A trombózis meglétének diagnózis felállítása nem a Trombózis- és Hematológiai Központ profilja, szakmailag azonnali akut ellátást igényel, amire mi - fekvőbeteg osztály intenzív osztály hiányában - nem vagyunk felkészülve. Akut ellátás igénye esetén, kérjük, hívjon mentőt, és keresse fel a területileg illetékes kórházat!

Vérhígító injekció használata
Amennyiben a véralvadásgátló készítményt saját magának fogja beadni, javasolt a technika előzetes elsajátítása. A Trombózis- és Hematológiai Központban egészségügyi szakember tanítja meg Önnek ingyen, miként használja az injekciót, hogy elkerülje a rosszul beadott injekció helyén jelentkező fájdalmat és égető érzést.
A kis molekulasúlyú heparinok (LMWH) előretöltött injekció formájában vannak. Az injekciót fertőtlenített bőr alá kell beadni. Általánosan hasfalba kel szúrni az injekciót, de indokolt esetben a combba és a felkarba is adható. Alapvető szabály azonban, hogy mindig bőr alá kell szúrni, és célszerű nem minden alkalommal ugyan oda injektálni.
Mikor alkalmazzuk?
Igen sokan használnak manapság különböző véralvadásgátló készítményeket, melyek csökkentik a fokozott vérrögképződést. Viszont gyakran felmerül a kérdés, hogy vajon lehet-e a terápia mellett gyógynövényeket is szedni, nem lép-e velük esetleg kölcsönhatásba a szer. A kérdést prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája válaszolja meg.Kapcsolódó cikkünk
Vigyázzon a gyógynövényekkel, ha véralvadásgátlót szed!
- vénás trombózis megelőzésére
- a vénában, vagy a tüdőben kialakult vérrög okozta állapot kezelésére
- gyors hatás elérésekor (pl.: véralvadásgátlást igénylő betegség felismerésekor)
- ha átmeneti véralvadásgátlásra van szükség (pl.:műtét után)
- terhesség/szoptatás alatt (a heparin az egyetlen véralvadásgátló, amely nem jut át a méhlepényen és nem választódik ki az anyatejben sem!)
- időskorban fekvőbetegeknél
- ha nem megoldható a véralvadásgátló szájon át történő bejuttatása
Az injekció beadása
- feküdjön le, vagy foglaljon helyet egy kényelmes pozícióban
- fogjon össze a hüvelyk-, és mutatóujja közé egy bőrredőt
- szúrja a tűt teljes mélységében merőlegesen (90°) a bőrredő egyik alkalmas szegletébe
- adja be a fecskendőben található összes gyógyszert
- a tűt egyenesen húzza ki
AntiXA vizsgálat
A helyes heparin dózis alkalmazása érdekében terápia első időszakában kiemelten fontos a vérlemezke szám monitorozása. Az AntiXA vizsgálat elvégzése előtt az heparin injekciót legalább 10 napig kell alkalmazni. A vizsgálat napján a véralvadásgátló injekció beadását követő 3-ik órában lehet vért venni, amiből megállapítható az aktuális heparinszint. Amennyiben magas a heparin antiXa szintje, akkor a beteg túlzott dózist kaphatott, illetve nem ürül ki a hatóanyag a szervezetből az elvárt ütemben, ez pedig kockázatot jelenthet a túlzott vérzésre. Amennyiben a teszt eredménye a terápiás tartomány alatt van, akkor indokolt lehet a heparin dózisának emelése a túlzott alvadási hajlam csökkentése céljából.
Keresse bizalommal a Trombózis- és Hematológiai Központot, ahol egészségügyi asszisztensek tanítják meg Önnek ingyen, miként használja helyesen a véralvadásgátló injekciót.
Bejelentkezés a vérhígító injekció helyes használatának elsajátítására
Véleményeket Prof. Dr. Blaskó Györgyről itt olvashat>> Rendelés típusa:Téma szakértője
Prof. Dr. Blaskó György