Trombotikus stroke- vérrög az agyban

A stroke-nak több típusa van, ezek közül az egyik és leggyakoribb az ún. trombotikus stroke. Hogy mit kell tudni az állapotról, hogy lehet kezelni és megelőzni, azt prof. Blaskó Györgytől, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistájától tudtuk meg.  

Vérrög az agyban 

Trombotikus stroke az ischemiás stroke egyik formája, melynek során a helyben képződött vérrög- thrombus- elzárja a véráramlás útját az artériában, így az agy egy kisebb területe nem jut elegendő oxigénhez. (Ha a vérrög nem helyben keletkezik, hanem a véráramlás odasodorja, úgy embóliás stroke-ról beszélünk). Amennyiben nem távolítják el idejében a vérrögöt, úgy súlyos agykárosodás léphet fel. Van, amikor “csak” szűkíti a thrombus az eret, ám előfordulhat, hogy teljesen elzárja azt.  

Annak, hogy miért alakul ki az érben vérrög, több oka lehet, ám igen gyakori, amikor érszűkület/magas vérnyomás miatt apró sérülések keletkeznek az ér belső-endothel részén, plakk képződik, ami provokálja a vérlemezkék összecsapzódásán át a vérrögképződést.  

A stroke tünetei 

  • trombotikus stroke jellemzőiFéloldali érzékkiesés, bénulás, zsibbadás 

  • Nyelési nehézség 

  • Beszédzavar 

  • Zavartság 

  • Fejfájás, szédülés 

  • Látásavar (homályos látástól, a kettőslátáson át egészen a vakulásig minden előfordulhat átmenetileg) 

  

Nagyon fontos, hogy a tünetek fellépésekor azonnal hívjon mentőt, ugyanis 2,5 órás az ún. terápiás ablak, vagyis, ha ebben az időben a beteg megkapja a megfelelő orvosi ellátást, úgy nem alakul ki maradandó károsodás, a vérrög feloldása idejében elvégezhető. (Figyelem! Ilyen esetben azonnal hívjon mentőt, kalkuláljon az esetleges útakadályokkal, forgalmi dugókkal is!) 

Megelőzhető? 

Amennyiben valakit fokozottan veszélyeztet a stroke, úgy az orvos prevenció gyanánt megfelelő életmódot, különböző gyógyszereket javasolhat, melyek megakadályozzák a vérrögök kialakulását. Ez lehet alacsony dózisú aspirin (előtte és alatta érdemes aspirin válaszadási készség (reszponzió) vizsgálatot végeztetni, hogy hatásos-e az aspirin az érintettnél), vagy más véralvadásgátló, esetleg vérlemezke összecsapódását gátló szer.  

trombotikus stroke megelőzéseA veszélyeztetett csoportba tartoznak a cukorbetegek, az érszűkülettel, magas vérnyomással, pitvarfibrillációval küzdők, dohányosok, akiknél előfordult már korábban stroke vagy TIA, valamint azok, akiknél egyéb okokból magasabb a vérrögképződés esélye- mondja prof. Blaskó György, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistája. 

Élet a stroke után 

Amennyiben valaki átesett ischemiás stroke-on, úgy a jövőben fontos a megfelelő életmód követésén túl meghatározott ideig, sokszor élethosszig tartó gyógyszeres terápia (véralvadásgátló, vérlemezkék összecsapódását gátlók), valamint a rizikótényezők kiiktatása, kezelése. Mindezen kívül oda kell figyelni a stroke-on átesett betegek szakszerű rehabilitációjára, valamint mentális egészségükre is, ugyanis gyakran alakulnak ki náluk hangulatzavarok, pszichés problémák. 

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:

2 ÉS 6 ÓRÁN MÚLHAT AZ ÉLET, VAGY A NYOMORÚSÁG

NEM MINDENKIT VÉD AZ ASZPIRIN AZ INFARKTUSTÓL

KERÜLJE EL AZ ÚJABB STROKE-OT VÉRALVADÁSGÁTLÓ KEZELÉSSEL

ARTÉRIÁS TROMBÓZIS- VESZÉLYBEN VAGYOK?

Bejelentkezés  vizsgálatra:

Trombózisközpont

+36 70 431-77-29

online bejelentkezés trombózisközpont

Téma szakértője

Prof. Dr. Blaskó György

belgyógyász

  • Specialitások: Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emelet
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktor Úr/Nő! Jelenleg 6 hetes kismama vagyok (szívhang az 5+2 hetes vizsgálatkor még nem volt, csak petezsák és szikhólyag). 5 hónapja a 39. héten meghalt a kislányom a pocakomban, a boncolási jegyzőkönyv szerint méhen belüli hypoxiája lett, de vérrögöt nem találtak és egyébként a terhességgel minden rendben volt (IR-em és PCO-m van,szedtem Merckformint a terhesség 14.hetéig, de a cukrom mindig rendben volt, valamint a terhesség 32.hetétől napi 25µg EUTHYROX-ot szedtem, a mai napig). Csináltattam trombózis panelt, mely alapján csak az MTHFR gén (C677T) lett heterozygota, a többi (FV Leiden, FII/Protrombin gén, MTHFR A1298C) normál. Hematológushoz csak két hét múlva van időpontom, aki telefonban azt mondta, hogy kezdjem el azonnal szúrni a napi 0,4ml clexane-t. A nőgyógyász szerint majd a terhesség vége felé kellene adnom az injekciót. Félek, hogy nehogy baja legyen a babámnak, azzal, hogy kivizsgálás nélkül elkezdem szúrni az injekciót. Ön szerint szükséges most azonnal elkezdenem szúrni? Mielőbbi válaszát köszönöm: Bettina
    Kedves Bettina !
    Az MTHFR C677T heterozygotaság miatt elég lenne akkor elkezdeni szúrni, ha már bizonyítottan van szívhang. Mindenképpen jöjjön be a Trombózis központba a hiányzó vizsgálatok elvégeztetésére, amit lehet Clexane mellett is. A nőgyógyászának nincs igaza, mert éppen a gyorsabban elöregedő méhlepényi erek miatt kell a terhesség végéig Clexane-t adni.
    A viszontlátásig üdvözli : Dr. Blaskó György
    Tuza Bettina

    Prof. Dr. Blaskó György

    belgyógyász

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Barátságos légkör és hangnem

    Pontos tájékoztatás, barátságos légkör és hangnem mind a recepció, mind a szakorvos részéről.
    Prof. Dr. Blaskó György
    Prof. Dr. Blaskó György
    belgyógyász

    Kapcsolódó videók

    Létrehozás ideje: 2019.05.22 Utolsó módosítás: 2019.05.24