Miért emelkedik meg a trombózis kockázata a terhességben?

Terhességhez kapcsolódó halálesetek egyik leggyakoribb oka a trombózis és a következményes embólia. A terhesség alatt illetve után kialakuló trombózisok háttere összetett. Ahhoz, hogy hatékony védekezni tudjunk, első körben ismernünk kell az okokat, melyek között szerepelnek öröklött és szerzett tényezők - mondja prof. Blaskó György a Trombózisközpont szakmai vezetője.

Terhességhez kapcsolódó halálesetek egyik leggyakoribb oka a trombózis és a következményes embólia. A terhesség alatt illetve után kialakuló trombózisok háttere összetett. Ahhoz, hogy hatékony védekezni tudjunk, első körben ismernünk kell az okokat, melyek között szerepelnek öröklött és szerzett tényezők - mondja prof. Blaskó György a Trombózisközpont szakmai vezetője.


A babavárás az emberi élet egyik legnagyszerűbb és legmisztikusabb időszaka. A nőből anyává válás rettentően sok boldogsággal, örömmel, várakozással telik. Ahhoz, hogy az öröm valóban öröm maradjon, fontos odafigyelnünk a baba és a mama életét veszélyeztető kockázatokra is. Egyik ilyen a terhességhez kapcsolódó halálesetek egyik leggyakoribb oka a trombózis és a következményes embólia.
Terhesség alatt a mélyvénás trombózis kialakulásának kockázata 4x, szülés után pedig 14x magasabb, mint terhességen kívüli állapotban. A jelentősen megemelkedő trombóziskockázat több tényezőnek köszönhet, mint a megváltozott élettani állapot (fokozott véralvadékonyság, megnagyobbodott méh által gátolt vénás visszaáramlás), csökkent fizikai aktivitás, szerzett és öröklött trombofíliák.

Megváltozott élettani állapot

Terhesség során számos fehérje termelődése, működése változik. Így fokozódik a véralvadás irányába mutató fehérjék mennyisége, működése - mint a VII, VIII, XI faktorok, fibrinogén. Párhuzamosan csökken a véralvadás ellenében ható alvadásgátló természetes anyagok mint a protein C és protein S aktivitása.
A vér alvadékonyságának növekedését tovább növeli a vér áramlásában bekövetkező változások. A megnagyobbodott méh nyomást gyakorol a medencében futó, alsó végtag vérét összegyűjtő nagy vénára, ezzel lassítva a láb vénás vérének áramlását, növelve a trombózis kialakulásának kockázatát. Ezen fizikai behatással hozható összefüggésbe a visszerek terhesség alatti kialakulása, illetve részben a lábak ödémásodása.
A trombózis kockázatát tovább növelik olyan tényezők, mint az elhízás, az anya egyes betegségei (pl. lupus), az idősebb kor, a dohányzás, mozgáshiány.

Szerzett és öröklött trombofíliák

Trombofíliának hívjuk azon betegséget, amikor a vér alvadékonysága a normálisnál magasabb.
Öröklött trombofíliák között általában ismert az. V faktor un. Leiden mutációja, mely a terhesség alatti trombofíliához köthető trombózisok 44%-ban tehető felelőssé. Kevésbé ismert, de számos további öröklött trombofília létezik, mint protrombin gén mutációja, protein S és protein C eltérés, antitrombin működési zavar, MTHFR mutációk, plasminogen, vérlemezke membránfehérjék, stb. sokféleségei (polimorfizmuai).
Szerzett trombofíliák között a leggyakoribb az un. antifoszfolipid szindróma, amely egy autoimmun betegség.

Mi a teendő?

