5 dolog, amiért veszélyes a vashiány a kismamáknak

A vas igen fontos nyomelem, mely nem csak a fáradtság elkerülése érdekében hasznos, hanem bizonyos kóros állapotok, betegségek elkerülése miatt is. Éppen ezért kell odafigyelni mindenkinek arra, hogy elegendőt fogyasszon belőle, főleg akkor, ha kisbabát vár. Terhességben ugyanis lényegesen megnő a vas szükséglet. A várandósság során a vaspótlás fontosságáról, a vashiányról dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológus főorvosnője beszélt.

Hiánya gátolja a magzat egészséges fejlődését

Mivel a magzat és az anya szoros összeköttetésben van, így az anya vashiánya igen rossz hatással van a baba fejlődésére. A vas ugyanis elengedhetetlen a megfelelő vérképzéshez, az ideg-és az immunrendszer fejlődéséhez, továbbá a kis születési súly, koraszülés, fejlődési rendellenességek, vetélés esélye is nagyobb százalékban fordul elő hiánya esetén.

Pajzsmirigyzavarokat okozhat

terhesség alatti vashiányA magzat kezdetekben az anyától veszi el a számára szükséges mennyiségű pajzsmirigy hormonokat, így komoly gondokat okozhat az, ha a kismama pajzsmirigy alulműködéssel küzd (ezt gyógyszeres úton kezelni is szükséges a várandósság alatt). Sokan nem tudják, de ha túl kevés vas van a kismama szervezetében, az rontja a pajzsmirigyhormonok szintézisét, mertezek képződésében kulcsfontosságú  (tiroid-peroxidáz) TPO fehérje, vas hiányában nem tud működni.

Fokozott fáradtság a kismamánál

A várandós nők gyakran panaszkodnak fokozott fáradtságra, főleg az első trimeszterben, de az utolsóban is, amikor a nagy pocak és az erős magzatmozgások hátráltatják a pihentető alvást. Amennyiben ez vashiánnyal is párosul, az még tovább fokozza ezt a zavaró tünetet, ráadásul, kutatások szerint, megnöveli a terhességi hányás esélyét is.

Szülési komplikációk

A túl kevés vas vashiányos vérszegénységet okoz, ami, ha súlyos mértékű, akkor komoly szülési komplikációkat, elhúzódó szülést, vérzést is okozhat. Ennek kivédése érdekében, ha a gyógyszeres vaspótlásra már nincs elegendő idő, úgy vénásan kell adagolni a készítményt, szigorúan orvosi felügyelet mellett!

Gyakoribb fertőzések

Terhesség alatt az immunrendszer védekező képessége némileg romlik, hogy a félig testidegen magzat ki ne lökődjön- ezért is kell a kismamának fokozottan ügyelni az egészségére. Amennyiben vashiány áll fenn, az sajnos még fogékonyabbá teszi az illetőt különböző fertőzésekre (a magzatot, később az újszülöttet is).

Ha a diéta már kevés

terhesség alatti vashiányAmennyiben valakinél vashiány áll fenn, úgy először annak okát és fokozatát kell meghatározni, majd a kezelését. Fontos kideríteni, hogy  van-e a terhességen kívül valamilyen betegség vagy kóros állapot, amely miatt felléphet vashiány- mondja dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológus főorvosnője, aki hozzátette, érdemes régebbi (terhesség előtti) leleteken is megnézni a vasanyagcsere és a vérkép paramétereit, mivel meglehet, hogy már ott is látszott a vashiányos állapot.

Terápiaként enyhe esetben elegendő lehet a vastartalmú várandós vitamin szedése mellett vasban gazdag táplálkozást folytatni (állati eredetű jobban felszívódik!), és ha az kevésnek bizonyul, vagy a kismama nem fogyaszt húst, akkor gyógyszeres úton kell feltölteni a vasraktárakat. Vénás pótlásra csak súlyos vérszegénység esetén van szükség, főleg ha közel a szülési terminus, illetve a terhesség bármely szakában, ha a vas nem tud bélbetegség miatt felszívódni.

 

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:

VASHIÁNYOS VÉRSZEGÉNYSÉG TÜNETEI, VIZSGÁLATA ÉS KEZELÉSE

8 TÜNET, AMI VASHIÁNYRA UTAL

FOKOZOTT FÁRADTSÁGGAL KÜZD SZOPTATÁS SORÁN? VASHIÁNY IS OKOZHATJA

Bejelentkezés  vizsgálatra:

Trombózisközpont

+36 70 431-77-29

online bejelentkezés trombózisközpont

Téma szakértői

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Szakértő! 27 hetes kismama vagyok, most készült egy vérvizsgálat, mely szerint a CMV Igg és CMV igm értékem is pozitív. CMV igg: (27 mol) pozitív CMV igm: (29) pozitív Aviditás magas (4 hónapnál régebbi fertőzés) Utolsó menstruációm április 2- án volt. A 4 hónapnál régebbi fertőzés az június hónap előtti. Jól gondolom, hogy mivel az igg is pozitív, ezért régebbi a fertőződés, ráadásul az aviditás magas. Ebben az esetben újrafertőződés esélye állhat fenn? Ez a babára lehet bármilyen veszéllyel? Lassan már heti kétheti rendszerességgel nézzük UH- val. Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Kedves Rita!
A fertözés időpontja nem teljesen tisztázható, de amennyiben az ultranang mindent rendben talál a babánál, akkor már nem jelenthet problémát. Valószínű még a beágyazódás előtt sikerült legyőznie a CMV vírust.
Üdvözlettel: Dr. Szélessy Zsuzsanna

Kapcsolódó oldalak

Létrehozás ideje: 2019.06.14 Utolsó módosítás: 2020.04.03