Ismeretlen eredetű láz- hogy induljon el?

A láz igen gyakori panasz, mely általában különböző fertőzéseket kísér. Ahogy a kórokozók elpusztulnak, úgy a láz is folyamatosan megszűnik. De mi van akkor, ha a láz eredete nem tisztázott, és hosszan elhúzódik? Hogy ekkor merre induljon el, illetve, hogy milyen betegségek okozhatják a problémát, arról dr. Kárpáti Ágnest, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusát kérdeztük.

Mi a láz?

Testünk normál hőmérséklete 36-37 0C közt mozog, melyet a hipotalamusz szabályoz. 37 0C felett hőemelkedésről, 38 0C felet pedig lázról beszélünk. Érdemes tudni, hogy maga a láz nem betegség, hanem egy tünet, mely a betegség elmúltával megszűnik. Ez tulajdonképpen a szervezet védekező reakciója, így fontos kideríteni, mi is váltja ki a panaszt.

Oka, legtöbbször valamilyen fertőzés (bakteriális, vírusos, ritkábban gombás), vagy sérülés. Lázas állapotot válthat ki még allergia, daganat, autoimmun betegségek, de akár túlzott stressz és egyéb pszichés problémák is.

Ismeretlen eredetű láz

Olykor előfordulhat, hogy nem találni semmit a hosszasan (min.3 hétig) megemelkedett testhőmérséklet hátterében- ekkor ismeretlen eredetű lázról (FUO, Fever of unknown origin) beszélünk. Természetesen oka ekkor is van, ám felderítése nehézségekbe ütközik. Alaposabb kutakodás után viszont gyakran kiderül, infekció, vagy pl. pajzsmirigy túlműködés okozza. Sajnos az esetek 20-30%-ban nem derül fény a kiváltó problémára, ám még ekkor is előfordulhat, hogy egyszer csak megszűnik a panasz.

ismeretlen eredet lázIsmeretlen eredetű láz kritériumai

  • 38,3 feletti láz
  • Minimum 3 hete tart
  • 1 hét kórházi /ambuláns kivizsgálás is eredménytelen

 

Alapos vizsgálatsorozat indokolt

Amennyiben valakinél nem sikerül egyből kideríteni a láz okát, a következő lépcsőket kell követni:

Először is ellenőrizni kell, valóban fennáll-e a lázas állapot (előfordulhat, hogy csupán a lázmérő készülék hibásodott meg, főleg, ha nincs lázra utaló tünet). Ha tényleg magas a testhő, a beteg alapos kikérdezése szükséges életviteléről (stressz, állatok, szexuális élet, utazások stb). A labor,- szerológiai vizsgálatok, vizelet/széklet vizsgálat szintén elengedhetetlen részét képezik az ismeretlen eredetű láz megismerésének. A következő lépcsőfokot a képalkotó eljárások jelentik, mint pl. a hasi/szív UH, RTg (elsősorban tüdő rtg), CT, MR. Az utolsó lépcsőfokot - erősen indokolt esetben- már invazív beavatkozások jelentik (pl. csontvelő vizsgálat). Szerencsére erre az esetek többségében nem kerül sor, ugyanis eddig vagy fény derül a lázat kiváltó betegségre (akár úgy, hogy plusz tünetek jelentkeznek, melyek segítik beazonosítani a kóros állapotot), vagy pedig magától megszűnik a láz- mondja dr. Kárpáti Ágnes, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusa, aki hozzátette, hogy az alapos kivizsgálás azért is fontos, mert komoly hematológiai kórképek tünete is lehet a megemelkedett testhő (pl. limfóma, leukémia, myeloproliferatív megbetegedés  stb.)

Legfontosabb vizsgálatok:

  • láz okaiAnamnézis
  • Fizikális vizsgálat
  • Vérkép, kenet, We, CRP,egyéb gyulladásos paraméterek, enzimek (főleg máj), LDH, elektrolitok, Ca!, HIV, CMV, EBV, RF, ANA, savólefagyasztás, tenyésztés, tuberkulinteszt
  • Képalkotó vizsgálatok
  • Invazív vizsgálatok

 

Az ismeretlen láz leggyakoribb okai

  • Ritkább fertőzések (HIV, malaria, lyme kór, toxoplasma)
  • Daganatok (pl. Limfóma, leukémia)
  • Autoimmun betegségek (pl. SLE)
  • Endokrin zavarok (pl. Pajzsmirigy túlműködés)
  • Crohn betegség
  • Köszvény
  • Gyógyszer okozta láz

Téma szakértője

Dr. Kárpáti Ágnes

belgyógyász, hematológus

  • Specialitások:   Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emelet
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Üdvözlöm! Segítséget szeretnek kérni . D3K2 vitamint szedek. Voltam vervetelen 3x szúrtak, nem akart jönni a vér olyan sűrű volt. Lehet a k vitamin az oka? Kaphatok emboliat? Köszönöm a segítséget! Zsuzsa
    Kedves Zsuzsa!
    Sajnos ezt így nehéz megmondani, nem feltétlen gondolom, hogy azért nem jött a vére mert sűrű.
    Kérdés ilyenkor, hogy mennyi folyadékot fogyasztott aznap vagy előző nap? Ha megvolt a 2-2,5 liter akkor nem lehet baj.
    Van arra vérvétel, hogy ki tudják mutatni, hogy genetikailag örökölte-e a trombózis hajlamot.
    Üdvözlettel,
    Dr. Kárpáti Ágnes
    Pinter Zsuzsa

    Dr. Kárpáti Ágnes

    belgyógyász, hematológus

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Bátran ajánlom a Doktornőt!

    Nyirokcsomó megnagyobbodással fordultam a Doktornőhöz, persze teljesn pánikban. De a Doktornő higgadtsága és őszintesége megnyugtatott. Szerencsére semmi komolyabb baj nem volt, és hála a gyors és alapos kivizsgálásnak ez hamar ki is derült!
    Dr. Kárpáti Ágnes
    Dr. Kárpáti Ágnes
    belgyógyász, hematológus
    Utolsó módosítás: 2020.01.10 10:20