Véralvadásgátlásnál ezekben az esetekben egyeztessen orvosával

Mélyvénás trombózis, tüdőembólia, pitvarfibrilláció - pár olyan állapot, melyek terápiájában kiemelt szerepet kap az antikoaguláns, azaz a véralvadásgátló kezelés. Azonban fontos tudni, hogy ez igen szoros együttműködést kíván mind az orvos, mind a beteg részéről, hogy megmaradjon a véralvadás és a vérzékenység kényes egyensúlya. Hogy véralvadásgátlásnál mégis mikor szükséges egyeztetnie kezelőorvosával, arról prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája ad felvilágosítást.

Mélyvénás trombózis, tüdőembólia, pitvarfibrilláció - pár olyan állapot, melyek terápiájában kiemelt szerepet kap az antikoaguláns, azaz a véralvadásgátló kezelés. Azonban fontos tudni, hogy ez igen szoros együttműködést kíván mind az orvos, mind a beteg részéről, hogy megmaradjon a véralvadás és a vérzékenység kényes egyensúlya. Hogy véralvadásgátlásnál mégis mikor szükséges egyeztetnie kezelőorvosával, arról prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája ad felvilágosítást.

A régebbi típusú véralvadásgátlók esetében rendszeres INR vizsgálat

A régebbi típusú véralvadásgátlók esetében rendszeres INR vizsgálatA régebbi (döntően a kumarin alapanyagú) készítményeknél 6 hetente javasolt a vérvizsgálat. Az INR értéknek 2-3 közt kell lennie, más esetben a dózis változtatására vagy más készítményre való áttérés javasolt- ezért ilyenkor egyeztessen orvosával hogy elkerülhesse a komolyabb problémákat!! Az új típusú véralvadásgátlók (NOAC) alkalmazása során INR ellenőrzésre nincs szükség, mert ezen szerek hatásmechanizmusa egészen más.

Műtétek, fogászati beavatkozások előtt

A nagyobb fogászati/szájsebészeti kezelések, valamint a műtétek nagyobb mennyiségű vérvesztéssel is járhatnak. Véralvadásgátlásnál a beteg életet veszélyeztető mennyiségben veszthet vért. Éppen ezért, amennyiben ilyen beavatkozás előtt áll, úgy fontos, hogy előtte egyeztessen az orvosával. Az egyéni rizikó felmérése után a szakember eldönti, hogy tanácsos-e a műtétet megelőző napokban elhagyni/lecserélni a véralvadásgátló gyógyszert, esetleg ajánlott-e más készítményre áttérni. Továbbá utasításokat kap a műtétet követő időszak trombózis prevenciójáról is.

Véralvadásgátlásnál vérzéses esetek előfordulása

Véralvadásgátlásnál megnő a vérzéses szövődmények rizikója, ami akár életveszélyes is lehet. Éppen ezért amennyiben olyan tüneteket tapasztal, mint pl. gyakori orrvérzés, véres vizelet, indokolatlan kék-zöld foltok megjelenése a bőrön, fontos, hogy sürgősen keresse fel orvosát és ellenőriztesse INR szintjét! Ilyen esetekben dózismódosításra, esetleg más készítmény felírására (pl. új típusú véralvadásgátlóra) lehet szükség. De ezeknél is alapszabály, hogy bármilyen vérzés esetén jelentkezzen az orvosnál, mert ezek is alvadásgátlók!

Családtervezésnél egyeztessen orvosával

A régebbi típusú véralvadásgátlók esetében rendszeres INR vizsgálatAmennyiben valaki véralvadásgátlót szed, fontos, hogy a családtervezés esetén egyeztessen orvosával, mivel ekkor a terápia módosítására van szükség! Ugyanis ekkor bőr alá adott LMWH-ra szükséges áttérni, ugyanis más készítmények (kumarin származékok, NOAC) komoly fejlődési rendellenességet okozhatnak, mivel áthatolnak a placentán. A kumarin esetében a legveszélyesebb a terhesség 8-12 hete, míg az új típusúaknál mindenkor tilos a teherbe esés!

A terhességet fontos, hogy a várandósság trombózisnövelő hatása miatt érdemes terhespatológiában jártas nőgyógyásznak végigkísérnie.

Más gyógyszerek szedése

Érdemes tudni, hogy a kumarin típusú véralvadásgátlóknál vigyázni kell az esetleges gyógyszerkölcsönhatásokra, ugyanis egyes antibiotikumok, NSAID (nem szteroid típusú gyulladáscsökkentők), pajzsmirigy gyógyszerek fokozzák a készítmény hatékonyságát. Ám prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája inkább azt tanácsolja, minden új gyógyszer alkalmazása előtt egyeztessen orvosával!

„Gyakorlatilag a kumarin antikoagulánsok a gyógyszerkölcsönhatások állatorvosi lova, mert ide-oda mindenféle kimenetelű gyógyszerkölcsönhatás előfordulhat. Kevés az e szempontból közömbös gyógyszer. Úgyszintén nagyon kell figyelni az egy időben alkalmazott étrend kiegészítőkre, gyógyteákra stb., mert ezek a kumarinokkal is súlyos kimenetelű kölcsönhatásba léphetnek! Ha a beteg ragaszkodik e szerekhez, mindenképpen konzultáljon orvosával!”

Hosszabb repülő/busz/autóút egyeztessen orvosával

A tartós immobilizáció komoly provokáló tényezőnek számít trombózis kapcsán, mivel ekkor a keringés lelassul és megnő a vérrögök kialakulásának esélye. Éppen ezért 4 óránál hosszabb utazás előtt, illetve gipszrögzítés esetén mindenképp keresse fel orvosát, aki LMWH terápiát javasolhat. Ezek mellett a betegnek oda kell figyelnie a nagyobb mennyiségű folyadékfogyasztásra, a kompressziós harisnya felvételére, valamint a kényelmes, nem túl szűk ruhák viselésére és a repülés alatti tornagyakorlatokra.

Mindezek a busz-utakra is érvényesek!

További híreink>>>

Létrehozás ideje: 2017.01.10 Utolsó módosítás: 2019.08.22