Milyen tünetek esetén forduljon hematológushoz?

A hematológia a belgyógyászat egy része, mely esetében a vérrel, a vérképző-és nyirokrendszerrel, valamint annak zavaraival foglalkoznak. Hogy milyen tünetek, panaszok esetén célszerű hematológushoz fordulni, azt dr. Szélessy Zsuzsannától, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológus főorvosnőjétől kérdeztük meg.

Online Bejelentkezés

Mammut II. 5. emelet - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5.

Megmagyarázhatatlan kék-zöld foltok

Szinte nincs is olyan ember, akinek a bőrét ne tarkítanák olykor kék-zöld foltok. Ezeket legtöbbször valamilyen sérülés okozza, és az is lehet, hogy erre az ember nem is mindig emlékszik. Azonban az már egy figyelemfelhívó jel, ha ez gyakran előfordul, ugyanis vérzékenységet is jelezhet. Ettől nem kell megijedni, hiszen nem csupán a súlyos és nagy fájdalmakkal járó hemofília tartozik a vérzékenységhez, hanem a sokkal gyakoribbnak számító von Willebrand betegség is, melynek a többsége enyhe vérzékenységet jelent

Fogínyvérzés, orrvérzés, erős menstruáció

hematológia, hematológus magánrendelés, hematológus budapest, vérzékenység, leukémia, limfóma, neutropénia, Trombózis- és Hematológiai Központ

Minden, ami a bővebb vérzéssel jár (ez lehet erős menstruációs vérzés, gyakori fogíny-vagy orrvérzés), az gyakran összefüggésbe hozható vérzékenységgel. Érdemes tudni, hogy nem csak betegség okozhat vérzékeny állapotot, hanem rosszul megválasztott véralvadásgátló terápia is, így ha valaki ekkor hasonló tüneteket tapasztal, mielőbb forduljon orvoshoz!

Trombózis

trombózis - legyen az vénás vagy artériás- életveszélyes állapot, melynek az akut terápiáján túl (ez kórházban történik) nagy hangsúly van a hosszú távú kezelésen, prevención is. Hiszen, ha már egyszer kialakultak vérrögök, úgy nagyobb az esélye annak, hogy megismétlődik a probléma. Erre a célra vannak a véralvadásgátlók, vérlemezke összecsapódást (aggregáció) gátlók, melyek megakadályozzák - vagy legalább csökkentik- egy újabb trombózis esélyét. Hogy milyen készítményt is kell alkalmazni, illetve, hogy milyen életmódbeli változtatásokat célszerű követni, arra a hematológus ad választ, ahogy arra is, fennáll-e esetleg az illetőnél trombofília (öröklött trombózishajlam).

Nyirokcsomó megnagyobbodás

A nyirokcsomó(k) megnagyobbodása legtöbbször valamilyen fertőzés következménye (de lehet allergia is). Ekkor leggyakrabban az adott nyirokcsómó fájdalmasan megduzzad, majd a betegség elmúltával ismét normál méretűvé zsugorodik. Viszont, ha hosszú időn keresztül, látszólag minden ok nélkül fennáll a panasz, ráadásul fájdalmatlan is, úgy érdemes hematológushoz fordulni, ugyanis ekkor fennáll a limfóma gyanúja (nyiroksejtek kóros szaporulata), mely mihamarabbi kezelést igényel - figyelmeztet dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológus főorvosnője.

Krónikus fáradtság, álmosság, koncentrációs nehézségek

fáradtság, fáradtság ellen, krónikus fáradtság, kialvatlanság, kialvatlanság szem, kialvatlanság okai, fáradtság okai, Trombózis- és Hematológiai Központ

Az említett tünetek minden embernél jelentkeznek, ám ha huzamosabb ideig fennáll, zavarja a mindennapi életben, a munkavégzésben, úgy nagy az esélye annak, hogy vérszegénységgel küzd./ leggyakrabban vashiány okozza, de tünete lehet súlyos betegségeknek is/. Ezt vérvételből egyszerűen meg lehet állapítani, majd a hematológus elindítja a további vizsgálatokat, hogy a vasvesztés okát is felkutatassa és elrendelje a terápiát. A vas pótlására több lehetőség is van, lehet táplálék kiegészítő, vényköteles gyógyszer, esetleg vénás injekciókúra, de az is lehet, hogy a táplálkozási szokás megváltoztatásával is nagy eredményeket lehet elérni.

Vetélés, meddőség

Bár első körben ezekkel a problémákkal nőgyógyászhoz kell fordulni, ám ha ott nem találnak semmit, akkor érdemes a vetélés és meddőség hátterében hematológiai okot keresni. Sokan nem tudják ugyanis, hogy mindkettőt okozhatja trombofília is, mivel a méhlepény ereiben is kialakulhatnak ekkor vérrögök, ami veszélyezteti a magzat tápanyag-és oxigénellátottságát. Amennyiben kiderül, ez áll a sikertelenség hátterében, úgy LMWH injekcióval (véralvadásgátló) kezelhető és egészséges babának adhat életet.

Téma szakértője

Dr. Kárpáti Ágnes

belgyógyász, hematológus

  • Specialitások:  
    • Rendelés típusa:
      • személyes (rendelői) konzultáció 
    Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emelet
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktor- úr/nő! Gyerekkorom óta van vérszegénységem. Vörösvérsejt, hemoglobin, hematokrit értékek mindig átlag alatt vannak minimálisan. Emiatt van valószínűleg alacsony vérnyomásom, illetve fáradékony vagyok. Vas hiányom viszont nincs. Arra egy teljes vas panelt néztek. Ami talán fontos lehet. Gyerekkoromban sokat voltam beteg, ami miatt elég sok antibiotikumot és lázcsillapítót szedettek velem. Aminek következtében vitiligo jelentkezett rajtam. Laktóz és gluténérzékenységem nagy valószínűséggel nincs, ami a felszívódást zavarhatná. Milyen vizsgálatokkal, vagy laborértékekkel lehetne kideríteni, hogy mi áll a vérszegénységem hátterében?
    Vérszegénység hátterében nagyon sok tényező szerepelhet. Konkrét vérkép eredmények alapján tud hematológus Önnek segíteni. Kérem jelentkezzen be Központunkba vizsgálatra.

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Őszinte, megnyugtató

    Mindennel nagyon meg voltunk elégedve. A recepciósok kedvessége,segítőkészsége nagyon jól esett. A Doktornő véleménye és őszintesége megnyugtató volt.
    Dr. Kárpáti Ágnes
    Dr. Kárpáti Ágnes
    belgyógyász, hematológus

    Kapcsolódó videók

    Létrehozás ideje: 2019.08.16 Utolsó módosítás: 2023.11.06