Így diagnosztizálják a limfómát
Még mindig rendkívül keveset tudnak az emberek a limfómáról, pedig a betegség korai tüneteinek felismerése (különös tekintettel a nem múló, nagy nyirokcsomókra) növeli a gyógyulási esélyeket. Dr. Kárpáti Ágnest, a Trombózis- és Hematológiai Központ hematológus, belgyógyász szakorvosát kérdeztük a limfóma diagnosztizálásáról.
Online Bejelentkezés
Dr. Kárpáti Ágnes
Mammut II. 5. emelet - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5.
Limfómára utaló tünetek
Online Bejelentkezés
Dr. Kárpáti Ágnes
Mammut II. 5. emelet - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5.
A limfóma a nyirokrendszerből kiinduló daganatos megbetegedés. Dr. Kárpáti Ágnes szerint mindenképpen érdemes figyelni a jellemzően fájdalommentes, másfél-két centiméternél nagyobb, nem mozdítható nyirokcsomókat (különösen a nyaki, hónalji vagy ágyéki területen). A nyirokcsomó duzzanat mellett pedig az alábbi alarmírozó tünetekkel is tanácsos felkeresni az orvost:
- visszatérő láz
- megmagyarázhatatlan fogyás
- éjszakai izzadás
- bőrviszketés
- étvágytalanság
- általános fáradtság
A limfóma diagnosztizálása
Kizárólag a tünetek alapján nem lehet biztosan megállapítani, hogy limfómáról van szó, mivel más betegségek is okozhatnak hasonló panaszokat – mondja Kárpáti doktornő, ezért is fontos a hematológussal történő személyes találkozás. Ekkor kikérdezzük a beteget, felvesszük a kórelőzményt, és fizikai vizsgálatot is végzünk. A limfóma diagnózisát nyirokcsomó-biopszia segítségével, morfológia, immunhisztokémia és áramlási citometria alapján állítjuk fel. A nyirokcsomóból vett szövettani mintát patológushoz küldjük, aki mikroszkóp alatt megvizsgálja, hogy tartalmaz-e limfóma sejteket, és azonosítja a limfóma konkrét típusát. A biopsziából vett mintákat más vizsgálatokra is felhasználjuk a diagnózis megerősítése és a limfóma specifikus altípusának pontosabb azonosítása érdekében.
A limfóma kezelése
A kezelés megtervezéséhez fontos meghatároznunk azt is, hogy milyen gyorsan fejlődik a limfóma, hol helyezkedik el a szervezetben, mennyire kiterjedt és milyen stádiumban van. A betegség stádiumának megállapítása érdekében vér-, valamint képalkotó vizsgálatokat (röntgen, ultrahang, CT, MRI, PET, izotóp) végzünk, és csontvelő biopsziára is szükség lehet. A PET/CT vizsgálat nem csak abban segít, hogy feltérképezzük a limfóma kiterjedését, de a kezelés eredményességének megítélése szempontjából is nagy jelentősége van.
-A limfóma több típusa eredményesen gyógyítható. A követendő terápiát és alkalmazandó gyógyszereket (műtét, kemoterápia, a sugárterápia vagy ezek kombinációja, saját vagy idegen donoros őssejtátültetés) a betegség típusához, a páciens általános egészségi állapotához és betegség stádiumához igazítva választjuk ki – mondja dr. Kárpáti Ágnes, a Trombózis- és Hematológiai Központ szakembere.
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Téma szakértője
Dr. Kárpáti Ágnes
belgyógyász, hematológus
- Specialitások
- leukémia
- vérképeltérések okának kivizsgálása
- limfóma
- nyirokcsomó megnagyobbodás
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
- Rendelés típusa:
- személyes (rendelői) konzultáció
- távkonzultáció (telefonos)
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Őszinte, megnyugtató
Mindennel nagyon meg voltunk elégedve. A recepciósok kedvessége,segítőkészsége nagyon jól esett. A Doktornő véleménye és őszintesége megnyugtató volt.