Mozgás trombózis után? Lehetséges?

A rendszeres testmozgás elengedhetetlen szerepet játszik az egészséges életmódban mindenki számára, de a trombózist követően nem mindegy, hogy milyen sportot választ az ember, és azt milyen intenzitással űzi – nyilatkozta Prof. Dr. Blaskó György belgyógyász, klinikai farmakológus, a Trombózisközpont orvosa.

 

A sportolás és a trombózis kapcsolata egy sokrétű probléma. Jelenleg a trombózis molekuláris okainak csupán közel 60 százalékát tudjuk pontosan leírni, a többi még ismeretlen, felderítése a kutatás feladata. Annak ellenére, hogy pontosan, molekuláris szinten nem ismerjük a trombózis hátterét, kezelnünk kell! És a kezelésben jelentős szerepe van a mozgásnak, a fizikai aktivitásnak, kezdetben mindenképpen szakember közreműködésével, annak tanácsaival – hangsúlyozza Prof. Dr. Blaskó György, a Trombózisközpont orvosa.
A betegség után az alsó végtag izmainak mozgása, az úgynevezett izompumpa nagyon fontos. Minden ezzel kapcsolatos mozgástevékenység hasznos lehet (pl. futás, gyaloglás, úszás, tenisz, squash, pingpong stb.).

Hányszor, hogyan?

Többször kérdezik betegek, hogy mennyit mozogjon. Figyelembe véve társadalmunkat, heti 2-3 x 1-1,5 óra lenne az optimális. Ezt azonban jó lenne évekig folytatni. A terhelést ajánlatos igen fokozatosan végezni, kezdetben pár kilométer séta, majd kocogás következzen – tanácsolja a professzor.

Miért fontos az aktivitás?

A sportoknak/mozgásnak gyógyhatása van részben a trombózis elkerülése, részben annak kezelése szempontjából – mondja a Trombózisközpont orvosa. Így történhet meg, hogy súlyos genetikai elváltozást hordozó emberek nem kapnak trombózist sokáig, ha megfelelően sportoltak. A kialakult trombus felszívódásában is van ennek szerepe. Ráadásul a mozgásnak számos jótékony hatása ismert: elősegíti a testsúly normalizálását, a cukorbetegség megelőzését és gyógyítását, valamint a szív- és érrendszer egészsége érdekében is nélkülözhetetlen.

Van, ami veszélyes!

Bizonyos sportok űzése veszélyes lehet azokra, akinek már lezajlott trombózisuk volt, vagy még nem volt, de genetikailag veszélyeztetettek: ilyen pl. a futball és a küzdősportok (bármilyen formában, amelyet ütéssel, rúgással űznek).

Forrás: Trombózisközpont

 

Téma szakértője

Prof. Dr. Blaskó György

belgyógyász

  • Specialitások: Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emelet
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Dr ur, szeretnèm meg kèrdezni problèmimra a választ.Kettö hónapja mèly vènás trombózisom volt, Mièrt vannak melkasomon ki dagatva ujnyi vastagságra az erek? Más betegsègem is van,kettö ève vese eltávolitásom volt rosz indulatu daganatal. Ami át terjdt a vese nyirok csomókra,fö ütö eren maradt egy cm daganat.Tüdö alá cava filtert lötek.trombózisom alat duplájára nötek a nyirok csomók, a lábam 120cm körf leapadt 90cm.ugy èrzem jobban vagyok.Anyi mèg trombózis. elöt már ki voltak dagadva az erek kèt hónapal.sulyom 150kg mag 180cm erre szeretnèk választ kèrni.üdvözletem Póta László.
    Kedves Póta Lászlóné !
    A mellkasi érkidagadások az un. Mondor szindróma jelei. Nem láttam a leleteit, az alapbetegsége is rosszabbodhatott.
    Üdvözlettel: Dr. Blaskó György


    Póta Lászlóné

    Prof. Dr. Blaskó György

    belgyógyász

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Gyógyító empatikus személyiség

    PROF. DR. BLASKÓ GYÖRGY Doktor ÚR a szó valódi értelmében csupa nagy betűvel. A hivatástudat legmagasabb fokán álló gyógyító empatikus személyiség. Nem csak kiváló szakember hanem emberségből is a legmagasabb fokon áll. Én csak azt kívánom minden betegtársamnak hogy országszerte csak ilyen gyógyító szakemberekkel találkozzon. Sajnos ez csak egy megvalósulatlan vágyunk marad. A hazai egészségügyben dolgozó orvostársadalom nagy többsége évtizedekre elvesztette hitelességét talán nem az ő hibájukból. Prof. Dr. Blaskó György minden tekintetben megtestesíti azt az elvárásunkat milyen szakembereknek kellene dolgoznia a Magyar Egészségügyi Szolgálatokban 2017 évben és a jövőben is.
    Prof. Dr. Blaskó György
    Prof. Dr. Blaskó György
    belgyógyász

    Kapcsolódó videók

    Utolsó módosítás: 2019.04.29 12:29