esetén LMWH injekció alkalmazására lehet szükség (ha nem szed egyéb készítményt a beteg)!

  • Laza ruházat

A kompressziós harisnya az egyetlen „ruhadarab”, aminek szorosnak kell lennie, az összes többi ruha legyen inkább laza, mert a szoros övek, nadrágok, felsők elszoríthatják az ereket.

  • Rendszeres mozgás

Trombózis után a véralvadásgátlás és az életmód is döntő. Kora reggel vagy este érdemes mozogni, az orvossal előzetesen egyeztetve. (A legnagyobb melegben mindenképpen érdemes árnyékben, beltérben tartózkodni.) A sport ugyanis nem csak a vérkeringést fokozza, de segít az esetleges túlsúly leadásában is. A legfontosabb szabályok: ne legyen túl nagy a terhelés sem azon a végtagon, melyben kialakult a vérrög, sem pedig a szíven, valamint kerülni kell a sérülésveszélyes mozgásformákat is! Fontos ismeret, hogy a frissen trombózison átesett beteg küzdősportokat sokáig nem űzhet (minden mást azonban ajánlatos!). Később több esetben a rendszeres sport kiválthatja a gyógyszeres alvadásgátlást, azonban ennek eldöntése, irányítása minden esetben a szakember feladata. Ritkán az alvadásgátlást élethossziglan fenn kell tartani a beteg biztonsága érdekében. A felesleges testsúly csökkentése, a dohányzási tilalom, stb. mind a beteg életmódját érintő életmódváltoztatás nagyon fontos. Akinek már volt trombózisa, annak az évenkénti kontroll, ötévente rendszeres rizikófelmérések és a rendszeres daganatszűrés életbevágóan fontos.

  • Bőséges folyadékfogyasztás

Egész évben, de a melegben különösen fontos a bőséges folyadékfogyasztás, mivel a dehidráció könnyen „besűrítheti” a vért és pangás alakulhat ki. Nyáron minimum 2,5-3 liter folyadék fogyasztása javasolt, a koffeines utalok és alkoholok kerülésével!

Forrás: Trombózis- és Hematológiai Központ (www.tromboziskozpont.hu)

 

Téma szakértője

Prof. Dr. Blaskó György

belgyógyász

  • Specialitások: Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emelet
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktor! Milyen veszellyel jar ha clexane-t hasznalok 0,4 eset es közben terhesség megszakítas fog tortenni? Kissé aggodom, mert faj is ahogy döntök de közbe aggodom is nehogy konplikacio lépjen fel. Köszönettel. H.
    Kedves Hajnalka !
    Nem tudom hány kg a súlya, de 0,4 ml. naponta egyszer nem jár vérzésveszéllyel.
    Üdvözlettel : Dr. Blaskó György
    Erdei Hajnalka

    Prof. Dr. Blaskó György

    belgyógyász

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    110%.os elégedettség

    Mindennel meg voltam elégedve! :) A recepcion levo holgyek 110% - os felkeszultseg es segitokeszsegetol kezdve a hely - es a legkoron at a professzor ur keszseges tajekoztatasaig! Koszonom!! 
    Prof. Dr. Blaskó György
    Prof. Dr. Blaskó György
    belgyógyász

    Kapcsolódó videók

    Létrehozás ideje: 2025.05.12 Utolsó módosítás: 2025.05.12