A mama és baba életét veszélyeztető trombózis, embólia megelőzésének első lépése a megfelelő életmód, második a fokozott kockázatú személyek kiszűrése, harmadik a megfelelő kezelés beállítása.
Elcsépelt, de a megelőzésben legtöbbet jelen esetben is maga a kismama tehet. A megfelelő testsúly megtartásával, megfelelő fizikai aktivitás fenntartásával, dohányzás mellőzésével, nem a 40. év után való teherbe eséssel.
Az egészséges életmód azonban nem elégséges azoknál, akik fokozott kockázattal bírnak. Nekik mindenképpen kivizsgálás - véralvadási paraméterek, genetikai paraméterek, kísérő betegségek - és kezelés beállítása szükséges. Fokozott kockázatra kell gondolni, ha a kismamának volt már trombózisa, vetélése, ha egyenes-ági rokonoknál fiatal korban kialakult trombózis, ha kismama 35 év feletti, ha a kismamának visszértágulatai vannak, ha a kismama cukorbeteg vagy más krónikus betegségben (vese-, bél) szenved.
A magas rizikójú kismamáknak mindenképpen gyógyszeres véralvadásgátló - leggyakrabban alacsony molekulatömegű heparin un. LMWH) - kezelés beállítása szükséges, melyet a terhesség alatt végig, majd azt követően a szülés utáni időszak alatt folyamatosan alkalmazni kell - összegzi prof. Blaskó György a Trombózisközpont szakmai vezetője.

 

 

 

Téma szakértője

Dr. Selmeczi Anna

belgyógyász

  • Specialitások: Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emelet  
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktornő/Doktor úr! Antifoszfolipid antitest pozitivitást állapítottak meg nálam. A kardiolipin G/A/M és a B2-GPI Igg/Iga/Igm értékek lettek nagyobbak. Írtak fel erre Aszpirin protectet, majd emellé Clexane-t. Kérdésem az lenne, hogy természetes úton való próbálkozás mellett is lehet szúrni minden nap a Clexane-t vagy csak lombik beültetéstől számítva? Erre eddig csak azt a választ kaptam, hogy végülis nyugodtan el lehet kezdeni bármikor természetes próbálkozás mellett is. Kérem segítsenek a válaszban. Nagyon köszönöm!
    Kedves Gabi!

    Általánosságban elmondható, hogy fogantatás előtt nem szükséges elkezdeni a Clexane-t, elegendő a pozitív terhességi teszt után kezdeni.

    Azonban az antifoszfolipid antitest pozitivitással kapcsolatban lenne még néhány javaslatom. Ha esetleg nem volt, akkor javaslom, hogy történjen kontroll laborvizsgálat (3 és 6 hónappal az első labor után), mert előfordul, hogy ezek az értékek csak átmenetiek. Az se mindegy, hogy az antitestek közül az IgG, az IgM vagy az IgA emelkedett, és milyen mértékben, ezért is fontos lenne egy megerősítő labor. Tartós pozitivitás esetén további kivizsgálás is szükséges. Valamint a terápiás döntést az is erősen befolyásolja, hogy Önnek volt-e korábban terhességi komplikációja, esetleg artériás vagy vénás trombózisa, vagy nem. Mindezek összessége alapján lehet meghatározni, hogy pontosan Önnek milyen vérhígító kezelésre van szüksége.

    Köszönettel,
    Dr. Selmeczi Anna
    K. Gabi

    Dr. Selmeczi Anna

    belgyógyász

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Gyógyító empatikus személyiség

    PROF. DR. BLASKÓ GYÖRGY Doktor ÚR a szó valódi értelmében csupa nagy betűvel. A hivatástudat legmagasabb fokán álló gyógyító empatikus személyiség. Nem csak kiváló szakember hanem emberségből is a legmagasabb fokon áll. Én csak azt kívánom minden betegtársamnak hogy országszerte csak ilyen gyógyító szakemberekkel találkozzon. Sajnos ez csak egy megvalósulatlan vágyunk marad. A hazai egészségügyben dolgozó orvostársadalom nagy többsége évtizedekre elvesztette hitelességét talán nem az ő hibájukból. Prof. Dr. Blaskó György minden tekintetben megtestesíti azt az elvárásunkat milyen szakembereknek kellene dolgoznia a Magyar Egészségügyi Szolgálatokban 2017 évben és a jövőben is.
    Prof. Dr. Blaskó György
    Prof. Dr. Blaskó György
    belgyógyász
    Létrehozás ideje: 2014.04.30 Utolsó módosítás: 2023.11.06