A trombózis meglétének diagnózis felállítása nem a Trombózis- és Hematológiai Központ profilja, szakmailag azonnali akut ellátást igényel, amire mi - fekvőbeteg osztály intenzív osztály hiányában - nem vagyunk felkészülve. Akut ellátás igénye esetén, kérjük, hívjon mentőt, és keresse fel a területileg illetékes kórházat!

Nagy gondokat okozhatnak a véralvadási zavarok
A megfelelő véralvadás kiemelkedő jelentőséggel bír az ember életében, hiszen annak zavarai akár életveszélyes problémákat is okozhatnak. Hogy milyen fajtái vannak a véralvadási zavaroknak, és hogy milyen gondokat okozhatnak, arról dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa beszélt.
Vérzékenységtől a vérrögökig
A véralvadás az a folyamat, mely során a vérlemezkék segítségével és számos alvadási faktornak nevezett fehérje közreműködésével az úgynevezett prothrombinból trombin keletkezik. Ezt egy erős oldhatatlan háló rögzíti, amit fibrinnek hívunk. Ez egyfajta tömítést képezve elzárja a sérült eret, így megszűnik a vérzés, megtörténik a gyógyulás. Később a szervezet lebontja és eltávolítja a vérrögöket. Amennyiben a folyamat bármely részében probléma áll fenn, úgy véralvadási zavarról beszélünk.
A véralvadási zavarokat két nagy csoportra lehet osztani: vannak a fokozott vérzékenységgel, valamint a fokozott alvadékonysággal járó állapotok. Bármerre is dőljön el a mérleg nyelve, minkét probléma veszélyes állapot, melyet kezelni szükséges!- figyelmeztet dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa.
Vérzékenység
Vérzékenység esetén a vér alvadásához szükséges fehérjék mennyisége, illetve aktivitása csökkent, vagy egyáltalán nem is termelődik. Az örökletes vérzékenységnek több típusát lehet, ezek közül a leggyakoribb a von Willebrand szindróma, ezt követi hemofília A és B, (VIII ill. IX faktor hiánya), de természetesen az összes véralvadási faktor és az aktivitásukat fékező fehérjék hiánya mind előfordulhatnak.
A vérzékenység szerzett állapot is lehet, ami különböző életszakaszban bizonyos betegségekhez társulhat pl. májbetegség, K-vitamin hiány, immun- és daganatos betegségek).
Vérzékenységben a vérzés okozza a súlyos problémát a betegeknél, különösen baleset, szülés vagy műtét kapcsán, ha nem volt korábban kivizsgálva.
Fokozott véralvadékonyság, vagy trombózis készség
Ebben az esetben a véralvadás túllő a normál mértéken, aminek következtében vérrög képződik - az ér falának sérülése nélkül-, az erekben elzáródást okozva. Fokozott véralvadási hajlam kialakulhat bizonyos betegségek (pl. Antifoszfolipid szindróma), gyógyszerek, illetve genetikai mutációk (pl. Leiden mutáció) miatt.
Véralvadási problémák okozta állapotok, panaszok
Fokozott véralvadás esetén:
Mélyvénás trombózis, tüdőembólia
Fokozott véralvadás esetén a legveszélyesebb szövődmény a mélyvénás trombózis. Ilyenkor a mélyen fekvő vénákban vérrögök keletkeznek, melyek leszakadva, a véráramba kerülve tüdőembóliát okozhatnak.
Szívinfarktus, stroke
Vérrög nemcsak a vénás rendszerben, hanem az artériákban, is kialakulhat, szívinfarktust, illetve stroke-ot (agyi infarktust) okozva ezzel. Minél tovább tart az elzáródás – így az oxigénhiány-, annál súlyosabb, akár visszafordíthatatlan a szerv károsodása.
Problémák a terhesség alatt
A vérrögök a gyermeket váró nőket, kismamákat jobban veszélyeztetik, mivel vetélést, halva születést, illetve egy igen veszélyes állapotot, preeclampsiát, vagyis terhességi magas vérnyomást is okozhatnak. Ggyakoribb szövődmény a terhes nő mélyvénás trombózisa, mert terhességben a véralvadási faktorok aktivitása megnő, meg a magzat is nyomhatja a kismedencei vénákat. A veleszületett trombózis hajlam tovább növeli a mélyvénás trombózis esélyét. ( Leggyakrabban Leiden mutáció, illetve Antifoszfolipid szindróma áll a hátterében.)
