Nem megy az edzés? Lehet, vashiányos vérszegénysége van

A rendszeres mozgás számtalan pozitív hatással bír, hiszen amellett, hogy jó közérzetet és alvást biztosít, normalizálja a vérnyomást, a vércukor értékét, valamint segít megszabadulni a felesleges kilóktól. Bár mindenkinél előfordulhatnak rosszabb, kevésbé eredményes periódusok, ám ha az állóképesség hosszú időn keresztül sem normalizálódik, akkor érdemes utánajárni a problémának.  Dr. Szélessy Zsuzsanna főorvosnő, a Trombózisközpont hematológusa szerint ugyanis a probléma hátterében könnyen vashiányos vérszegénység állhat.

Mi is pontosan a vérszegénység?

A vérszegénység az az állapot, amikor a vörösvérsejtek számának csökkenése, vagy minőségi rendellenessége miatt a test sejtjeiben, szöveteiben oxigénhiány lép fel. Leggyakoribb tünetei közé a fáradékonyság, a fizikai teljesítőképesség csökkenése, koncentrációzavar, szédülés és sápadtság sorolható, ám előfordulhat, hogy könnyen észrevehető jelek nélkül áll fenn- ekkor általában egy rutin vérvétel alkalmával derül fény a problémára.

Sportolók veszélyben?

Bár nem lehet kategorikusan kijelenteni, hogy sportolók nagy rizikónak lennének kitéve, azonban tény, hogy intenzív sportolás után csökkenhet a vér hemoglobin szintje: például futásnál a vörösvérsejtek károsodhatnak a talpat ért hosszú mechanikai hatástól.

Dr. Szélessy Zsuzsanna főorvosnő, a Trombózisközpont hematológusa hozzátette, az izomsejtek (myoglobin) működéséhez, összehúzódásához vas szükséges, és a sporttal kifejlesztett izomtömeg oxigénnel való ellátásához több és jó minőségű vörösvérsejt kell.

De hogy pontosan miért is fontos az elegendő vas a szervezet normál működéséhez? Röviden azért, mivel ez a hemoglobin része – ez köti meg és továbbítja az oxigént-, így vas hiányában csökken a hemoglobin mennyisége, tehát a vörösvérsejtképzés. Így tehát vashiány esetén nem csak a figyelme és a koncentrációképessége csökken, de a sportteljesítménye is, hiszen ezáltal nincs elegendő oxigén az izomsejtek működéséhez sem.

Nehezedő súlyok az edzőteremben

A probléma sajnos nem csak az állóképességben okoz gondokat, hanem a súlyok emelgetésénél is. Hogy az izmok normálisan működjenek, és elegendő oxigénhez jussanak, a vörösvértestek számának megnövekedésére van szükség. Ez pedig még több vas igényét vonja maga után. Éppen ezért kell odafigyelniük a sportolóknak izomépítés során a kellő vasbevitelre, hiszen nagyon könnyen hiányállapotba kerülhetnek. Elterjedt tévhit, miszerint az olyan növényekkel, mint pl. a spenót, a vasraktárak feltölthetőek, ám az igazság az, hogy legjobban az állati táplálékokból tud felszívódni a vas. Amennyiben vegetáriánus táplálkozás követője, egyeztessen orvosával, milyen táplálék kiegészítőt javasol, hogy a sportolás következtében ne alakuljon ki semmiféle probléma.

Sajnos előfordulhat – főleg a nők körében-, hogy a legnagyobb odafigyeléssel is kiürülnek a vasraktárak. Ez egy egyszerű vérvétellel bebizonyítható, és ha vashiányos vérszegénység a diagnózis, akkor gyógyszeres kezeléssel és étkezési tanácsokkal ismételten visszanyerheti régi formáját és állóképességét.

 

 

 

 

Téma szakértője

Dr. Szélessy Zsuzsanna

hematológus, belgyógyász

  • Specialitások: Vélemények dr. Szélessy Zsuzsannáról>>  
    • Rendelés típusa:
      • személyes, rendelői konzultáció
    • Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emelet
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Dr. Úr,Dr. Nő! Olyan kérdésem lenne hogy most 6 hónapja fodraszatban elvágta az ollomal az újat egy sujos leukemiaban szenvedő személy. És utánna fertőtlenítés nélkül rögtön en is. El kaphattam a betegséget ilyen kontaktusal?
    Kedves Ágnes !
    Nyugodjon meg a leukaemia nem fertőző betegség , az ön által említett módon nem lehet problémája a másik személy betegsége miatt.
    Üdvözlettel: Dr. Szélessy Zsuzsanna
    Kornidesz Agnes

    Dr. Szélessy Zsuzsanna

    hematológus, belgyógyász

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Kiemelkedő hozzáállás

    Nagyon megnyerő az ügyfélszolgálaton dolgozók segítőkészsége, mosolygóssága, embersége, közvetlensége. Szélessy doktornő szakmai hozzáállása, holisztikus szemlélete, az orvosszakmai nyelvezet közérthetővé tétele, a jövőre vonatkozó tanácsadása, mind - mind nagyon pozitív érzelmet váltott ki belőlem.
    Dr. Szélessy Zsuzsanna
    Dr. Szélessy Zsuzsanna
    hematológus, belgyógyász
    Létrehozás ideje: 2014.08.13 Utolsó módosítás: 2019.06.04