Tűszúrásszerű piros pöttyök a bőrön- ezt jelezheti

Apró foltok, kiütések bárkinek a bőrét tarkíthatják, melyek általában valamilyen bőrbetegség, allergia, irritáció, esetleg sérülés vagy trauma következménye. Dr. Halm Gabriella, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusa, főorvosnő azonban felhívja a figyelmet arra, ha a kiütések aprók és tűszúrásszerűek, úgy az hematológiai betegséget is jelezhet. 

Vérlemezke zavarára is utalhat 

A (vörös)csontvelőben termelődő vérlemezkék -azaz trombociák- a véralvadás egyik kulcsfigurái. Sérüléskor ezek összecsapódnak (aggregáció), és bonyolult biokémiai folyamatok útján véralvadékot képeznek, mely elállja a vérzés útját. Amennyiben nincs megfelelő mennyiségben jelen (vagy túl magas számban, vagy csökkent mennyiségben található meg), úgy megnő a vérrögképződés, illetve a vérzés rizikója.  

ITP is okozhatja az apró bevérzéseket a bőrön 

Amennyiben megmagyarázhatatlan kék-zöld foltok jelennek meg, mintha beütöttük volna magunkat, az sokszor a vérzékenység valamely típusát jelzik (pl. Von Willerbrand szindróma, hemofília). Az apró, tűszúrásszerű pöttyök szintén véralvadási, hematológiai problémára hívhatják fel a figyelmet, ám ilyenkor felmerül egy autoimmun betegség, az ún. ITP (Idiopathic Thrombocytopenic Purpura) esélye is.Tűszúrásszerű piros pöttyök a bőrön- ezt jelezheti - Trombózis- és Hematológiai Központ  

Az ITP egy olyan hematológiai zavar, amelyet a vérlemezkék számának csökkenése jellemez. Mivel vérlemezkék olyan sejtek, melyek segítenek megállítani a vérzést, így csökkent mennyiségük könnyen véraláfutásokat, ínyvérzést, rossz esetben belső vérzést okozhat. Ezt a betegséget a szervezet saját vérlemezkéi elleni kóros immunreakciója generálja (vérlemezkék elleni antitest termelés eredménye).

Az ITP-nek két formája van: 

Akut: ez a típus általában a 2-6 éves kisgyermekeket érinti. A tünetek vírusos betegséget, például bárányhimlőt követhetnek. Akut ITP általában hirtelen kezdődik, és a tünetek néhány hét múlva (legkésőbb fél év múlva) eltűnnek. Előfordulhat, hogy nincs is szükség semmilyen kezelésre. 

Krónikus: a betegség bármely életkorban előfordulhat, és a tünetek legalább 6 hónapig, több évig vagy egy életen át tarthatnak. A probléma kiújulásra hajlamos, és statisztikák szerint a nőket gyakrabban érinti, mint a férfiakat. Megfelelő terápiát, és rendszeres hematológiai kontrollt igényel. 

Személyre szabott kezelés 

Az ITP kezelése személyre szabott, függ ugyanis a beteg életkorától és állapotától- mondja dr. Halm Gabriella, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológus főorvosnője. Enyhébb esetben elég lehet szájon át szedhető (orális) gyógyszeres terápia, ám meglehet, hogy intravénásan kell ezeket bejuttatni. Amennyiben nem segít, úgy a vérlemezkék termelődését serkentő gyógyszer adására van szükség. Végső esetben a lép eltávolítása indokolt. 

 

 

Téma szakértője

Dr. Halm Gabriella

belgyógyász, hematológus

  • Specialitások:
    • Specialitások:
    • Rendelés típusa:
      • személyes (rendelői) konzultáció
    Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emelet
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Jó estét kívánok! Pár hete megduzzadt a hónaljcsomóm, és véres a nyálam, ok nélkül vérzik a számban valami. Voltam hónaljultrahangon, ahol mondták, hogy meg van nagyobbodva a nyirokcsomóm. Voltam vérvételen, melynek ma lett meg az eredménye. Fehérvérsejtszám 6.1 (4.4-11.3) Vörösvérsejtszám 4.6 (4.1-5.1) Hemoglobin 135 ( 123-153) Trombocitaszám 226(150-450) Neutrofil granulocita % 49.4 (50.0-70.0%) Vérkenet Szegment 47 (50-70) Eozinofil granulocita 0 (1-4) Limfocita 46 (25-40) Az eltérő eredmények és a panaszaim miatt nagyon aggódom. A családban sajnos egyszer előfordult a leukémia. Válaszát köszönöm!
    Kedves Judit!

    A vérképében jelenleg hematológiai alapbetegségre utaló eltérés nem igazolható.A szájnyálkahártya vérzésnek lehet lokális oka - javaslom a fogászati, illetve szükség esetén a szájsebészeti vizsgálatot. Szükség esetén gastroscopiat.
    Ha ez negatív alap véralvadási vizsgálatok elvégzése jön szóba. A hónalji nyirokcsomóról vizsgálat nélkül nem tudok sajnos nyilatkozni.

    Üdvözlettel:
    Dr. Kárpáti Ágnes
    Labor

    Dr. Kárpáti Ágnes

    belgyógyász, hematológus

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Alapos és precíz

    A Főorvosnő igen nagy tudással rendelkező orvos! Rendkívül alaposan és precízen nézte át a leleteimet és vizsgált meg. Mindezek mellett a hozzáállása is betegközpontú!
    Dr. Halm Gabriella
    Dr. Halm Gabriella
    belgyógyász, hematológus
    Utolsó módosítás: 2024.07.04 14:32