A vérlemezék zavarai is okozhatnak apró bevérzéseket a bőrön
Az apró, pontszerű bevérzések a bőrön gyakran vérzékenységre, azon belül is a vérlemezkék zavaraira utalhatnak. Dr. Ercsei Ibolya, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusa a vérlemezkék mennyiségi- és funkciózavarairól beszélt.
A vérzékenység kiváltó oka több minden lehet- ezek közül az egyik az, amikor trombocita (vérlemezke) eredetű a probléma. Ennek két csoportját különböztetjük meg: léteznek ún. trombocitopéniák és trombocitopátiák. Ezek mind bőr-és nyálkahártya vérzéseket okozhatnak (orr-ínyvérzés, erős menstruáció, kék-zöld bevérzések a bőrön, véres vizelet). A probléma oka lehet pl. gyógyszer mellékhatás, májbetegségek, immunológiai okok is.
Trombocitopénia
A vérzékenység leggyakoribb okai a trombocitopéniák. Maga a trombocitopénia csökken vérlemezkeszámot jelent, ami kialakulhat kevés vérlemezke képződés, illetve fokozott pusztulás miatt (esetleg mindkettő egyszerre).
Normál esetben a trombocitaszám: 150-400 G/l
Amennyiben nem termel elegendő vérlemezkét a csontvelő, úgy azt - többek között- leukémia, limfóma, megaloblasztos/aplasztikus anémia, alkoholizmus okozhatja, míg, ha fokozott pusztulás áll fenn, akkor pl. ITP, DIC, Lupus, TTP.
Trombocitopátia
A trobocitopátia fennállása esetén a vérlemezkék száma lehet csökkent, emelkedett, de akár megfelelő is, viszont funkciózavar áll fenn.
Mind a trombocitopéniának, mind a trombocitpátiának léteznek veleszületett és szerzett formáik is.
| Trombocitopénia | Trombocitopátia |
Veleszületett | Pl: Von Willebrand szindróma | Pl: Bernard-Soulier szindróma |
Szerzett | Pl: ITP, DIC, HELLP, gyógyszer okozta (pl HIT), egyéb betegeség (pl.leukémia, limfóma) okozta | Pl: májzsugorodás, gyógyszer okozta |
Milyen tünetek esetén gyanakodjon trombocitopéniára vagy trombocitopátiára?
- Erős menstruáció
- Bőrbevérzések
- Gyakori fog/ínyvérzés
- Véres vizelet
- Véres széklet
- Vérszegénység
- Súlyos esetben belső vérzések
Milyen laborvizsgálatokra van szükség?
- Trombocita száma
- Trombocita méret
- Trombocita morfológia
- Aggrogometria
- HIV/Hepatitis
- B12, folsav
- Antifoszfolipid antitestek
Amennyiben a hematológus úgy rendeli, ezek mellett egyéb laborvizsgálatok is szükségesek!
Kezelése
Érdemes tudni, hogy az állapot súlyossága dönti el, hogy kell-e kezelni a beteget. Amennyiben nincs, vagy csak nagyon enyhék a tünetek, illetve, ha 30 G/l felett van a trombocitaszám, úgy kezelés nem szükséges- mondja dr. Ercsei Ibolya, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusa.
Amennyiben ennél súlyosabb, úgy első körben meg kell határozni a kiváltó okot és ha lehet, akkor azt kell kezelni. Emellett szükség lehet vérlemezke pótlásra, szteroid, immunglobulin adására is.
Fontos továbbá, ha a beteg műtét, foghúzás előtt áll, esetleg terhes, akkor keresse fel hematológusát, hogy egyeztessen a szükséges teendőkről, hiszen ekkor más terápiára lehet szükség a bővebb vérzés elkerülése érdekében.