Vérzékenység esetén
Nagy vérzéssel járó menstruáció
Erős, elhúzódó fájdalmas menstruáció hátterében általában hormonális okok állnak, ám nem ritka, amikor vérzékenység, azon belül is von Willebrand betegség a kellemetlen panasz okozója.
Vérszegénység
A vérzékenység okozta állapotok közül a vashiányos vérszegénység áll az első helyen. Gyakran épp a vérszegénység az, ami felhívja a figyelmet a véralvadási zavarra, ezért anémia esetén érdemes véralvadási vizsgálatokat is kérni!
Mit lehet tenni?
A diagnózis felállításához elsősorban vérvétel szükséges, mely során megállapítható, fennáll-e valamilyen véralvadási zavar, továbbá ki kell deríteni, húzódik-e egyéb betegség a probléma hátterében. Dr. Szélessy Zsuzsanna szerint véralvadási probléma esetén életmódváltás – túlsúly leadása, megfelelő étkezés, mozgás- mellett orvosi javallatra gyógyszeres kezelés lehet indokolt. Fokozott véralvadáskor ez alvadásgátló kezeléssel történik, míg vérzékenység esetén a mögöttes okok tisztázása után véralvadást segítő tabletták, orrspray-k állnak rendelkezésre. Súlyos vérzékenységben intravénásan adott véralvadási faktorra van szükség.
Kapcsolódó cikkek, melyeket mindenképpen olvasson el! |
Bejelentkezés kivizsgálásra: |
Trombózis Központ |
Téma szakértője
-
dr. Szélessy Zsuzsanna
- Szakterületek:
- hematológus, belgyógyász
- Specialitások:
- visszatérő vetélés kivizsgálása
- véralvadási zavar meddőség hátterében
- trombózis kivizsgálása, kezelése
- antifoszfolipid szindróma kezelése
- terhesség véralvadási zavarral
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Vélemények dr. Szélessy Zsuzsannáról>>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői konzultáció
- távkonzultáció (telefonos)
Orvos válaszol
11 éve 22 évsen kaptam Stroke-t a fogamzásgátló tabletta miatt. Akkot 15 hónapos kislány anyukája voltam.
Azóta évente járok vérvételre és a neurológiára ellenőrzésre. Szerencsére minden rendben.
A vérképem alapján nem lehetne megmondani,hogy milyen betegségem volt.
Rendszeresen szedek vérhigítót Aspirin Protect napi 1 szem.
Nagyon szeretnék mégy egy babát...de a férjem nem meri bevállalni....fél nehogy baj legyen.
De már olyan sok fórumot olvastam ezzel a témával kapcsolatban. Végülis nem igazán van akadálya a terhességnek...csak megfeleő odafigyelés kell.
Érdeklődnék,hogy Önök a központban milyen vizsgálattal tudják nézni,hogy vállalható e újjabb terhesség vagy sem....
Válaszukat köszönöm Edit.
Természetesen lehet még gyermeke és valóban nagy odafigyelést, állandó véralvadásgátló inj, beadását is be kell vállalnia.Korrekt tanácsot és, hogy milyen vizsgálatok lehetnek szükségesek, azt csak akkor tudom megmondani, ha valamennyi orvosi papírját átnéztem.
Kérem jelentkezzen be egy vízitre és mutassa meg valamennyi orvosi leletét.
üdvözlettel: Dr. Szélessy Zsuzsanna
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Minden kérdésemre választ kaptam
További véleményekNagyon szép környezetben, kiváló orvossal és kiszolgáló személyzettel találkoztam. A doktornő- dr. Szélessy Zsuzsanna- nagyon kedves volt, maximálisan és kiváló szakértelemmel tájékoztatott az engem érintett betegségről. Türelmes volt, minden kérdésemre választ kaptam. A továbbiakra nézve útmutatást kaptam tőle.